Core i5 Bir Hata mı?

yelkowan
18-08-2009, 12:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
602 mesaj

Değerli Forum üyeleri bu konuda core i5 işlemciler ve 1156 soket uyumlu anakrtlar hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum.
Core i5ler hakkında uzun uzadıya bir açıklama yapıp soruyu okunamaz hale getirmek istemiyorum hepiniz core i5ler hakkında bilgiye sahipsiniz detaylı bilgileri bulacağınız yerleri de zaten biliyorsunuz.

Core i5ler hakkında bazı sorular var bunları sırasıyla ve ayrıntılı bir şekilde yanıtlarsanız kafası karışık bir şekilde yeni donanımları bekleyenlere fayladı bir konu olacağına inanıyorum. Şimdiden teşekkürler...

1- İntel sizce neden iki farklı soket yapısı çıkardı ve bu iki farklı soket yapısı son kullanıcının yani bizim işimize nasıl yarayacak?
2- core i5 lerin ve bu soketi destekleyen anakartların geleceği var mı?

3- core i5 lere en büyük alternatif işlemci sizce hangisi? (AMD'de Olabilir)

4- 3 kanal ddr3 desteği, x58 yonga seti, 1366 soket yapısı ve AM3 varken neden core i5?

5- Son olarak siz core i5 lere yatırım yapmayı ya da yeni donanım oluşturan birine tavsiye etmeyi düşünüyor musunuz?

Bu konunun siz değerli üyeler sayeinde core i5ler hakkında merak edilenlere az da olsa ışık tutmasını diliyorum...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 18 Ağustos 2009 13:46
ADEM-KAYA
18-08-2009, 19:39   |  #2  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

1-core i5'ler elbette değişime uğruıyacak,core i9 çıkacak.
2-core i5 e allternatif,AMD X4 9650 dir,ama i5 daha performasnlıdır
3*parası kısıtlı olan kullanıcılar(benim gibi) core i5 alacaklar.
4-bütçesi ne ise kullanıcıya o tavsiye edilir.AMD ya da İntel fark etmez.
5-x58 anakartlarda core i5 çalışamaz...o yüzden P55 anakart çıkmıştır.

yelkowan
18-08-2009, 20:17   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

Yanıtın için teşekürler Adem
"core i5'ler elbette değişime uğruıyacak,core i9 çıkacak." derken core i9 un 1366 formunda olacağı core i7'nin devamı niteliğinde demek istedin heralde.

Tabiki x58 yongalar 1366 soket yapısı için üretildi core i5ler uygun soket yapısına sahip değil sorulardan nasıl böle bir anlam çıkardın hayret doğrusu :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 19 Ağustos 2009 12:37
yelkowan
19-08-2009, 12:35   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

En iyisi ben de yorumlarımı yazayım soruları okuduktan sonra cevaplayacağınıza eminim.
Yorumuma geçmeden önce belirtmeliyimki core i5ler son kullanıcı tarafından çok büyük bir heyecanla beklenmiyor. Benim de pek fazla heyecan duyduğum söylenemez.

1- Bence iki farklı soket yapısı çıkardı çünki 1366soket yapısındaki anakrtların ve işlemcilerin fiyatlarından dolayı her kesime hitap etmiyeceğini intel çok iyi biliyordu. sorun da burdan kaynaklanıyor zaten farklı soket yapıları tüketicinin çokta hoşuna gitmedi.
Son kullanıcının pekte işine yaramayacak aslında iki ayrı soket yapısı bizim açımızdan hiçde iyi olmadı çünki core i5e yatırım yapmak isteyen baştan 3 kanallı ddr3'den vazgeçmiş oluyor ayrıca anakartlarının da geleceğe yatırım yapmak açısından pekte mantıklı olduğu söylenemez..

2- Core i5lerin ve bu soket yapısının geleceğinin çok parlak olduğunu düşünmüyorum belki intel yeni bir yol haritası çizer de soket 1156'da 3 kanal ddr3 desteği ve soket 1366dan vazgeçip core 1156 da standarlaşma yoluna giderse gelecek açısından iyi bir seçim olabilir tabiki böyle böyle bir ihtimalin ne kadar düşük olduğu göz önünde bulundurulursa core i5lerinde gelceği hakknıda o denli fikir edinilebilir.

3- Ben test sonuçlarını ve benchmarkları beklemekten yanayım; fakat AM3 standartlarında hazırlanan 45nm işlemciler karşısında ayakta kalmakta zorlanacağına eminim.

4- core i5 tercih etmek için sadece iki neden var bence, biri fiyatı ve buna bağlı bileşenlerin fiyatı mesela yonga ve anakart gibi, diğeri ise intel fanatikliği. Bütçe iyiyse üç kanal ddr3lü 1366 soket x58li core i7 en iyi çözüm.

5- ben core i5lere şuanki haliyle yatırım yapmayı veya bilgisayar alanlara core i5i tavsiye etmi kesinlikle düşünmüyorum.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 19 Ağustos 2009 12:42
black_flood
19-08-2009, 13:04   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

core i5 şart yeni nmlerde iyi atklar var ama yenilik olarak amdnin çok aşırı gerisi sadece entegtre veri yolu var içinde başka 1 artı yok eski kokuşmuş ht ve prescot tarzı yapılarıda içinde geliyor ek olarak.