CoD:MW2 senaryo?

_OnuR_
23-11-2009, 21:17   |  #1  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
890 mesaj

Arkadaşlar oyunu zar zor bitirdim ama senaryoyu fazla anlamadım özellikle şu makarov la yaptığımız hava alanı(no russians) görevi. Senaryoyu az buçuk açıklatyabilcek olan var mı:) Aslında genel olarak biliyorum ama şu makarov la olna görev ve stephard ın ihanet etmesi kafamı karıştırdı:)

i7
23-11-2009, 21:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
203 mesaj

Açıkçası oyun benim de kafamı karıştırdı,Cod hayranıyım ve oyunu çok sevdim ama Shephard'in terörist çıkması çok ilgincime gitti Makarov'u öldürmüyoruz bile İnfinity'nin o bölümü koyma sebebi terörist saldırıların aslında bize de uzak olmayabileceğini ve ne kadar iğrenç olduğunu göstermek heralde...

_OnuR_
23-11-2009, 21:44   |  #3  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

yani hiç bişey karıştırmadı kafamı tamam anladım ırkçı ruslar amerikayı ele geçirmek istiyodu bizde zakhaev i falan öldürdük bunlar iyice azdı washington'u işgal ediyo cpt price ı kapatıyolar bizde task force da bu olayları bitirmeye çalışıyoruz. e tamam stephard **** çıktı ama şu no russians kafamı karıştırdı:)

Mustafa Akın
23-11-2009, 21:44   |  #4  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Shepard terörist değil ki Makarova yaklaşmak için kullanılan bir CIA ajanı. Doğru zaman geldiğinde işini yapcaktı, inandırıcı olması için de saldırıda yer aldı güven kazanmak için vs ama Makarov anladı ve bom, ruslar da shepardın ölüsünü bulunca Makarov un istediği oldu çünkü ABD li ajan terör eylemi yapmıştı ve saldırmak için bahaneleri oldu

_OnuR_
23-11-2009, 21:52   |  #5  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

@Mustafa Akın
siz sanırım yanlış anladınız hani General Stephard oyunun sonlarına doğru bi yere gidiyoruz orda makarov un bilgisayarından bişiler kopyalıyoruz sonrada stephard bizi yaktırıyo falan.  Ama no russians ın ne olduğunu anladık böylece:)

Son Düzenleme: _OnuR_ ~ 23 Kasım 2009 21:54
Mustafa Akın
23-11-2009, 22:07   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ben adları karıştırıdm. Pardon. Ama No Russians hikayesi anlattığım gibi

_OnuR_
23-11-2009, 22:15   |  #7  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

OLur öyle şeyler:)
Ben bunları da öğrendikten sonra artık diyorum ki Bu senaryonun filmi yapılsın:) 
Ayrıca yine hikayenin sonu kesilip atılmadı. Yani ne makarov u öldürebildik ne de işgal i bitirebildik tam anlamıyla bence bu yüzden cod:mw3 te çıkar bu senaryonun devamıyla(yada en azından öyle olmasını istiyorum:))

bir dost
24-11-2009, 08:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

çıkar çıkmaz satış rekoru çıktı tabiki 3. sünü de yaparlar.

Süleyman.
24-11-2009, 09:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Kabaca senaryo şöyle:

1. Zakhaev sonrası Rus aşırı milliyetçilerinin başına Makarov geçer. Rusya'da Zakhaev kahraman ilan edilmiştir, heykeli bile dikilmiş, altında "Milli Kahraman" gibi birşey yazıyor.

2. Makarov'a ulaşmak için Afganistan'daki birlikten, özel görev için en iyi birkaç adam seçilir. Ve oyun da zaten buradaki poligonda, eğitimle başlıyor. Afganistan'dan çıkılır.

3. Afganistan'dan seçilen asker gizlice Makarov'un yanına yerleştirilir. Makarov havaalanı katliamını yapar. Fakat en sonunda adamımızı da öldürür çünkü büyük ihtimal zaten yanına ajan sızdığı bilgisi General Shepherd tarafından Makarov'a söylenmiştir. Makarov savaş çıkarmak istemektedir ama savaşı daha çok isteyen biri daha vardır ve bu da General Shepherd'dan başkası değildir. Savaşın ve Makarov'un arkasında Shepherd vardır. Makarov havaalanında bizi öldürünce, hemen ardından gelen güvenlik güçleri ilginç birşey bulur; bir Amerikalı. Ve Rus kamuoyuna, Amerika'ya savaş açılması konusunda gerekli psikolojik yönlendirme gerçekleştirilmiştir: Amerikalılar Rusya'nın ortasında katliam yaptılar, savaşalım.

3. Amerikalılar kendi üzerilerine yıkılan katliamı araştırmaya başlarlar. Havaalanı katliamında kullanılan mermilerin kaynağı Brezilya'dır. Bu şekilde Makarov'a ulaşılabileceği düşünülür. Bundan hemen önce Yüzbaşı Mactavish ile Rus üssünden bazı bilgiler ele geçirilir.

4. Amerika, hiç beklemedikleri ve anlayamadıkları bir şekilde Ruslar tarafından işgal edilir. Beyaz Saray'a kadar her yer işgal edilmiştir. Bir nükleer füze havada patlatılır, bütün elektronik sistemler devre dışı kalır. Beyaz Saray kurtarılır.

5. Makarov'un kıskaca alınması için belli hedeflere operasyon yapılır. Bunlardan biri, "Task Force 141" tarafından Makarov'un olduğunu düşündükleri evedir. Evden bilgisayardaki dosyalar kopyalanarak başarılı bir şekilde kurtarma noktasına hareket edilir. Orada da "Ghost" ve "Roach" Shepherd tarafından öldürülür, ki tam da bu sırada Yüzbaşı Price (Captain Price) tarafından Shepherd'ın hain olduğu, ondan uzak durulması gerektiği telsizden anons edilmektedir. Hazin son... Ghost'un sesi ile ilk oyundan Gaz'in sesi aynıydı mesela, küçük bir detay.

6. Çatışan Makarov ve Shepherd kuvvetlerinin arasından Nikolai yardımıyla kurtulunur. Yüzbaşı Price Makarov ile temas kurar ve "Shepherd seni kullandı, kendisi kahraman olurken sen kötü adam olarak biliniyorsun" diyerek ondan Shepherd'ın yeri öğrenilir. Ve operasyon yapılarak Shepherd öldürülür. Bu arada Yüzbaşı Price ve Yüzbaşı Mactavish en çok aranan iki terörist olarak güvenlik listelerindedirler. Nakolai onları kurtarır ve bilinmeyen bir yere götürür.

Oyunun senaryosu kabaca bu şekilde ve bence nefis bir senaryo. Aslında direkt olarak hiçbir halk kötülenmemiş, ilk oyundaki gibi. (Yine de oyun içinde Araplar ve Müslümanlara yönelik bir önyargının izlerini görmek mümkün). Hem Ruslar hem de Amerikalılar tarafında savaş isteyen "kötü" adamlara mal edilmiş bütün kötülükler. Aslında senaryodaki diktatörlere has iktidar edinme planı da klasik; karışıklık çıkar ve bu karışıklıktan yararlanarak kendi iktidarını güçlendir. Yine geçmişe, dünya tarihine ve hatta günümüze de bakarsanız bunun pek çok örneğini görürsünüz; mesela Türkiye'de gündemde olan bir davada adı geçen organizasyon geçmişte neler için kullanılmış ve şimdi kullanılmak istenmiştir. Mesela Bin Ladin kimdir... Hatta ve hatta "Star Wars-Yıldız Savaşları"nın mükemmel senaryosunda da vardır aynısı.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 24 Kasım 2009 16:58
GameRMan
24-11-2009, 10:07   |  #10  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

waooww :)

druSpy
24-11-2009, 10:35   |  #11  
Taze Üye
11 mesaj

hala oynayamadım :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

i7
24-11-2009, 15:16   |  #12  
Yıllanmış Üye
203 mesaj

Of işte senaryo buymuş böle olduğunu bilsem daha dikkatli oynardım:)

Ahmet_79
24-11-2009, 20:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Eline Sağlık Süleyman, ne güzel yazmışsın hatta düktürmüşsün resmen üstadım.

umut101010
24-11-2009, 20:46   |  #14  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

nasıl bir oyun bu ya gsanki sinema filmi çekmiş adamlar helal olsun ne diyim

PcMaKeR
24-11-2009, 20:49   |  #15  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Oynarken sanki sinamadaymışsın gibi oluyor.
Eğer az bucuk ingilizceniz varsa ve konuşmaları yada yazıları anlıyorsanız hikayeyi anlarsınız.

Makarov bizi öldürmeden önce adamı mesaj bırakmayacakmısın diyordu. Makarov mesaj bu diyip bizim kafaya bir el sıkıp gidiyordu. Ortalığı çok iyi karıştırdı...

Yanlız oyunun sonuu süper en sondaki film seti gibi olan bölümü mutlaka izleyin.

_OnuR_
24-11-2009, 20:58   |  #16  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

Evet senaryo çok güzel. Umarım 3. modern warfare de yakın zamanda çıkar:) Bu senaryonun devamı olsa süper olur:) Bide eğer yanlış anlamadıysam price ve mactavish hala terörist olarak aranıyor? belki de 3. oyun buradan devam eder. ilk başta kaçarız. sonra yakalanırız. ruslar iyice azar. sonra hapishaneden kaçarız falan:D

Biqbrave
25-11-2009, 15:16   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
142 mesaj

Süleyman teşekkür ederim çok güzel yazmışsın bende oyunu bitirdim ama hiç senaryoya takılmadım direk oyunu oynadım bu benim için bilgilendirici oldu saol.

alien_fx
25-11-2009, 15:18   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Kabaca senaryo şöyle:

1. Zakhaev sonrası Rus aşırı milliyetçilerinin başına Makarov geçer. Rusya'da Zakhaev kahraman ilan edilmiştir, heykeli bile dikilmiş, altında "Milli Kahraman" gibi birşey yazıyor.

2. Makarov'a ulaşmak için Afganistan'daki birlikten, özel görev için en iyi birkaç adam seçilir. Ve oyun da zaten buradaki poligonda, eğitimle başlıyor. Afganistan'dan çıkılır.

3. Afganistan'dan seçilen asker gizlice Makarov'un yanına yerleştirilir. Makarov havaalanı katliamını yapar. Fakat en sonunda adamımızı da öldürür çünkü büyük ihtimal zaten yanına ajan sızdığı bilgisi General Shepherd tarafından Makarov'a söylenmiştir. Makarov savaş çıkarmak istemektedir ama savaşı daha çok isteyen biri daha vardır ve bu da General Shepherd'dan başkası değildir. Savaşın ve Makarov'un arkasında Shepherd vardır. Makarov havaalanında bizi öldürünce, hemen ardından gelen güvenlik güçleri ilginç birşey bulur; bir Amerikalı. Ve Rus kamuoyuna, Amerika'ya savaş açılması konusunda gerekli psikolojik yönlendirme gerçekleştirilmiştir: Amerikalılar Rusya'nın ortasında katliam yaptılar, savaşalım.

3. Amerikalılar kendi üzerilerine yıkılan katliamı araştırmaya başlarlar. Havaalanı katliamında kullanılan mermilerin kaynağı Brezilya'dır. Bu şekilde Makarov'a ulaşılabileceği düşünülür. Bundan hemen önce Yüzbaşı Mactavish ile Rus üssünden bazı bilgiler ele geçirilir.

4. Amerika, hiç beklemedikleri ve anlayamadıkları bir şekilde Ruslar tarafından işgal edilir. Beyaz Saray'a kadar her yer işgal edilmiştir. Bir nükleer füze havada patlatılır, bütün elektronik sistemler devre dışı kalır. Beyaz Saray kurtarılır.

5. Makarov'un kıskaca alınması için belli hedeflere operasyon yapılır. Bunlardan biri, "Task Force 141" tarafından Makarov'un olduğunu düşündükleri evedir. Evden bilgisayardaki dosyalar kopyalanarak başarılı bir şekilde kurtarma noktasına hareket edilir. Orada da "Ghost" ve "Roach" Shepherd tarafından öldürülür, ki tam da bu sırada Yüzbaşı Price (Captain Price) tarafından Shepherd'ın hain olduğu, ondan uzak durulması gerektiği telsizden anons edilmektedir. Hazin son... Ghost'un sesi ile ilk oyundan Gaz'in sesi aynıydı mesela, küçük bir detay.

6. Çatışan Makarov ve Shepherd kuvvetlerinin arasından Nikolai yardımıyla kurtulunur. Yüzbaşı Price Makarov ile temas kurar ve "Shepherd seni kullandı, kendisi kahraman olurken sen kötü adam olarak biliniyorsun" diyerek ondan Shepherd'ın yeri öğrenilir. Ve operasyon yapılarak Shepherd öldürülür. Bu arada Yüzbaşı Price ve Yüzbaşı Mactavish en çok aranan iki terörist olarak güvenlik listelerindedirler. Nakolai onları kurtarır ve bilinmeyen bir yere götürür.

Oyunun senaryosu kabaca bu şekilde ve bence nefis bir senaryo. Aslında direkt olarak hiçbir halk kötülenmemiş, ilk oyundaki gibi. (Yine de oyun içinde Araplar ve Müslümanlara yönelik bir önyargının izlerini görmek mümkün). Hem Ruslar hem de Amerikalılar tarafında savaş isteyen "kötü" adamlara mal edilmiş bütün kötülükler. Aslında senaryodaki diktatörlere has iktidar edinme planı da klasik; karışıklık çıkar ve bu karışıklıktan yararlanarak kendi iktidarını güçlendir. Yine geçmişe, dünya tarihine ve hatta günümüze de bakarsanız bunun pek çok örneğini görürsünüz; mesela Türkiye'de gündemde olan bir davada adı geçen organizasyon geçmişte neler için kullanılmış ve şimdi kullanılmak istenmiştir. Mesela Bin Ladin kimdir... Hatta ve hatta "Star Wars-Yıldız Savaşları"nın mükemmel senaryosunda da vardır aynısı.

süleyman abi sen oyun oynarmıydın :D ?

Emre_1645
25-11-2009, 17:51   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,056 mesaj

süleyman abi ellerine sağlık oyunun özetini yazmışsın saolasın:)

Emre_1645
25-11-2009, 17:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,056 mesaj

şimdi makarov bizim dostumuzmu oldu? cpt price shepherdin yerini makarovdan öğrendi.
bide bi yerde şöyle bişi demişti: düşmanımın düşmanı benim dostumdur demişti
hani o karışık bölümde.
makarov friendmi oldu şimdi:)

PcMaKeR
25-11-2009, 19:15   |  #21  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

makarov pisliğin önde gideni.
ghosta çök üzüldüm ya adamın yüzünü hiç göremedik...

Aküyle işkence ediyordu :Ç

_OnuR_
25-11-2009, 19:32   |  #22  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

Ghost zaten idolüm:) Aslında Ghost ölmeden de iyi bi senaryo olabilirdi. Kim bilir belki Call of Duty Modern Warfare 4'te Ghost'un torununu görürüz (cod2-cod4 hesabı):)

Süleyman.
25-11-2009, 21:24   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: Ahmet_79  
Eline Sağlık Süleyman, ne güzel yazmışsın hatta düktürmüşsün resmen üstadım.
Eyvallah üstadım. Ama aslında Infinity Ward döktürmüş yine, ben sadece hikaye ettim olan biteni. :)
Alıntı: alien_fx  
süleyman abi sen oyun oynarmıydın :D ?
İyi oyunları oynarım. :)
Alıntı: emre_1645  
şimdi makarov bizim dostumuzmu oldu? cpt price shepherdin yerini makarovdan öğrendi.
bide bi yerde şöyle bişi demişti: düşmanımın düşmanı benim dostumdur demişti
hani o karışık bölümde.
makarov friendmi oldu şimdi:)
Bir bakıma öyle oldu ama bu özünde kalıcı bir dostluk elbette değil.

Bu arada rica ederim arkadaşlar.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 25 Kasım 2009 21:25
PcMaKeR
25-11-2009, 23:14   |  #24  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

mw3 te neler olacak acaba.
dx 9 ile bu kadar gerçekçi grafik yapıyorlarsa dx 10 yada 11 i hayal edemiyorum.
Silah seri nolarını okumak...

dextercan
26-11-2009, 19:25   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Ghost tu bende sevdim adam tam bir silah arkadaşı.