Çift İşletim Sistemi (Win7-Xp) Kuran Var Mı?

EmAr2
22-07-2010, 13:10   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
51 mesaj

Yazıcı, kamera falan bazı aygıtlarımın win7 driveri yok.. Ben çift işletim sistemi kuramayı düşünüyorum.. Elimde win7 home pre 64 bit yüklü.. Buna ek olarak xp kuracam.. Şimdi win7 yüklü.. Hdd C,D,E diye 3 bölüm.. C de win7 yüklü.. D ye xp kuracam..

Bazı sitelerde bütün hddyi biçimlendirip baştan kurun falan diyolar bu doğru mu?
Ayrıca şimdi win7 yüklü olduğu için xp yi 2. yüklemiş olacam.. Bunun yükleme sırası önemli mi?
İkisi yüklüyken bir sorun olur mu?
Ek olarak yapmam gereken bir şey var mı?

mancınık
22-07-2010, 14:30   |  #2  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

arkadaşım win 7 xp sanal olarak kurmalısın en iyisi bu yoksa eninde sonında problem cıkacaktır sanal olarak kurarsan hiç bir sıkıntın olmaz ikincı şık başka bir hdd alarak xp kurmak biostan kulanılacak işletim sisteminin olduğu hdd seçeceksin o kadar!! aynı hdd kurulabilmesine rağmen uzun vadede sorunlar mutlaka çıkacaktır üçüncü seçenek win 7 ultimade ver kurmak bu versiyonda sanall xp win7 altında sorunsuz kullanılıyor ki bendeniz yaklaşık 6 aydır bu şekilde kullanıyorum

EmAr2
22-07-2010, 14:45   |  #3  
OP Üye
51 mesaj

biraz daha ayrıntılı açıklar mısın ?

Recep Baltaş
22-07-2010, 15:48   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

O cihazların ID'lerini ver, biz sürüvü bluruz. Zaten Windows 7 bizden önce bulur ama :)

mancınık
22-07-2010, 15:56   |  #5  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj
Alıntı: EmAr2  
biraz daha ayrıntılı açıklar mısın ?
chip dergisi mart win7 destek dividisinde gerkenler vardı  virtual  diye bir proram var  bu program sanal olarak hangi işlettim sistemi olursa  olsun sanal olarak kurulum yapılabilabiliyor ( haziran chipten alıntı )VirtualBox ile, var olan bilgisayar ayarlarınızı bozmadan sanal bilgisayarlar oluşturabilir ve bu sanal bilgisayarlara istediğiniz işletim sistemlerini kurabilirsiniz. VirtualVirtualBox 3.1.6 r59338 Box 3.1.6 r59338

EmAr2
22-07-2010, 22:16   |  #6  
OP Üye
51 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
O cihazların ID'lerini ver, biz sürüvü bluruz. Zaten Windows 7 bizden önce bulur ama :)
Bir sürü yol denedim.. Hiçbir şekilde olmuyor.. En iyisi çift windowstu.. EasyBCD diye bir programla şimdi ikisini birden kurdum.. Xp sanal değil ama.. İkiside normal kurulmuş işletim sistemi.. Program işletim sistemlerinin çakışmasını önleyip açılışta seçme imkanı sağlıyor.. Şu anda hiç bir sıkıntım yok.. Rahat bir şekilde kullanıyorum..

ferdinec
19-08-2010, 10:48   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: mancınık  
arkadaşım win 7 xp sanal olarak kurmalısın en iyisi bu yoksa eninde sonında problem cıkacaktır sanal olarak kurarsan hiç bir sıkıntın olmaz ikincı şık başka bir hdd alarak xp kurmak biostan kulanılacak işletim sisteminin olduğu hdd seçeceksin o kadar!! aynı hdd kurulabilmesine rağmen uzun vadede sorunlar mutlaka çıkacaktır üçüncü seçenek win 7 ultimade ver kurmak bu versiyonda sanall xp win7 altında sorunsuz kullanılıyor ki bendeniz yaklaşık 6 aydır bu şekilde kullanı

ben yıllardır iki işletim sistemi kullanıyorum son 5 aydırda xp ve win 7 64 bit kullanıyorum hiç bir sorunla karşılaşmadım aynı hdd iki işletim sistemi ne gibi sorunlar doğurur ve böyle bir kanıya erden vardınız ben sorunlarla karşılaşmadım çıkacak sorunları yazarsanız karşılaşmışssanız eğer dha bilgilendirici olur saygılar

yunus1476
19-08-2010, 22:09   |  #8  
yunus1476 avatarı
Üye
97 mesaj
Alıntı: ferdinec  

ben yıllardır iki işletim sistemi kullanıyorum son 5 aydırda xp ve win 7 64 bit kullanıyorum hiç bir sorunla karşılaşmadım aynı hdd iki işletim sistemi ne gibi sorunlar doğurur ve böyle bir kanıya erden vardınız ben sorunlarla karşılaşmadım çıkacak sorunları yazarsanız karşılaşmışssanız eğer dha bilgilendirici olur saygı
katılıorum bnde uzun zamandır 2 sini birlkte kullanıorum win 7 de sonradan kurdum buarada.gayet memnunum boot ederek kur sorunsuz olucaktr

mancukya
19-08-2010, 22:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Oracle VM VirtualBox
Kur yeterli olur usb aletlerini sistemi baslatmadan hangisini sanal makineden baslatacaksan seciyorsun ayrica söyledigin aletlerin win 7 yada vista driverslari vardir araman gerekli.

Kapalı Hesap (128169)
20-08-2010, 00:09   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

ben oyunlar için falan kurcaktım ama gerek görmedim.bence sen sitesine girde hangi markaysa windows 7 driverlerine bak.eğer varsa onları indir bişeye at.format atıncada yüklersin.xp ile 7 beraber yüklenmesi saçma.azda olsa boşuna hdd yer ve çok verim alamzsın biri duracak.bence 7 yükle(eğer driverlerini bulabilirsen).bendede xp yüklüydü kah durmadan driverleri siliniyodu.baktım sitesine xp driverleri yoktu bile.zaten nasıl yaptılarsa o xp driverlerini şaştım.sende önceden bakıp yap.vista varsa vista yüklersin.vistada duyduğuma göre fena değil.hadi kolay gelsin...

araindir
21-08-2010, 23:15   |  #11  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
47 mesaj

arkadaşım sanal program kurmalısın, şu anda en iyi çözüm vmware. hiç bir sorun yaşamazsın

pınar_87
06-06-2011, 13:50   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

yazılan yanıtları okudum ve buna müteakip bir soru sormak istiyorum. ben de iki işletim sistemini bir hdd ye kurmak istiyorum. ancan benim sistemim sanal program kurulumunu desteklemiyor. bu durumda iki sistemi bir diske kurup ta bir kaç yıldır sorunsuz kullandığını söyleyen arkadaşlardan bu işlemin nasıl yapıldığını anlatmalarını rica ediyorum.
hard disk 200 gb ve 2ye bölünmüş olarak kullanıyorum. şu an sistemim xp. diğer bölüme normal bir kurulum yaparak win7 32 bit  nasıl kurmalıyım ki sorunsuz çalışsın?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

intel pentium(R) 4 CPU 3.20Ghz 2 Gb RAM
ekran kartı: NVIDIA GeForce 6200 LE