Çökmeyen Bilgisayar

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 02:36   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Mantığımızı ve günümüzün tekniğini kullanarak hiç çökmeyen bir bilgisayar sizce yapılabilirmi
Hangi koşullar lazımdır.

özkan_oktay
19-09-2010, 04:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

:)) Bilgisayar çökmez kullanılan işletim sistemi çöker ve işletim sisteminin çökmeyenin yapılması nerede ise mümkün değil..

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 07:46   |  #3  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

İyi de işletim sistemi niye çöker.
Windows u ilk kurduğumuzda pırıl pırıl çalışır. bir süre sonra açılmamaya bile başlayabilir.
Bu durumda program çökmelerinden bahsetmemiz lazım demekki.

nizzy_no_chou
19-09-2010, 09:05   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Cevap aslında çok basit: Hatasız kul olmaz. Bilgisayarı da insan icat ettiğine göre onlar da kusursuz olamaz.
İşin şaka tarafı bu; kusursuza yakın bir sistem yapılabilir ama kimbilir ne zaman....

Erşah
19-09-2010, 09:17   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Bilgisayar aynı bir bebek gibidir.Zamanla altını pisletmeye , bi şeyler istemeye başlar.Eğer gerekli bakımları yapmazsan ölür.Mesela çoğu bilgisayarda anakartın kendi yazılımları çipsetleri yüklü değildir.Oyun oynamayan arkadaşlar ekran kartı yazılımını yüklemez.Harddisklerine genel bakım yapmazlar.Kasalarına fiziksel olarak bakım yapmazlar.E doğal olarak arkadaşın dediği gibi insan icadı.Bi yerde illa bi kopukluk olur ve çöker.
Eğer gerçekten çökmeyen bilgisayar yapılacaksa önce %0 hatalı , her yönü ile 4 4 lük donanımların olması lazım.Doğal olarak bu daonanımı çalıştıracak her yönü ile 4 4 lük bir işletim sistemi olması lazım.Sonuç olarak insan gibi bir şey ortaya çıkar.Mesela robot asimo...

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 09:32   |  #6  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Aslında anlatmak istediğim şey bilgisayar çökse yada virüs bile girse kapatılıp açılınca eski haline gelebilmesiydi.
Böyle bir sistemin olabilirliği bence mantıken mevcut.

Fırat 92
19-09-2010, 10:40   |  #7  
Fırat 92 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
766 mesaj

Deep Freeze kullan burda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin

http://www.tamindir.com/program/5993/Deep_Freeze_Standart.htm

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 11:10   |  #8  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Deep freeze artık tarih oldu diye biliyorum
Mantıken o da bir yazılım olduğu için o da çökmeye maaruz kalabilir.

mburak12345
19-09-2010, 11:58   |  #9  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

bios flashı bile uçuyor biraz uğraşsalar anakarta entegre işletim sistemi yaparlarda iyi olmaz bence ve yinede çöker hem kurtarılmazda :D çip değişir

Boracalin
19-09-2010, 12:07   |  #10  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Valla benim win 7 7 aydır hiç çökmedi :D

ahmetyavuz
19-09-2010, 13:43   |  #11  
ahmetyavuz avatarı
Yıllanmış Üye
163 mesaj

Erşah arkadaşımız güzel bi açıklama yapmış..

Kullanıcı çok önemli sen bilgisayarına özen gösterirsen haftalık taramanı hatta günlük virüs taramanı yaparsan bilgisayarına kolay kolay birşey olmaz.. ayda 2 kere en azından kasa yı açıp içlerini temizle tozlarını felan sil. :) (tozlar bazen sorun çıkartıyorda :] )... Bilgisayarını güncel tut..

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 14:08   |  #12  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mburak12345  
bios flashı bile uçuyor biraz uğraşsalar anakarta entegre işletim sistemi yaparlarda iyi olmaz bence ve yinede çöker hem kurtarılmazda :D çip değiş
Bence doğru mantık
ROM denilen aletlere yazılıp sistem çökmelerinde kapatıp açılmak suretiyle en başa alınır.

ouzshn
19-09-2010, 14:24   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: Erşah  
Bilgisayar aynı bir bebek gibidir.Zamanla altını pisletmeye , bi şeyler istemeye başlar.Eğer gerekli bakımları yapmazsan ölür.Mesela çoğu bilgisayarda anakartın kendi yazılımları çipsetleri yüklü değildir.Oyun oynamayan arkadaşlar ekran kartı yazılımını yüklemez.Harddisklerine genel bakım yapmazlar.Kasalarına fiziksel olarak bakım yapmazlar.E doğal olarak arkadaşın dediği gibi insan icadı.Bi yerde illa bi kopukluk olur ve çöker.
Eğer gerçekten çökmeyen bilgisayar yapılacaksa önce %0 hatalı , her yönü ile 4 4 lük donanımların olması lazım.Doğal olarak bu daonanımı çalıştıracak her yönü ile 4 4 lük bir işletim sistemi olması lazım.Sonuç olarak insan gibi bir şey ortaya çıkar.Mesela robot asimo...
hehe güzel açıklama

AtoX
19-09-2010, 14:45   |  #14  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

Arkadaşlar, insanlar bile çöküyor. Mükemmel işletim sistemi nasıl olsun. Hiç bir şey düşünemediğiniz anlar olmadı mı...

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 17:13   |  #15  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Eskilerden COMMODORE 64 vardı
64 KB  hafızasıyla tarihte birçok kişinin ilki olmuştur. Arkadaşı olan ATARİ 800XL de mütevazi bir şekilde tarihe adını yazdırıyordu.
Commodore 64 ilk açıldığında
COMMODORE BASİC V2 diye başlar
38911 KB FREE diye biterdi
Ben bu iki cümlenin anlamını o yıllarda pek anlamamıştım ama yıllar geçip asembler çalışmaya başlayınca anladım.
Toplamda 64 KB olan hafızanın neden 38911 bytlık kısmı serbestti. Kullanıcılar bu hafızayı kullanarak mevcut basic dilinde kendi programlarını yazabiliyorlardı. Diğer kullanılamayan hafıza ise işletim sistemi için ayrılmıştı. İşletim sisteminin gerekli komutları ve uyarlamaları ROM adı verilen sadece okunabilen bir hafıza birimine fabrikasyon olarak  yüklenmişti.
O yıllarda kullanan arkadaşlar bilirler commodore da bu günkü anlamda çökmeler asla yaşanmaz sadece oyun oynama ya da programın çalışması esnasında nadir olarak kilitlenmeler olurdu. Sistem kapatılıp açılınca yeniden normale dönerdi. tek zorluk ise programı yada oyunu yeniden yüklemek gerekirdi.
Asla format atmak kavramı yoktu (Sadece floppy disketlerde vardı)
PEKİ
Günümüzde teknoloji bu kadar ileri olmasına rağmen benzer bir sistem ile bilgisayarlar açılıp kapatılarak yeniden sıfırlanması mümkün değilmi sizce

özkan_oktay
19-09-2010, 17:56   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
İyi de işletim sistemi niye çöker.
Windows u ilk kurduğumuzda pırıl pırıl çalışır. bir süre sonra açılmamaya bile başlayabilir.
Bu durumda program çökmelerinden bahsetmemiz lazım demekki.
Aslında çökmek diye bir tabir yok bilgisayarda olağan üstü durum olur ve windows yanıt vermez yada algılanamayan birşekilde oturum sona erer vb. değişik sorunlar nedeni ile windows başaltılamaz yada hata mesajları alınır. Bu gibi durumlar windows klasöründe olan krtik dosyalardan kaynaklanır virüs yada daha değişik zararlılar windows taki kritik dosyalara zarar vererk yada kullanılmaz hale getirerek windowsun çökmesine neden olurlar. kritk klasör olarak windows system32 örnek verilebilir. windowsun kalbi gibidir, diğer işletim sistemleri içinde aynı örnek geçerlidir.

farukdgn
19-09-2010, 19:06   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

hiçbir yazılım yüklemeyip internete girmezseniz ve windows ile ilgili dosyaları silmezseniz çökmez galiba :D

Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 20:24   |  #18  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: farukdgn  
hiçbir yazılım yüklemeyip internete girmezseniz ve windows ile ilgili dosyaları silmezseniz çökmez galiba :
Katılmıyorum
Birkaç yıl önce sadece iş amaçlı bi bilgisayar toplamıştım.
Temiz bir kurulum ve gerekli testlerden sonra bilgisayarımı bir kenara kaldırmıştım
Çalışma odamı düzenleyip gerekli aygıtları aldıktan sonra
15 gün hiçbir şekilde açılmayan bilgisayar açıldığında ne yazık ki içler acısı durumdaydı.
Önce teknik servise
Daha sonra teknik servisin yönergeleriyle vindovs müşteri temsilciliğine bol bol telefon ettikten sonra
Yeni bir işletim sitemi almak zorunda kalmıştım.

Yani ben de öyle düşünüyordum ama ne yazıkki nadir de olsa olmakta
NOT: O günlerden kalan lisanslı ve faturalı işletim sistemim hala arızalı bir şekilde koruma altındadır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (154666) ~ 19 Eylül 2010 20:25
Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 20:31   |  #19  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

BİR NOT:
Tesadüfen ingilizce olduğu için ucuza almış olduğum 64 bit destekli Ve lisanslı işletim sistemim XP pro (meğer server içinmiş) tıkır tıkır çalışmaktadır.
Gerekli sorgulama yapılmış ve yanıt olarak ta server için işletim sistemleri daha iyi çalışır elbette yanıtı alınmıştır. (Hangi mantıksa)

layra41
19-09-2010, 20:48   |  #20  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

pardus kur çökmüyor: )

thegenius
19-09-2010, 20:48   |  #21  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

ya cokmeye bilgisayar var zaten neden olmasin . coken sey windows.
mesela bazi laptoplarda bi tikla windows yukleyen sistemler var.
kaldi ki bisuru yontem var windows cokmeden once yedeginini aldiysan [microsftun uretmedigi programlar icin gecerli agirlikli olarak :P ] 
cokmeyen bilgisayar var anma anakart yanar hd yanar gpu yanar cpu yanar yanar mi yanar.
ama degisir mi degisir. :P
yani lafin kisasi cokmeyen bilgisayar var ama birazcik uzmanlik gerektiriyor.
+ linuxlar var kopyala yapistir isletim sistemi olan linuxlar var .
mesela symbian oslar ceplerdeki kopyala yapistir tek tusla sistem yukleme var bazi telefonlarda.
telefonla ne alaka demeyin telefonlarin bicou nokialar felan isletim sistemi ve mini cpular kullanir.

thegenius
19-09-2010, 20:49   |  #22  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

ya cokmeye bilgisayar var zaten neden olmasin . coken sey windows.
mesela bazi laptoplarda bi tikla windows yukleyen sistemler var.
kaldi ki bisuru yontem var windows cokmeden once yedeginini aldiysan [microsftun uretmedigi programlar icin gecerli agirlikli olarak :P ] 
cokmeyen bilgisayar var anma anakart yanar hd yanar gpu yanar cpu yanar yanar mi yanar.
ama degisir mi degisir. :P
yani lafin kisasi cokmeyen bilgisayar var ama birazcik uzmanlik gerektiriyor.
+ linuxlar var kopyala yapistir isletim sistemi olan linuxlar var .
mesela symbian oslar ceplerdeki kopyala yapistir tek tusla sistem yukleme var bazi telefonlarda.
telefonla ne alaka demeyin telefonlarin bicou nokialar felan isletim sistemi ve mini cpular kullanir.
hatta ben cep telefonu alirken cpu hizina ve ramin buyuklugune gore degerlendiririm.
ozel programlar var ceplerde cpu hizi  ram miktar rom mikari felan ogrenilebiliyor
gerci cou 100 hz civarini fazla asamiyor ramleri de 200kb olursa kaliteli telefon diye bilinir. tabi onlar rame degil ramden kaynaklanan destekledigi programlara felan bakarak kaliteli diyolar ;P

Son Düzenleme: thegenius ~ 19 Eylül 2010 20:59
Kapalı Hesap (154666)
19-09-2010, 20:50   |  #23  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Şöyle birşey yapsak olurmu acep
Yüksek hızlı SSD belleklerden temin etsek (Fotoğraf makinaları için kullanılanlardan olabilir)
Yaklaşık 16 GB boyut yeterli olur sanırım
bilgisayarın boot diskini bu SSD den olacak şekilde ayarlasak.
SSD diskimizi sökülüp takılabilir bir şekilde konfigüre etsek
Tüm driverleri ve işletim sistemini bu SSD ye yüklesek
Normal HDD yi de sadece programlar için konfigure etsek
Bilgisayarımızı kapattığımızda da SSD Belleğimizi yanımıza alıp gidersek zaten kimse açamaz.
Acaba olabilir mi..

juhtife
19-09-2010, 20:56   |  #24  
Yıllanmış Üye
282 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
BİR NOT:
Tesadüfen ingilizce olduğu için ucuza almış olduğum 64 bit destekli Ve lisanslı işletim sistemim XP pro (meğer server içinmiş) tıkır tıkır çalışmaktadır.
Gerekli sorgulama yapılmış ve yanıt olarak ta server için işletim sistemleri daha iyi çalışır elbette yanıtı alınmıştır. (Hangi mantıksa)
Dil çıkarıyor -aslında mantıklı-

Nephysus
19-09-2010, 21:39   |  #25  
Nephysus avatarı
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Termodinamiğin 2. yasasına göre dünyadaki her şey entropisini artırmak zorundadır; yani her madde düzensizliğe doğru ilerlemek zorundadır. Bu yüzden de yazılım gerekli donanım bozukluklarından dolayı çökmeye mahkumdur. Sen ne kadar zorlarsan zorla fizik senin bilgisayarını çökertecektir. :)

Son Düzenleme: Nephysus ~ 19 Eylül 2010 21:40