çok merak etim

djkudo
10-06-2007, 23:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

abi bunları her akşam merak ediyorum yaa
1. halatı kopan bi asansörde yere çakılmadan önce zıplasak bize bişey olurmu yani kesinlikle sarsılırızda_?

2. deprem esnasında uçakta isek depremi fark edebilirmiyiz yoksa yani bence fark etmeyiz ama yinede yaşamadığım için_?

yanıtınızı bekliyorum

webcam
10-06-2007, 23:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
165 mesaj
djkudo
2. deprem esnasında uçakta isek depremi fark edebilirmiyiz yoksa yani bence fark etmeyiz ama yinede yaşamadığım için_?

yanıtınızı

emin ol arkadaşım yaşamakta istemessin!
biraz düşünsen bunun cvp.ını verebilirsin kendi kendine aslında..

omer_6134
10-06-2007, 23:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,788 mesaj

Arkadaşım  bence asansör  sorusuna farklı açılardan bakabiliriz .Mesela asansörün kaçıncı katta olduğunu bilmemiz lazım 1.katta ise dediğin olabilir ama 5,6,7 vs katlarda isek o dediğin olmaz işte.asansör hurda olur bence o hızda çakılınca yere ...
uçaklardakilerde bence hissetmez depremi çünkü deprem karada oluyor karayı sallıyor uçak ise havada olduğu için hissedilmez

ExCeLLiuM
11-06-2007, 00:10   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Bilimsel olarak nedir bilmem ancak, benim görüşüme göre asansörle düşerken sadece kabin düşmüyor, içerisindeki hava ile sende düşüyorsun, o nedenle asansörle düşerken o hızla, zıplanabileceğini sanmıyorum, eğer zıplasan bile sonuçta oradaki basınç, çarpmanın şiddeti mutlaka seni etkileyecektir. Ayrıca, birde sen zıplıyorsun, asansör aşağıya geliyor, tavan kafana vuruyo ve sonuçta sen yine zemindesin :))

hakkaten bunu bilimsel olarak açıklayabilecek biri varsa söylesin, bende uzun bir süreden beri bunu düşünüyorum :)

Depremdede aynı şekilde mutlaka uçağada bir etki yapar, çünkü bizim göremediğimiz ve bundan dolayı bir türlü olaylara düşüncelerimizde katamadığımız, havanın etkisi olacaktır.

chiemsee111
11-06-2007, 01:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Yahoo Answers i hatirlatti bana burasi.. Kahkaha

1. Düsen asansörün icinde ziplamak, düsen ucagin icinde ziplamanin getirecegi kadar bir yarar getirirdi heralde Kahkaha yani hic...

2. Burada ucagin yere yakinligi, depremin büyüklügü ve süresi önemli rol oynuyor. Kanimca 5000 metrede saatte 1000 km hizla giden bir ucak, birakin depremi, atom bombasindan bile etkilenmezdi heralde Kahkaha
Ancak inmeye hazirlanan bir ucagin yere yakinligi dolayisiyla, deprem sirasinda olusan manyetik dalgalardan navigasyon sistemi vs.. zarar görürdü diye düsünüyorum.