Clinkle, 25 milyon doları bu sayede kaptı!

CHIP Online
07-07-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İlk bakışta sıradan gibi görünen bu uygulama, sahibine servet kazandıran önemli bir özelliğe sahip!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cli ... de-kapti_41303.html

Resimlerle: A'dan Z'ye 26 Android uygulaması!

22 yaşındaki geliştirici Josh Duplan, (yatırımcıları dışında) pek tanınmayan yeni ödeme uygulaması sayesinde 25 milyon doları cebine indirdi. Peki uygulama, nasıl oldu da bu kadar büyük bir başarı yakalayabildi? Başta PayPal taklidi bir hizmet gibi görünen Clinkle, aslında biraz daha fazlasını yapıyor.

Stanford mezunu Duplan'ın uygulaması Clinkle'ın anahtar işlevleri arasında ödeme yapmanıza izin veren "Wallet" işlevi, kredi kartlarını telefonunuzla taramanızı sağlayan "Credit Card" işlevi, şık ve parlak deri görünümü, ortak mağazalara ödeme yapabilme var. Clinkle, buraya kadar alanındaki diğer uygulamalardan çok daha fazlasını yapıyor gibi görünmüyor.

Uygulamanın para transferi için kullandığı gizli bir yöntem bulunuyor: yüksek frekanslı sesleri kullanmak. "Aerolink" adı verilen bu sistemin detayları gizli tutuluyor, ancak sadece ödeme sistemlerinin duyabileceği bir ses çıkararak çalıştığı düşünülüyor. Clinkle'ın bu iş için Verifone ile ortaklığa gittiği de iddia ediliyor.

TechCrunch'ta yayınlanan bir makalenin Aerolink ile ilgili uzunca bir bölümünün aniden ortadan kalkması da bu gizli yöntemin varlığını doğruluyor. Clinkle'ın yatırımcıları arasında Intel, Accel, Andreessen Horowitz, Intuit, Peter Thiel, Marc Benioff ve Diane Greene var.

Tüm Konu: Clinkle, 25 milyon doları bu sayede kaptı!

Resimlerle: A'dan Z'ye 26 Android uygulaması!

Kaynak: www.chip.com.tr