Coollector 2.60

recycle bin
14-11-2009, 11:38   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
284 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

Merhaba millet, 
yaklaşık iki yıldır kullandığım programı, son sürümünde ve pek işime yarayan özelliğinin eklenmesiyle sizlere tanıtmaya karar verdim. Bu program bir film kataloğu ve içerisinde yaklaşık 60 bin film bulunuyor. Tahminimce dünya üzerindeki filmlerin büyük çoğunluğu kayıtlı. Ayrıca arama yaptığınızda her bastığınız harfi takip ederek film ve kişileri bulmak oldukça kolaylaşıyor, yanlış yazma ihtimaliniz kalmıyor.


Program karşımıza iki parça olarak çıkıyor sol taraf film bölümü, sağ taraf ise karakter bölümü
Burada hem filmi hem karakteri oylayabilirsiniz. sağ tarafta listenin altında bulunan düğmeye tıklayarak film listesini isme, yıla, kişisel puanlamanıza, imdb puanına veya popülerliğine göre sıralayabilirsiniz.

Programın yeni özelliği ise seçtiğiniz klasörü tarayıp filmleri otomatik olarak eklemesi. Bunun için yapmanız gereken sol kısımdaki   butona tıklamak ve açılan listeden otomatik taramayı seçmek. Eğer kimi filmleri tanıyamazsa birinci seçeneği seçerek dosyayı kendiniz atayabilirsiniz. eğer filmin ismi "1994 - ed wood" şeklindeyse tanımıyor. bunlar için ise bulk rename utility derdinize derman olur. Dosya isminin ilk dört karakterini kolayca sona atabilir.


bu resim kendi sitesinden alıntı, ancak daha önceki bir sürüme ait olduğundan hangi filmler için video dosyası olduğu belli olmuyor.
Program film afişlerini ve karakter resimlerini kendi içinde barındırmıyor internet bağlantısı olan bir bilgisayarda kullanıyorsanız o sayfada kullanılan resimleri indiriyor. nadiren de olsa popüler filmlerde oyuncuların film içi fotoğrafları da bulunuyor.

Filtered Search


Eğer arşivinizi bu programa kaydettiyseniz filtre sekmesi işinize oldukça yarayacaktır. Mesela aşağıdaki resimde arşivime kayıtlı(owned) 2008 yılına ait drama türünde filmlerin imdb puan sıralı listesi gösteriliyor. Goodbye solo filmini seçmiş bulunuyorum.


kişi arama


Burada filmle ilgili(yönetmen, oyuncu, yapımcı, besteci, senarist....) kayıtlı kişileri arayabiliyorsunuz. Görüldüğü gibi kendisi ismi getiriyor. İsmi seçtikten sonra sağ tarafta hangi filmlerde hangi alanda(profession) olduğuda yazıyor.


adresini de verelim tam olsun: www.coollector.com

programın bazı eksiklikleri de yok değil, bazı filmlerin verileri tam işlenmemiş. Filmin ismi olduğu halde hiçbir yönetmen ve oyuncu bilgisi tam olmayabiliyor. Ayrıca arama yapmak önce ortaya sonra da hangi tür arama yapmak istediğimiz seçiyoruz. Otomatik güncelleme iyi çalışmıyor, ve çalışsa bile tüm veritabanını birden güncelliyor, her güncellemede tüm programı baştan sona indiriyor. Bunun yanında film listenizi dışa aktarabiliyor ya da arkadaşınızın film listesini kendi programınıza yüklemeye izin veriyor.
alternatif olarak ise www.flixster.com var. çok daha eğlenceli ancak sadece internet bağlantınız varken kullanabiliyorsunuz.
Eğer programa birgün eliniz de bulunan film dosyasının fps değerine göre kendi dilinize ait altyazı arama özelliği eklenirse tadından yenmez olur.