Çince internete hazır mısınız?

CHIP Online
01-01-2011, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Çok yakında internette yazanları anlamak için Çince bilmeniz gerekebilir... İşte bunun nedeni...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/cinc ... -misiniz_24397.html

Resimlerle: Çinli taklit dehalarında 60 dolarlık PSP Phone!

İnternetin ortaya çıktığı ülkenin Amerika Birleşik devletleri olması, bu ülkenin aynı zamanda teknoloji konusunda öncü konumun ve dünyanın en çok kullanılan ikinci dilinin İngilizce olması nedeniyle internette en yaygın dilin hangisi olduğunu tahmin etmek zor değil. İnternet ortaya çıktığı günden bu yana internetin ana dili olarak kabul ediliyor. Fakat bu durum ancak birkaç yıl daha bu şekilde devam edecek ve görünüşe göre bir süre sonra internet üzerinde en yaygın olarak kullanılan dil Çince olacak.

Çin'in nüfusunun toplam dünya nüfusunun yaklaşık 5'te birini oluşturuyor. Giderek internete daha fazla ilgi göstermeye başlayan Çinli kullanıcılar İngilizcenin pabucunu dama atmaya başladılar bile. Sadece geçtiğimiz yıl 36 milyon yeni Çinli kullanıcı internete adımını attı. Bu hızla devam ederse en fazla 5 yıl içerisinde Çince internet üzerinde İngilizceyi geçecek.

Şu anda 536,5 milyon İngilizceyi ana dili olarak konuşan internet kullanıcısı bulunuyor. Çini ana dili olarak konuşan kullanıcıların sayısı ise şu anda 445 milyon. Tahminler 5 yılı bulmadan internetin ana dilinin Çince olarak değişeceği yönünde.


Tüm konu: Çince internete hazır mısınız?

İzleyin: Çin'den yeni bir yaratıcılık daha!

Resimlerle: Çinli taklit dehalarında 60 dolarlık PSP Phone!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu değişim küresel olarak bir değişim yaratır mı?

uGuR.uK
02-01-2011, 12:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

yaratmaz, dünyanın geri kalanı ingilizce konuşuyorken sırf internet için çince öğrenelim mi dicekler? kendi sitelerinin sayısı artar o kadar, ne değişcekki başka...