Çocuklarda göz iltihaplanması

Cuneyt Çinkılınç
30-03-2016, 20:51   |  #1  
Cuneyt Çinkılınç avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2015

Çocukların gözünde bir akma, gözleri kısarak bakma ve çok kırpma durumu varsa bu göz iltihaplanmasına (konjonktivit) işaret ediyor olabilir. Göz iltihabı akarak belirti verir. Göz iltihabı burundan akan sümüğe benzer. Eğer çocuğunuzun gözünden böyle bir akıntı geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Asla vakit kaybetmeyin. Göz iltihaplanmaları konjonktivit olarak tanımlanır.

Çocuklarda göz iltihabının türleri

Gözün ayrı ayrı iltihaplanabilen bölümleri bulunur. Gözün beyaz kısmının iltihabı en sık görülen türdür. Ancak en tehlikelisi kornea kısmının iltihaplanmasıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar bu tehlikeli bir hastalıktır. Göz kapaklarında da benzer şekilde iltihaplanma görülebilir. Bu enfeksiyonlar hem göze hem de gözyaşı kanalları aracılığı ile buruna sıçrayabilir. Dolayısıyla yayılma, bulaşma riski bulunmaktadır. Eğer çocukların gözündeki iltihap gözyaşı kanallarına kadar ulaşırsa, bu kanallar tıkanabilir ve tedavi süreci ağırlaşır.

Gözleri çok kırpıştırmak her zaman iltihabın habercisi olmayabilir. Alerjik bir reaksiyon sonucunda çocuklar gözleri sık sık kırpıştırma görülebilir. Batma ve yanma gibi şikayetler çocuğunuz tarafından dile getirilebilir. Alerji haricinde dışarıdan göze yabancı bir cisim girmiş olabilir. Dolayısıyla iltihaplanma ve bu tarz şikayetler sık karıştırılır. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta sümüğe benzeyen yapışkan ve renkli bir sıvının akmasıdır.

Kaynak:http://www.iltihap.net/cocuklard ... si-ve-tedavisi.html

Son Düzenleme: Cuneyt Çinkılınç ~ 30 Mart 2016 20:52 Neden: