çok sayıda dosya adını numaralandıracak kod:

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
adnanharput
12-11-2005, 14:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var yardım ederseniz sevinirim:

bilgisayara kayıtlı binlerce değişik türde resim dosyasını başlalarına 1'den başlayarak (ya da istediğiniz bir sayıdan) birer numara koyup yeniden adlandırarak (yani mevcut isimler değişmeden başlarına birer numara konulmak suretiyle) yeniden adlandırıp başka bir hedef klasöre kopyalacak bir program hazırlamak istiyorum.

örneğin: Sizin elinizde mevcut 2500-3000 resim dosyası var ve isimleri şu şekilde diyelim:

ciçek1.jpg, dağ yolu.jpg, yeşil göl.jpg, sultanahmet.jpg, ağrı dağı.jpg, boğaz köprüsü.jpg, gün doğarken.jpg, bebek3.jpg, Yeşil bursa.jpg, Türyiye haritası.jpg... ... diye devam ediyor.

Bu dosyaları delphi de basit bir program hazırlayarak isimlerinin başına numara koyup başka bir klasöre kopyalayamaz mıyızSoruSoruSoru

Yani programın formunu hazırlayıp gerekli kodları yazacağız. Programı çalıştıracağız. Numaralandırılacak dosyaların kaynak sürücüyü ve klasörünü seçeceğiz. Sonra numaralandırma şeklinin nasıl olacağını (1,2,3 şeklinde mi veya a,b,c şeklinde mi) belirtip hedef klasörü seçeceğiz. Eğer istersek isimlerini değiştireceğimiz dosyanın en başına bir ön takı (meesal ***, --, +++ vebenzeri gibi) koyup koymayacağımıza karar verdikten sonra başla butonuna basacağız numaralandırmak istediğimizin dosyalar yeni klasöre yeni ismiyle kopyalanacak. Ve bu işlemden sonra yeni dosyaların adları şu şekilde değişmiş olacak:

1- ciçek1.jpg, 2- dağ yolu.jpg, 3- yeşil göl.jpg, 4- sultanahmet.jpg, 5- ağrı dağı.jpg, 6- boğaz köprüsü.jpg, 7- gün doğarken.jpg          8-bebek3.jpg 9- Yeşil bursa.jpg, 10- Türyiye haritası.jpg vesaire ... ...

İnternet'te bu amaca yönelik hazırlanmış programlar var fakat hemen hemen hepsi kısıtlı sürüm olarak download edilebiliyor. Ve istediğiniz amacı kısıtlı olarak (10 günlük deneme sürümü ya da dosya sayısını sınırlandırarak) gerçekleştiriyor.

diyorum ki bu konuda yapacağımız basit bir delphi tabanlı bir programla işimizi görebiliriz elaleme de muhtaç kalmayız...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...Göz kırpmaGöz kırpma

devos
21-12-2005, 18:12   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ic ... -beyler_t11034.html linkinde bu kısımı okumadan anladığım şekilde cevapladım.  Tabi istenenler burda biraz daha farklıymış ama verdiğim koda ufacık eklemelerle sende bunu başarabilirsin. Kolay gelsin

Önder DAL (DeVoS)