ÇOOK ÖNEMLİ LÜTFENN YARDIMM EDİİN

HPQ-User
24-09-2009, 10:11   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

seço sormuş:
Bilgisayarım gittikçe geç açılıyor herşeyi denedim ama düzelmedi nasıl düzeltebilirim lütfen yardım edin :(((((((((

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
VİSTA SP2 4 GB RAM AMD TURİON X2 İŞLEMCİ ATİ EKRAN KARTI VAR

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US) AppleWebKit/532.0 (KHTML, like Gecko) Chrome/3.0.195.21 Safari/532.0

GameRMan
24-09-2009, 11:00   |  #2  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,045 mesaj

İşlemciniz konsunda endişeliyim. Ben Wİn7 kurup birde pc nizin performansını orada deneyin derim. Ama çok ben bunu kullanıcam derseniz. gereksiz tüm programları silin,daha sonra güzel bir virüs taramasından geçirin. Zaten büyük ihtimalle işletim sistemi ile ilgili bir sorun bu.

Murat.
24-09-2009, 11:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

Sırasıyla bunları yapınız,

1- Sistem açılışında gereksiz olan programları kaldırın. Bunu;  çalıştır>msconfig>başlangıç sekmesinden,
2- CCleaner ile sistem temizliği yapın, programı buradan indirin.
3- Ve son olarak disk birleştirmesi yapın.

MBTGROUP
24-09-2009, 11:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

İlk yapacağınız başlangıçdaki gereksiz proğramları kaldırmak.http://windowshelp.microsoft.com ... 6fb50f1afa1055.mspx

teknohat
24-09-2009, 19:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

İnceleyin...
https://www.chip.com.tr/konu/1.BO ... zlandirin_7301.html
Ayrıca virüs olabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak iyi bir antivirüs programı ile tarama yapın derim.

OSMAN BAĞÇEVAN
25-09-2009, 05:34   |  #6  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

açılışı yavaşsa , açılışta ki çoğu programları kaldırın..masaüstünüz, temiz bir masüstü olsun..çok simge olmasın..çoğu gereksiz programı dakaldırırsanız  hızlı açılır..

eğer sisteminizde bir yavaşlık varsa

1,casus  yazılımlar ve virüsler
https://www.chip.com.tr/blog/pire ... EMiZLENiR_1361.html
2,işlemcinin çok ısınması
son nesil işlemcilerin hızı oldukça iyi oldukları için ,  ısınma yapabiliyor..
yeni nesil anakartlar sayesinde Bios un aracılığıyla  işlemcinizin ısısına bakabiliyorsunuz..
busoruna bir nebze de olsa fanlarınızı temizleyerek katkısağlayabilirsiniz..fanları temizlemek hem bilgisayarınızın sessizçalışmasına hemde işlemcinize faydası olacaktır..
ısı kontrolünü sağlayan programlar : cpu monitor software

3, hafıza (ram ) sorunları

4,sabit disk sorunları

5,bios ayarları ve windows hizmetleri
yavaşlamasorunun bios ayarları olması belki yanlış ama bios ayarlarınızıdüzenleyerek sisteminziin performansının artmasınısağlayabilirsiniz..bunun için anakartınızın özelliklerini okumak sonrada üst seviyelerini öğrendikten sonra bunu bios da yapaiblirsiniz..herbios farklı olduğu için malesef şunu şöle yaparsanız sorun düzelirdiyemeyeceğim..

bilgisayar çok hizmetler vardır..çoğu nu da kullanmayız :)
bilgisayarıma sağ tıklayıp , yönet hizmetler e tıkladığımız da buradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz..

6,sizden habersiz çalışan uygulamalar

7, kaçak işlemler
görev yöneticinden sonlandırabilirsiniz..

8, disk birleştiriciyi en son ne zaman çalıştırdınız ?
diskbirleştirici,sisteminize dosya eklendikçe, silindikçe , yerdeğiştirdiğinizde  , sabit diskinizde boşlukları oluşur.yanikalıntıları..siz bu dosyalarıbulurken , çalıştırırken  , sisteminiz budosyaları farklı yerden bulupve getircektir..bölece de sisteminizyavaşlayacaktır..

diskbirleştiriciyi çalıştırmak için,  çalıştıracağınız sürücüye(C,D )sağtıklayın , özellikler ,  araçlar, disk birleştir e tıklayın ve işlemibaşlatın..

bunundışında C sürücüsünde özel dosyalarınızı ,kişisel dosyalarınızıtutmayın..varsa D , E , sürücüsüne taşıyın..bununfaydalı yanı davar..sisteminiz çöktüğünde C sürücüsünü silip , tekraryüklersiniz..busaye de de  özel,kişisel dosyalarınızı bir şey olmaz !...

diğer açıklamadığım sorunlara da internetten bakabilirsiniz  :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 25 Eylül 2009 05:57