core i3 işlemci için anakart tavsiyesi

HPQ-User
04-10-2010, 00:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

suhan sormuş:
Yaklaşık üç yıkdır kullandığım bilgisayarımı değiştirmek istiyorum.core i3 veye core i5 işlemcili bir bilgisayar toplamak istiyorum.Anakart seçiminde kararsızım.Asus H55 çipsetli anakartlarda Gpu boost ve Turbo Key gibi özellikler var.Bunları kullanmak için overclock yapmak gereklimidir.Eğer gerekli ise bu işlemin maliyeti ne kadar olur ve bu işlemi sıradan bir bilgisaya satıcısına yaptırabilirmiyim.
ilginize teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
foxconn anakart
intel p dualcore 2.0 işlemci
axle 512b 8600gt ekran kartı
2gb 667mhz ram kingston
samsung 200gb hd
frisby kasa
phllips dvd-rw

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; WOW64; Trident/5.0)

Jubei76
04-10-2010, 06:12   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

sanırım bunun gibi bir anakart,tan bahsediyorsun ?
ASUS P7H55D-M EVO Intel H55 Soket 1156 DDR3 VGA&HDMI Anakart
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=44048

Asus H55 çipsetli anakartlarda Gpu boost ve Turbo Key gibi özellikler var.Bunları kullanmak için overclock yapmak gereklimidir,Eğer gerekli ise bu işlemin maliyeti ne kadar olur ve bu işlemi sıradan bir bilgisaya satıcısına yaptırabilirmiyim?

anladığım kadarı ile O.C. maliyetini ve bunun sıradan bir bilgisayar tamiri ve bilgisayar parçası alım-satımı yapan bir bilgisayarcının bunu yapıp yapamayacağını soruyorsun ? evet bunu bilgisayarcı diye adlandırılan kişi yapabilir ama en keyiflisi insanın kendisinin yapmasıdır,maliyet kısmına gelince bu yapmak istediğin O.C. derecesine göre değişir,örnek olarak işlemci üzerinde bulunan standart fan ile küçük hız aşırtmalar yapılırsa maliyet 0 olacaktır ama yüksek değerlerdeki hız aşırtma için işlemciye uygun soğutma sistemi gerekecektir buda topladığın sisteme maliyet olarak yansıyacaktır ve ayrıca anakart,ta Gpu boost ve Turbo Key gibi özelliklerin olması hız aşırtmanın gerekli olduğu bir şey anlamına gelmiyor bu tamamen kişisel bir seçimdir ve illa yapılması gerekmez zaten yeni anakart ve işlemciler gayet uygun performans vermekteler ama bu hız aşırtma senin için artık bir tutku haline gelmiş ise fabrika çıkışı 4Ghz olan bir işlemciyi bile acaba 4.5Ghz yapabilirmiyim diye düşüneceksin ve mutlaka deneyeceksin tabi bunlarda konunun başında bahsettiğim gibi maliyet olarak yansıyacaktır.eğer bütçe olarak bir fiyat aralığı verirsen senin için ben ve diğer arkadaşlarımız bütçe aralığında güzel toplama sistem önerilerinde bulunabiliriz.

Son Düzenleme: Jubei76 ~ 04 Ekim 2010 06:13