Conficker: Adalet sistemini yerle bir etti

CHIP Online
11-02-2009, 14:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Terör estiren zararlı Conficker, Atatürk Havalimanı'ndan sonra ABD'nin adalet sistemini de sarstı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Conf ... bir-etti_10885.html

ABD'nin Houston eyaletindeki güvenlik güçleri, geçtiğimiz gün hayatlarının en zor mesailerinden birini yaşadılar. Önce polis ve yargı merkezlerindeki bilgisayarlar normalden daha yavaş çalışmaya başladı. Kısa süre içerisinde bilgisayarlardaki verilere erişmek neredeyse imkansız hale gelince görevliler bilgisayarları bir kenara bırakıp kağıt kalemle işlemleri sürdürmeye çalıştılar. Yavaşlık mahkemeleri etkileyince Vali, tüm duruşmaların ileri tarihlere ertelenmesini istedi. Bu sırada polis, işlem yapılamayacağı için ufak suçlar için tutuklama yapmayı kesti.

Çok geçmeden tüm bunların sebebinin son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve Atatürk Havalimanı'nı da etkileyen Conficker solucanı olduğu ortaya çıktı. Eyalet yetkilileri 475 bilgisayarın virüsten etkilendiğini duyurdu ve 25 bin dolar ödeyerek Gray Hat Research adlı bir güvenlik firması ile sorunun çözülmesi için anlaştılar.

Bu Conficker'ın yarattığı ilk ciddi sorun değil. Şu ana kadar Atatürk Havalimanı dışında, Yeni Zelanda Sağlık departmanı, İngiltere Sheffiled'da hastane sistemleri ve Fransa'nın savunma sistemleri Conficker kabusunu yaşadılar.

Tüm konu: Conficker: Adalet sistemini yerle bir etti

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Conficker problemi ne zaman çözülebilecek?

Kapalı Hesap (91855)
11-02-2009, 16:06   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

conficker abartılıyor
bu conficker dan deneyimli bir kullanıcı hiç etkilenmez
hatta ben çözüm yolları bile buldum
mesela vistalarda cd veya dvd takıldığında bir menü açılıyor
o menü açılmadan direk çalıştırma seçili bazı pclerde
bu ayarı değişin ve eylem yok ayarını yapın hepsine ve çift tıklayarak girmeyin sürücülere
sağ tıklayıp "aç" ı seçin
bu virüs var mı yok mu diye kontrol etmek isterseniz cd ve dvdler dışındaki sürücülerin ve harddisklerin harflerinin sonuna autorun.inf yazın
mesela C:\autorun.inf ( tabiki c sürücüsü bir harddisk )
ya da  F:\autorun.inf ( burdaki f sürücüsü de bir flash disk )
dikkat edin bunlara. bu virüs kendini sistem dosyası olarak gösteriyor
eğer bu virüsü ve komut dosyalarını görmek isterseniz klasör seçeneklerinden korunan işletim sistemi öğelerini gizle seçeneğini kaldırın ve gizli klasör ve dosyaları göster seçeneğini tıklayıp uygulayın sonra harddiskin içine girip autorun.inf dosyasına bakın bulursanız silin
vve herkesten güvenip te flash diskini pcnize hemen tekmayın
Not : alıntı değildir, hepsini kendim yazdım

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 11 Şubat 2009 16:06
Kapalı Hesap (91855)
11-02-2009, 16:12   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

bi de böyle önemli işte çalışanlar bu kadar boş verirse dünyanın sonu geliyo demektir herhalde ve ben çocuk olmama rağmen bu kadar önem veriyorsam ....

suikastby
11-02-2009, 20:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
370 mesaj

eee hackerların işi bu:D

Fattur
11-02-2009, 20:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

hehe.Yapan adam çok güzel düşünmüş ne diyeyim..

coskunkolik
07-01-2010, 06:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
382 mesaj

Bunları yazanda piyasaya sürende yine antivirus firmalarının adamları. Önce hastalığı bulaştırıp tüm PC leri yamulttuktan sonra çaresini bulduk gelin satın alın diyorlar. Sizin bizim normal kullanıcılar yada hacker meraklısı amatörler bunları yazacak kabiliyette değil herhalde. Zaten bunları yazanlardan birine denk gelsek gerçek hayatta (zaten bu mümkün değil hayal sadece) bir yerlerinden öpmek lazım.