COMBOFİX hk. da uyarı

zrgnlr04
25-07-2009, 10:49   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
977 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Com ... okuyun_t106964.html
forumda başka bir şey ararken arkadaşımızın yazısını buldum.Bildiğiniz gibi COMBOFIX zorunlu hale gelince hepimizin başvurduğu bir küçük araç.Dolayısıyla bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz,inandığımız arkadaşımızın bu önerisini tartışalım.Kendiside katılırsa deneyiminden istifade etmek isteriz.Bir de hep güv.modda taratın denilir,illaki şart mı vs.?

Sakarboy 'dan [Alıntı]
Tabiki çok yararı da var bir çok silinemeyen trojanları temizliyor amvo virisünü temizlemesi explorer daki başlangıç sayfasını düzeltmesi vs.vs. sistem ayarlarını bozan bir çok zararlıyı temizlemesinin yanında bozulan ayarlarıda düzeltiyor. Combofix uzman olmayan bilgisayar kullanıcıları için kaçınılmaz bir çözüm. fakat farkında olmadan dezavantajlarının maduru olmalarına vurgulamak amacım.
zaten bir çok kişi programı çok iyi tanıdığı için zararlı kısmını söylemek istedim.
özellikle Dos ortamında muhasebe vb. programı kullananların dikkat etmesini tekrar söylemek istiyorum.
çünkü ciddi anlamda bu tür program kullanan müşterilerimden geri dönüş aldım kurmuşlar çalıştırmışlar türkçe karakter sorunu olmaya başlamış cogunda geri tarihe yüklemekte işe yaramıyor. uzaktan baglanıp bat dosyası ayarlamaktan bıktım şahsen :)

Son Düzenleme: zrgnlr04 ~ 27 Temmuz 2009 10:13
_AFD_
25-07-2009, 13:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Güvenli modda taratmalarının nedeni boot virüslerine ve işlemlerle beraber çalışan zararlı yazılımların  aktif olmamasıdır ve  sadece combofix diye bir kural yok alternetifleri de var mesela Malwarebytes' veya A-squared2 free (öneririm)

Ahmet Ertuğrul
25-07-2009, 22:01   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Hali hazırda çalışmakta olan bir zararlı silinemeyeceğinden güvenli mod öneriliyor. Güvenli modda bir çok işlem (zararlılar da dahil omak üzere) çalışmıyor.

Craterus
25-07-2009, 22:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

Güvenli mod bilgisayarınızı sınırlı durumda başlatan (çok yetki vermeden) bir Windows sorun giderme seçeneğidir ve yalnızca Windows'u çalıştırmak için gereken temel dosyalar ve sürücüler başlatılır o esnada tamamen izole olmuş gibi bişey onun için combofix tarama yaparken yalnız kalır ve işini hiç birşey işine karışmadan yapar daha güvenli bir şekilde

Mustafa@PC
27-07-2009, 11:09   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Güvenli mod fat32 dosya sistemini kullanır. Bu yüzden etkin değil malware'ler.