Çin'in dev projesi hazır!

CHIP Online
02-01-2012, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kopya değil, gerçeğin ta kendisi: Çin bu sefer çok ciddi bir işe imza attı; bakın ne yaptı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/cin-in-dev-projesi-hazir_31132.html


Resimlerle: Dünyanın ilk casus uydusu!

Çin, kendi GPS sistemini kurarak, konumlandırmada ordusunun Amerika'ya olan bağını koparıp attı. Şu an işler durumda olan "Beidou" adındaki hizmet, Amerikan GPS'lerinden de daha isabetli sonuçlar sağlıyor.

Konum sistemleri, bir ülke için sahip olunabilecek en önemli sistemlerden bir tanesi. Çin ordusu, artık Beidou sayesinde ABD'ye bağımlı kalmadan herhangi bir saldırı gerçekleştirebilir. ABD'nin dilediği yerlerde GPS sistemini devre dışı bırakabildiği biliniyor. Beidou ise bunu imkansız hale getiriyor.

Sivillerden gelen bilgilere göre Beidou, 10 metreye kadar doğruluk sağlıyor. Uyduların sağladığı hız bilgisi ise, ABD'nin GPS'sistemine göre çok daha isabetli. Beidou'nun sivil ve askeri olmak üzere iki modu bulunuyor ve askeri modda ek bir frekans ile daha isabetli çalıştığı söyleniyor. Sistemin şu an 10 uydusu bulunuyor. Bu sayının 2012'de 16'ya 2020'de ise tüm dünyayı saracak şekilde 35'e çıkarılması planlanıyor.

Bu arada, ABD ordusunun "birkaç santimetre doğruluk sağlayan" sistemler kullandığı da biliniyor. Çin ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen Beidou, şu anki Amerikan GPS'i, Rus Glonass ve Galileo ile uyumlu.

Tüm konu: Çin'in dev projesi hazır!

Resimlerle: Dünyanın ilk casus uydusu!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Biz de kendi GPS sistemimizi kurmalı mıyız?