CL 7 1600mHZ Ramlere Fazla Para Ödemek Mantıklı mı

cohannan
03-04-2010, 17:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
208 mesaj

Bu konuda görüşleriniz nelerdiR? Testlere bakıyorum da boş yere fazla para ödeniyor bu ramlere.Örneğin

G.Skill TTS+FAN 4GB (2x2GB) DDR3 2200Mhz 1,65V Voltaj DUAL CL7 (7-10-10-27) Bellek (435 TL)

http://www.hepsiburada.com/gskill-ttsfan-4gb-2x2gb-ddr3-2200mhz-165v-voltaj-dual-cl7-7-10-10-27-bellek-f3-17600cl7d-4gbpis-/ProductDetails.aspx?productId=bd750688&categoryId=47

Hi-level 4 GB DDR3 1333MHz CL9 (178 TL)

Bu iki ram arasında 257 TL fark var.Ne oyunlarda ne programlarda etkisi var.Cl (cas latency)'nin tanımıyla uyuşmuyor pratikteki sonuçlar.Niye bu fark?

[resim][/resim]
[resim][/resim]
[resim][/resim]

Son Düzenleme: cohannan ~ 03 Nisan 2010 17:47
Süleyman.
03-04-2010, 18:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Elmayla armudu karşılaştırmışsınız. CL7 için değer mi demeniz için aynı frekansta bir rem modeli ile karşılaştırmanız lazım.

Ekleme: Oraya 1333 veya 1600 MHz CL7 bir model koyarsanız, bir de Hi-Level'ın 178 liraya satıldığı güvenilir bir yer bulamadım ben. Bunun üzerinden konuşabiliriz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 03 Nisan 2010 18:20
cohannan
03-04-2010, 18:21   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj

Elmayla armut değil bende öyle olmadığından bahsediyorum zaten.Testlerde karşılaştırılmış cl9 1333mhz ramler ile 1600 cl7'ler.178 TL 4 gb ddr3;

http://www.emall.com.tr/product/2-2-gb-1333-mhz-ddr-iii/?ref=akakce&v=1.52.5

http://www.incehesap.com/hilevel_kit-554-10501.html?ref=akakce&v=1.3.7

İncehesap hakkında yorumlar şikayetler ve çözüldüklerinin kanıtları burada mevcut;

http://forum.donanimhaber.com/m_36405221/tm.htm

http://www.r10.net/off-topic/225169-incehesap-com-guvenilirmi.html

http://www.akakce.com/forum/incehesap.com,317.html

http://www.sikayetvar.com/sikayetoku/k/481/f/10456/g/incehesapcom

Son Düzenleme: cohannan ~ 03 Nisan 2010 18:22
a.ozcan
03-04-2010, 18:27   |  #4  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

CL gecikme süresidir azaldıkça daha iyidir ancak dediğiniz ramların o kadar ucuz olması biraz saçma geliyor.

Son Düzenleme: a.ozcan ~ 03 Nisan 2010 18:28
Süleyman.
03-04-2010, 18:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Tamam incehesap'ta 182 lira nakit indirimli.

Peki en ucuz DDR3 1600 MHz CL7 remler ne kadar? 2200 MHz olmasın tabi.

a.ozcan
03-04-2010, 18:30   |  #6  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Bu işin içinde var bir bit yeniği ama.İstanbul bilişim tarzı bir pazarlama tekniği olmasın buda?

cohannan
03-04-2010, 18:32   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Tamam incehesap'ta 182 lira nakit indirimli.

Peki en ucuz DDR3 1600 MHz CL7 remler ne kadar? 2200 MHz olmasın tabi.
http://www.netsiparis.com/detay/12283364006/GSKILL-RIPJAWS-DDR3-1600MHZ-CL7-4GB--2X2GB

258 TL.70 Tl fark var o ikilinin de arasında...

Süleyman.
03-04-2010, 18:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

1333 MHz CL7: 229 lira. http://www.netsiparis.com/detay/ ... 3MHZ-CL7-4GB--2X2GB

1333 MHz CL9: 210 lira. http://www.kocpa.com/asp/product ... -2X2GB-CL9-KINGSTON

1600 MHz CL7 almaya değip değmeyeceğine bakmak için bence kişinin "overclock" yapıp yapmayacağına bakması lazım. Eğer "overclock" yapacaksa değer, yapmayacaksa değmez.

Öte yandan Hi-Level remler biraz dandiktir, bence onun yerine üç kuruş fazla verilip yukarıdaki modellerden alınabilir.

Diğer taraftan Intel'in yeni Core iX serisi için o Hi-Level remler ve çalışma voltajı 1,65 voltun üzerinde olanlar esasen daha da uygun değildir. Maalesef dünya piyasasındaki rem kıtlığı bu şekilde rem fiyatlarını astronomik olarak arttırıyor.

Yani sistem tercih ederken her zamanki gibi kişinin kullanım amacı fazlasıyla öne çıkıyor. Açıkçası ben her halükarda Hi-Level almamaya çalışırdım, tabi şartlar çok zorluyorsa o ayrı.

Bir diğer husus da, önerdiğiniz sistemlerde giriş seviyesi, tabir yerindeyse sistemi ancak bir arada tutmaya yarayacak anakartlar öneriyorsunuz. Sonuçta bilgisayar toplanıyor ve toplama bilgisayarın, marka bilgisayarlardan bir farkı olmalı diye düşünüyorum. Aksi takdirde bazı durumlarda marka bilgisayar almak daha avantajlı bile olabilir. Bilgisayar toplanmasındaki amaç, kaliteden feda etmeksizin en iyi fiyat/performans ürününü bir araya getirmektir bana göre.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 03 Nisan 2010 18:52
sinanozk
03-04-2010, 18:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
479 mesaj

oc ile fazla uğraşmıcaksan pek de gerek yok.zaten işlmeciler 1066mhz veri yolu desteklemekte.biostan çeşitli ayarlamalar ve biraz oc ile arttırabiliyosun frekansları.1333lük cl7 almak daha mantıklı şu an için...

IceManF1
03-04-2010, 19:05   |  #10  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,542 mesaj

Fiyat arama motorlarından en iyisi teknofiyat.com
Diğer sitelere, incehesap.com'a falan pek güvenmiyorum.

Ayrıca Süleyman abinin her cümlesine katılıyorum.

Hi-level alınacak en son RAM markasıdır.

falconer
03-04-2010, 19:35   |  #11  
Yıllanmış Üye
704 mesaj

4GB Hi-Level 1333 Mhz CL? bellek : 180Lira
4GB A-Data Plus 1600+ O.C. Kit CL8 bellek: 260TL
4GB OCZ Gold  1600 MHz Kit CL8 bellek: 320TL
4GB Patriot 2000Mhz Kit CL9 bellek: 370TL

Dünyanın en iyi pazarlamacısıda olsanız bana bu yukarıda ki ramler arasından ''4GB A-Data Plus 1600+ O.C. Kit CL8 bellek: 260TL'' dan başkasını satamazsınız. Nedenini uzun uzun açıklamaya gerek duymuyorum, merakeden araştırsın.

Konu sahibi arkadaş; kafanda tam olarak netleştirmediğin bir konuda başkalarına (özellikle bana) eleştiri getirmekten vaz geç. Bundan önce iki ayrı konuda benim önerdiğim sistemlere eleştiri getirmiştin hatırlarsan. Doğruyu bulmak için giriştiğin bu yolda sana başarılar dilerim..;)

Son Düzenleme: falconer ~ 03 Nisan 2010 19:36
sagopa01023
03-04-2010, 20:19   |  #12  
Üye
72 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/g ... -ddr3-1600mhz-cl7-1,5v-dusuk-voltaj-tripple-ram/productdetails.aspx?I_ID=43441
SLM DOSTUM CL7 FARK EDİYO ARKADAŞIMDA CL9 VAR BENDE ÜSTEKİ RAM YENİ ALDIM OC İLE 7.9 VERDİ WİNDOWS 7 64 BİT TE 1600 ÇALIŞTI RAM LAR MANYAK ALACAKSAN KAÇIRMA DERİM ARKADAŞIMIN RAMİ CORSAİR XMS 2 BU ARADA BENCE G SKIL CL7 SÜPER

cohannan
03-04-2010, 23:49   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: falconer  
4GB Hi-Level 1333 Mhz CL? bellek : 180Lira
4GB A-Data Plus 1600+ O.C. Kit CL8 bellek: 260TL
4GB OCZ Gold  1600 MHz Kit CL8 bellek: 320TL
4GB Patriot 2000Mhz Kit CL9 bellek: 370TL

Dünyanın en iyi pazarlamacısıda olsanız bana bu yukarıda ki ramler arasından ''4GB A-Data Plus 1600+ O.C. Kit CL8 bellek: 260TL'' dan başkasını satamazsınız. Nedenini uzun uzun açıklamaya gerek duymuyorum, merakeden araştırsın.

Konu sahibi arkadaş; kafanda tam olarak netleştirmediğin bir konuda başkalarına (özellikle bana) eleştiri getirmekten vaz geç. Bundan önce iki ayrı konuda benim önerdiğim sistemlere eleştiri getirmiştin hatırlarsan. Doğruyu bulmak için giriştiğin bu yolda sana başarılar dilerim..;)

Benim kafamda her şey net zaten.Konunun amacı bilinçlendirme.Testlerle de ortada.Hi-level emsal teşkil etmesin.Patriot da var aynı fiyatlarda.Zaten parça satıcısı değilim boşa fazla para verilmemesi taraftarıyım.Eleştiri olmadıktan sonra gelişme olmaz.Kimse mükemmel değil.Bence sizde kendinizi her şeyde emin zannetmeyin.Benim gibi doğru olduğunu düşündüğünüz konularda bile şüphe duyun.Felsefenin ve bilimin temelini bu oluşturur "şüphe"

cohannan
03-04-2010, 23:53   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: sagopa01023  
http://www.vatanbilgisayar.com/g ... -ddr3-1600mhz-cl7-1,5v-dusuk-voltaj-tripple-ram/productdetails.aspx?I_ID=43441
SLM DOSTUM CL7 FARK EDİYO ARKADAŞIMDA CL9 VAR BENDE ÜSTEKİ RAM YENİ ALDIM OC İLE 7.9 VERDİ WİNDOWS 7 64 BİT TE 1600 ÇALIŞTI RAM LAR MANYAK ALACAKSAN KAÇIRMA DERİM ARKADAŞIMIN RAMİ CORSAİR XMS 2 BU ARADA BENCE G SKIL CL7 SÜ
Tamam işte sadece testlerde benchmarklarda yüksek puan almanıza yarar.Yani kendinizi tatmin etmeye.Oc konusunda da eğer ramlere oc yapılmayacaksa yüksek mhz düşük cl'nin anlamı yok.Bunun yanında testlere baktığımızda elde ettiğimiz sonuçlara göre ramlere ocninde bir mantığı yok.Fantezi sistemler haricinde bence cl7 ramler gereksiz(fanteziden kasıt 10 bin TL oyun bilg gibi) Süleyman bey çok saygıdeğer açıklamalarda bulunmuşsunuz teşekkür ederim.Sizce cl'si düşük ram bize performans olarak nerede katkı sağlayacaktır?

Süleyman.
04-04-2010, 00:50   |  #15  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Aslında bunu anlatmak için testlere müracaat etmenize bile gerek yok. Remlerde mühim olan büyüklüktür, hız ve gecikme neredeyse önemsizdir. Arabada yakıt deposu ne ise bilgisayarda da rem odur bir anlamda, ne kadar büyük olursa depo, o kadar uzağa gidersiniz. Ama performans motora, yani merkezi işlemci veya grafik işlemciye bakar. Bazı temel kavramlarla ilgili olarak linke müracaat edebilirsiniz:
https://www.chip.com.tr/forum/bil ... zerine_t144095.html

Her ne kadar dünyadaki bütün remlerin standartlarını belirleyen JEDEC diye bir organizasyon olsa da, sistemdeki en nazlı bileşen olan remler, bazen standart ve kaliteli bile olsa sorun çıkarabilmektedir. Herhalde rem standartları katı bir şekilde belirlenmese, tıpkı PSU piyasasındaki gibi durum karmakaşırık, önüne gelenin kafasına göre at koşturduğu bir hal alırdı. Buna rağmen sistemde en fazla sorun yaşanan bileşenlerden biri remlerdir ve seçerken mümkün olduğunca kaliteye yönelmek bence daha iyidir, tabi kalitesizlerin bile standartlara uygun olduğunu belirtelim.

Aslında rem fiyatları bu kadar uçuk değildi ve rem seçimi eskiden bu kadar fazla problem değildi. Ama global kriz, batan şirketler sebebiyle azalan arz ve muhtemelen spekülasyonlar ve şirketlerin açgözlülüğü yüzünden bugün iyi bir işlemci veya ekran kartı fiyatına kadar çıktı rem fiyatları ve bu da seçimleri daha zorlu hale getirdi. Ama neyse ki halen rekabet sebebiyle son kullanıcı tamamen üreticilerin esiri değil, halen, nispeten daha uygun fiyatlardan rem alınabiliyor.

"Overclock" meselesine gelince, teknik sebeplerden, yüksek frekanslı rem almaya mecbursunuz. Remlere "overclock" için değil, zaten kolay kolay yapamazsınız, kimileri standart hızlarında bile çalıştırılamıyor. İşlemcinin hızını arttırdığınızda remlerin hızı da artar, bu yüzden mecburen, (yeni mimarileri düşünürsek) rem kontrolcü hızından yüksek hızda remlere ihtiyacınız vardır çünkü remlere "overlclock" çoğu durumda imkansızdır, hassasiyetleri sebebiyle.

Ayrıca bence o kadar fanteziye de gerek yok. :) Örnek olarak; üç bin liralık bir bilgisayarda, alınabilecek en iyi tek GPU'lu ekran kartını koyarsınız, ideal işlemci, kasa, PSU vesaire... Ve 1600 MHz CL7 rem de koymak için hala yeterli bütçeniz olabilir ve açıkçası bence neden koymayasınız. Çünkü zaten rem haricinde herhangi başka bileşenin bir üst modelini almaya kalksanız, sistemde birden fazla parça yükseltmesi de gerekip bütçe yetmeyecektir büyük ihtimalle. Dolayısıyla daha iyi rem seçmeyi tercih edebilirsiniz ve çok da hırpalamayacak şekilde piyasadaki remlerden seçim yapma imkanınız vardır.

Ama daha sınırlı bir bütçe söz konusu ise tabi remlerden de kısılabilir. Fakat argümanınızı sadece "gerekli mi" sorusu üzerinden kurarsanız, belki o zaman başka bileşenlerin ne kadar gerekli olduğu sorusunu da sorabilirsiniz. Mesela dört çekirdekli işlemci gerekli mi, DDR2 remler gerekli mi, LED monitör gerekli mi, DX11 kartları gerekli mi, bilgisayar gerekli mi gibi... Çünkü testlere bakarsanız yukarıdaki bileşenler arasından da "gereksiz" olanlar bulabilirsiniz.

Rem konusuna dönecek olursak, biraz da öneride bulunurken ileriye dönük olmasına dikkat etmek, kullanıcının ilerideki muhtemel yükseltmelerini göz önüne alarak, mümkün olduğu kadar az sayıda parça değiştirmesini temin etmeye çalışmak gerekir.  Belki şimdi önereceğiniz bir parça yüz lira pahalı olabilir ama kullanıcının ileride yapacağı muhtemel yükseltmede, üç yüz lira kazandırabilir. Aslına bakarsanız DDR3 remler de tamamen gereksiz ama sektör oraya ve üstelik daha düşük voltajda çalışanlarına doğru gidiyor. Kullanıcıya DDR2 tabanlı bir sistem de önerebilirsiniz bu bakımdan çünkü hiçbir performans farkı olmaksızın daha ucuza gelecektir (hatta DDR2'lerin gecikmeleri daha düşük olduğundan daha iyi olur) ama ilerideki bir yükseltmede anakartı değiştirmek zorunda da kalabilirsiniz. Şimdi mesela yüksek voltajlı bir 4 GB DDR3 rem kiti önerdiğiniz durumda, ileride kullanıcı 8 GB'a yükseltme yapmak istediğinde aynı yüksek voltajlı remlerden bulamayabilir ve rem uyuşmazlığı yüzünden mevcut remlerini de değiştirmek zorunda kalabilir. İlla ki öyle olacak diye bir kaide yok ama gidişat o yönde ve yukarıdaki senaryo da ihtimal dahilinde bir senaryodur. Yine mesela şimdi ucuz bir rem önerdiğiniz de, ileride piyasa değişir ve rem fiyatları düşerse, remlerin uyumsuzluğa eğilimleri sebebiyle kullanıcıyı ucuz reme mahkum etmiş olursunuz.

Biraz uzun oldu ama meseleyi bana göre hemen bütün yönleriyle ifade etmek istedim. Gördüğünüz gibi değerlendirilebilecek pek çok unsur söz konusu ve hepsinin kendine göre bir mantığı, bakış açısı var. Ama genel olarak bir kural her zaman işliyor; "ucuz etin yahnisi yavan olur."

Ekleme: Bu arada, zaten Intel Core iX işlemcileriyle düşük voltajlı remler kullanmak zorundasınız. Teknik bir mecburiyet değil ama pratikte öyle bir bakıma.

Ekleme2: Ayrıca bir de sistem önerisinde bulunmanın tabiatı gereği bir zorluk söz konusu. Sizin tavsiyeniz doğrultusunda binlerce lirasını harcayan bir kullanıcı, eğer sistemde sorun yaşarsa, dönüp size hesap sorabilir; "bunları önerdin ama dandik çıktı, çalışmadı, arıza yaptı..." Bu durumda zaten teknik bilgisi olmayan birisine karşı açıkçası kendinizi savunabilmek hayli zor olabilir. Açıklasanız bile, "Söyleseydin, bu kadar para harcamışken, üç kuruş daha verip iyisini alırdım" diyebilir.

Hatta; Intel Core iX tabanlı bir sisteme düşük voltajlı rem önermemişseniz, size gelip "Bunlar mesela 1333 MHz ama CPU-Z'den baktığımda 1333 MHz'de çalışmıyor diyebilir." Siz de neden çalışmayacağını izah etmek zorunda kalabilirsiniz ama rem hızlarının önemsiz olduğunu anlatmakta hayli zorlanabilirsiniz, takıntı yapar çünkü bu mesele. Daha kötüsü eğer bir yerlerden eksik bilgiyle, voltaj ayarlaması gerektiğini öğrenip de remlere 1,65 volttan yüksek voltaj verirse, remleri 1333 MHz'de çalıştırabilmek için tabi, işlemcisini yakabilir veya zarar verebilir.

Alıntı: candemir2005  
Tamam işte sadece testlerde benchmarklarda yüksek puan almanıza yarar.Yani kendinizi tatmin etmeye.Oc konusunda da eğer ramlere oc yapılmayacaksa yüksek mhz düşük cl'nin anlamı yok.Bunun yanında testlere baktığımızda elde ettiğimiz sonuçlara göre ramlere ocninde bir mantığı yok.Fantezi sistemler haricinde bence cl7 ramler gereksiz(fanteziden kasıt 10 bin TL oyun bilg gibi) Süleyman bey çok saygıdeğer açıklamalarda bulunmuşsunuz teşekkür ederim.Sizce cl'si düşük ram bize performans olarak nerede katkı sağlayacaktır?
Son Düzenleme: Süleyman. ~ 04 Nisan 2010 01:16
cohannan
04-04-2010, 01:21   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj

Söylediklerinize katılıyorum.Benim bu sitede gördüğüm bir aksaklığı(tabi benim yorumum) dile getirmek istedim aslında bu konuda.1500 TL'lik sistemlerde bile diğer parçalardan kısılıp ramlerin mhz ve cl değerlerine odaklanıyor.Öncelikle kullanım amacına göre oyun ise ekran kartı,işlemci,ram(gb olarak değeri) ,anakart,hdd diye gitmeli.Grafik tasarım vs işlemlerde işlemci,ekran kartı(quadro) ,ram ,hdd (sata 3) vs diye gidilmeli....

Süleyman.
04-04-2010, 01:49   |  #17  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bir bilgisayar toplanırken tabi kullanım amacına, bütçeye dikkat etmek ve yanlış parçanın pahalı olanını listeye almamak lazım, bu remler için olduğu kadar diğer bileşenler için de geçerli. Ama bazen de soru sahibini yönlendirerek, "mümkünse biraz daha verip şu parçaları alabilirsiniz, daha iyi olur" diyerek belli oranda bütçe aşılacak şekilde yönlendirmek de gerekebilir. Fakat bana göre her zaman kaliteyi göz önüne almalı ve mümkün olduğunca feda etmemeye çalışmalıdır.

Her halükarda öneriyi yapana büyük sorumluluk düşüyor, bu konulardaki en keskin gerçek aslında bu...

falconer
04-04-2010, 15:11   |  #18  
Yıllanmış Üye
704 mesaj
Alıntı: candemir2005  
Benim kafamda her şey net zaten.Konunun amacı bilinçlendirme.Testlerle de ortada.Hi-level emsal teşkil etmesin.Patriot da var aynı fiyatlarda.Zaten parça satıcısı değilim boşa fazla para verilmemesi taraftarıyım.Eleştiri olmadıktan sonra gelişme olmaz.Kimse mükemmel değil.Bence sizde kendinizi her şeyde emin zannetmeyin.Benim gibi doğru olduğunu düşündüğünüz konularda bile şüphe duyun.Felsefenin ve bilimin temelini bu oluşturur "şüphe"
Ben kendime mükemmel demedim, herşeyi en iyi ben bilirim demedim, bizzat kendiniz uydurmuş veya böyle anlamış olabilirsiniz. Ben size önerileri eleştirmeyin (uyumsuzluk gibi durumlar hariç), kendi önerinizi yapın yoksa sanki hepimiz satıcıymışız ve satış yapmak için yarışıyormuşuz gibi görüntü oluyor, diyorum. Ben önerimi yaparken farklı düşünürüm, siz farklı düşünürsünüz. Ben amaca göre bir yerden kısar bir yere veririm, siz farklı bir yerden kısar farklı bir yere verirsiniz. Farklı düşünürüz ama bu birbirimizin önerilerini eleştirmemizi gerektirmez.
Ram konusunda ben önerdiğim anakartın destek listesine bakar, en iyi fiyat performansa sahip olanı öneririm. Sizede bunu tavsiye ederim. Çünkü ramler en fazla sorun çıkaran donanım bileşenidir ve bende kulaklarımın çınlamasını hiç sevmem...;)

cohannan
04-04-2010, 15:22   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
208 mesaj

Ağzı kulaklarına varıyor"Kulağımın çınlamasını sevmem " güzel söz sevdim bunu.Benim felsefem biraz daha farklı ve daha kesin.Daha önce bu tür bir sistem kurup deniyorum,stabilite testlerine sokuyorum.Eğer problem çıkartmazsa anakart/ram ikilisini öneriyorum.Elbetteki her sistemi test edemem edemediklerimi de internetten araştırıp koyuyorum.Yani bahsettiğiniz uyumsuzluk problemini de düşünüyorum.Sizden özür dilerim sanırım saygısızlık etmişim içerlemişsiniz buna.Bundan sonra tavsiyelerime size özel mesaj yoluyla yapacağım