Çin'in internet yasaklarına direnen kahramanı

CHIP Online
27-05-2009, 17:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hoşuna gitmeyen hemen her siteyi "gönlünce" kapatan Çin hükümeti bu kez sert kayaya çarptı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Cin- ... ahramani_12997.html

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Beijing Teknoloji Enstitüsü'nde ekonomi profesörü olan Hu Xingdou, sitesinde yayınladığı yolsuzluk ve çevresel sorunları konu alan bir makalesinin yasal olmayan içerik barındırması gerekçesi ile kapatılmasına karşılık Pekin Yeni Web Dijital Bilgi Teknolojileri Şirketi'ne dava açtı.

Davasının diğer kullanıcıları haklarını koruması açısından cesaretlendireceğini uman Hu,  denetçi kurumun karar alırken daha sorumlu davranması gerektiğini belirtti.

"Kazandığımı öğrendiğimde şaşırdım. Daha önce davası reddedilen veya başarısız sonuçlanan pek çok kişi var. Bu Çin genelinde Internet Servis Sağlayıcılarına açılan ve başarıyla sonuçlanan ilk dava" diyen Hu duracak gibi değil. Şimdi ise Internet Servis Sağlayıcısı'na sitesinin kapatılma emrini gönderen merciye dava açmayı planlayan Hu "Şirkete açılan dava bir hukuk davası,  fakat denetçi kuruma açılan dava bir kamu davasıdır" dedi.

Hu ve Internet Servis Sağlayıcısı Pekin'de olmasına karşın firma yetkilileri "Denetçi firmalar Kamu Güvenlik Teşkilatı'na bağlı ve yetki alanlarını sadece bulundukları bölge ile kısıtlı değil" şeklinde cevap verdi.

"Teorik olarak her eyaletteki Internet Servis Sağlayıcıları ülke çapındaki web sitelerini kontrol edebilir." diyen Hu, sitesinin kapatılmasını, bir başka yazarın makalesine kendi sitesinde yer vermesine bağladı ve uygulanan kapatma emrinin Suzhou merkezli olduğunu belirtti.

Beijing Yeni Web Dijital Bilgi Teknolojileri Şirketi karara itiraz etti.


Tüm konu: Çin'in internet yasaklarına direnen kahramanı

İzleyin: Firefox ile Çin işi Web!

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce eleştirel yaklaşımı sansürlemek ne kadar etik?

H@ckerCesur
27-05-2009, 17:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

Farklı görüşteki insanların görüşlerine saygı duymayarak ellerindeki güçle bunu engelleyenler her zaman vardır. Olacaktır.

Yargı bile satılıyorsa çözüm ise zordur.