CL5 ddr2 1066mhz mi? CL 7 ddr3 1600mhz mi ?

saliverdim
06-03-2011, 17:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj

cl 7 1600 ddr 3 mu 
  cl 5 1066 ddr 2 mi 
2gb

amd 9cache 3,4ghz işlemci için hangisi daha performans verir  pc yeni topluyorum.
(pc de net olamyacak) sadece profesyonel muzik işleri olacak.

farkı bi soru : aslında su noktayı orensem belki daha iyi anlıcam mesela 2 ayrı ram a bakıyorum cl leri ve mhz leri aynı sadece ddr 2 de ddr 3  farkı oluyor.yani ddr 3 olmanın hızda bi + sı varmıki yoksa sadece mhz ve cl bakıp mı almalıyız isterse ddr olsun sd olsun ben ileriye donuk bişe istemiyorum sadece hız istiyorum ve cache ile ram larin bi alaksı varmı bilmiyorum cache degeri benim için hersey imiş  işlemcim hazır 9m cache li.
pc sadece cubase programı için kulanılacak.harciten ses kartı olacak yani işim ses böyle 1tb lik arşiv ile calıscak pc not olarak yazdım yani 

son oalrak ram lerin işlemcideki cache ile igili + sı - si varmı ona gorede bise alabilirim.
saygılar

512512AMDX6
06-03-2011, 18:27   |  #2  
512512AMDX6 avatarı
Yıllanmış Üye
560 mesaj

bence ddr3 hem geleceğe yönelik 2tane 2gb alırsan dual harika çalışıyorlar

misal benim ramler 2*2gb ddr3 1333mhz 1,5v cl9 ram kingston windows 7 puanı 7,6 hızlarıda gayet iyi

saliverdim
06-03-2011, 19:29   |  #3  
OP Yeni Üye
48 mesaj

ben xp kulanıcam mecburen kulandıgım progrmların bi cogunun win 7 uyumu yok henuz belki 1 yıl sürer cıkması..ayrıca ileriye donuk derken kasıtınız nedir ram lar için onuda orenmek isterim.ddr2 ile daha hızlı calısıcaksam dd3 le daha yavas olacaksa ve mesela 6 ay sonra cebimden para cıkmadan aldıgım dd3 cl 9 cl4 seviyesine gelebilcekmi yani ileriye donukten kasıt böle bişeymi
bide benim için mhz mi cl mi onemli nasıl bir pc kulancagımı yazdım 
pc alcam ve 10 yıl daha alamam eminim ve inceliyrom böyle :D
teşikkürler

512512AMDX6
06-03-2011, 20:01   |  #4  
512512AMDX6 avatarı
Yıllanmış Üye
560 mesaj

şimdi ileriye yönelik derken sen bundan 4 sene sonra ddr2 zor bulursun ama ddr3 daha yeni çok uygun fiyata heryerde mevcut 

ayrıca 1333mhz ile 1600mhz arası ciddi fark olmaz zannediyorum en önemlisi cl sonuçta bu ramin tepki süresi bendeki cl9 ama çokta iyi ddr3 cl7 veya cl8 iyi olur birde voltajı yüksek ramleri tercih etme

misal düşük voltaj en iyi ocz 
http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=30166 cl8

muhammedguler
06-03-2011, 21:15   |  #5  
muhammedguler avatarı
Yıllanmış Üye
539 mesaj

cl ramin veriye ulasmak için bekleyecegi frekans sayısını belirtir.
cl5 ram haberlesme için 5hz cl7 7hz bekler söledigin iki ram arasında hız farkı yok denecek kadar az 
ramin saat frekansını cl degerine bölüp cıkan sonuçları karsılastırarak ramlerin performanslarını kabaca karsılastırabilirsin
ddr3 ramin elekrtik tüketimi daha az olur

saliverdim
07-03-2011, 02:19   |  #6  
OP Yeni Üye
48 mesaj

anladıgım kadarıyla cl daha onemli yani 2000mhz cl9 olcagına 1000mhz cl5 olsa da ii gibi bi kanıya vardım tabi cok fark olmamakla beraber.elektirik tuketimi az olur demişsniz 1.5 ve 1.6 sanırım 1 yılda 5tl farkeder enerji derken para idi kastın dimi cahillik etmiyim baska bişe varsa :D

cl onemli ise elektirik tuketimi ve sadece ilerde ram takarm diye yıllarımı daha yavas pc ile gecirmek istemicem sanırım ddr2 alamalıyım hız için oleyse.
birde ileriye donuk olması için ddr3 alınabilr denmiş bunu hic anlamadım yani ilerde cıkmamıs bir ram misal ddr 4 cıkmamıs ram i zaten anakartım desteklememiş olcak.ben bu ileriye donuk olayını anlayamadım

saliverdim
07-03-2011, 02:35   |  #7  
OP Yeni Üye
48 mesaj

arkadaslar Kingston 1GB 533MHz DDR2 CL4  böle bi ram buldum yani 533mhz ama cl7 1600 den hızlı olmazmı cvp lutfen.
ayrıca 1600mhz  den yuksek alamıyorum galiba amd lerde stabil calısmıyrmus chip formnda demin okudum
yani sonuc olarak eger
cl4 533mhz mi yoksa cl 1600mhz mi son sorum bu olsun enerji tuketimi onemli deil ve ileriye donuk olayını anlamadım zaten ne zor işmiş bunlar :(

Kapalı Hesap (154666)
07-03-2011, 14:09   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

CL (Cas-latency) faktörü çok önemli bir faktördür. Bu faktör ram bloğunun hızını ifade etmez. Ram bloğunda kullanılan her bir chip in clock pals indeki gecikme değerini ifade eder. Bu gecikme değeri ne kadar düşükse ram o kadar hızlı çalışır. Ancak ramların dizayn şekline göre DDR, DDR2 ya da DDR3 gibi çarpan değiştiği için ram bloğunun toplamdaki hızı bu çarpanla bulunur.
Hangi ram bloğunun kullanılmasının daha uygun olacağı ise sistemin (işlemci ve BUS) genel dizaynı ile ilgilidir.
Şahsi düşüncem daima CL değeri düşük olan ramları tercih etmektir.

saliverdim
08-03-2011, 16:32   |  #9  
OP Yeni Üye
48 mesaj

sn: mr_yamyam  öleyse iyi bir performans için 
CL5 ddr2 1066mhz mi? CL 7 ddr3 1600mhz mi ? sorusuna ddr 2 pc toplamalı diyebilrmiyiz acaba cunku ddr lerin  cl7 den asagı yokta en azından exa da yok

Kapalı Hesap (154666)
09-03-2011, 11:52   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: saliverdim  
sn: mr_yamyam  öleyse iyi bir performans için 
CL5 ddr2 1066mhz mi? CL 7 ddr3 1600mhz mi ? sorusuna ddr 2 pc toplamalı diyebilrmiyiz acaba cunku ddr lerin  cl7 den asagı yokta en azından exa da yok
Aslında bu soru çok iyi bir soru.
Gerçek anlamda performans için anakartın teknik özelliklerini çok iyi okumak gereklidir. Çünki buradaki bir yönerge sistemin bus hızından ekran kartı hızına kadar etkili olacaktır. CAS değeri düşük bir ram kullanmak eğer işlemciye aşırı yük bindirecekse anlamı kalmamaktadır. Ama işlemci hızını yükseltirsek bu durumda bu hızları dengede tutabiliriz. Eğer işlemci ve anakart konfigürasyonunda 3 kanal veriyolu kullanabileceksek o zaman DDR3 kullanabiliriz. Ama sadece iki kanal veriyolu kullanabiliyorsak DDR2 kullanmak yerinde olacaktır. Her iki durumda da hesaplamamız gereken işlemciye saniyede ne kadar veri aktarabileceğimiz ve işlemcinin saniyede ne kadar veri işleyebileceğidir.
BU DURUMDA
1 RAM cas değeri ve toplamdaki kullanılabilecek hız
2 CPU clock hızı ve üst prosesing hızı
3 Sistem BUS hızı ve veriyolları
4 Ekran kartı özellikleri. Veriyolu, işlemci hızı ve toplam veri işleme miktarı
Tüm bunlar bir araya getirildiğinde genel bir hesaplama ile sistem performansı değerlendirilir. Ancak bu tür hesapları her kişinin bilemiyeceği gerçeği ile yola çıkarsak şöyle yuvarlayabiliriz.
Anakartımızı iyice inceleyerek Desteklediği en hızlı ve üst seviye işlemci ile başlarsak ve desteklediği en üst sınıf ramları da ilave edersek Genel olarak bir performans başlangıcı elde ederiz. Son olarak ta ekran kartımızı bu doğrultuda tespit edersek (kullanma amacımıza göre) en iyi performansı elde etmiş oluruz.