Core2Duo E8500 Isınma Sorunu

ilkeamasya
26-07-2008, 15:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

herkese kolay gelsin.Yeni sistem topladım ama işlemcimden birtürlü gerekli verimi alamadım.problemin bende olduğunu biliyorum.
Normal sistem boştayken Cpu ısısı 47-48 derece herhangi bir işlemde 52-53 derece oluyor oyuna girince ise Mass Effect gibi yüksek gereksinimli oyunlara 62-63 derece oluyor?Bunun anormal olduğu aşikar sorun nerde olabilir?

yeni işlemci soğutucu almak istemiyorum o yüzden görüşlerinizi almak istedim.Termal macundan süpheleniyorum Termal macun bu kadar büyük bir etki yaratır mı ısıda?Montajı da tamam işlemcinin.Lütfen yardımcı olun teşekkür ederim.

Z1mBaBwE
26-07-2008, 15:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Montajı sizmi yapmıştınız yoksa başka birisimi belkide fanı tam oturtamamışsınızdır.Termal macunun tabikide sıcaklığa etkisi vardır.

H@tt@B
26-07-2008, 15:41   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

Eğer montajı tam ise termal macun büyük bir ihtimal Tharmaltake öneririm Kullanmadan önce işlemci ve soğutucunuzdaki eski macunu temizleyip Tharmaltake (gri renkli olan) kullanabilirsin

erkanc
26-07-2008, 20:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

İntel 45nm ile soğutucu bloğu küçültmüş bu nedenle birazda yaz sıcaklarının bastrdığı şu günlerde yük altında 55 dereceleri görmesi normal ancak 60 geçmemesi lazım bence bios update yap bazen yanlışda rapaorlanabiliyor bios tarafından eğer yine aynı ise bu sefer termal macunu tekrar kontrol et yada yeni bir soğutucu şart

ilkeamasya
26-07-2008, 20:45   |  #5  
OP Yeni Üye
38 mesaj

cevaplar için teşekkür ederim.Montajı ben yaptım şimdi fandan tutup kaldırsam kasa bile kalkar:D montajdan eminim yani.termal macun sürdüğüm de thermaltake ti.Ancak çok önceden alınmış bir macundu sürerken ya psikolojik olarak ya da gerçekten macunda bir gariplik sezdim.Hiç açılmadan kutusunda duruyordu acaba macunun özelliği bozulmuş ya da zayıflamış olabilir mi?macunun birkaç senelik olduğunu söyleyebilirim.

Yanlış raporlama olacağını da sanmıyorum çünkü tüm forumlarda en doğru ısı ölçümünü bu yapıyor denilen realtemp programını kullanıyorum.

Termal macunun bozulması gibi bi konu olabilir mi?o konuda yardımcı olursanız sevinirim.hızlı cevaplar için ayrıca tekrar teşekkür ederim :)

Z1mBaBwE
27-07-2008, 10:12   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Termal macun kurumadığı sürece sorun yok demektir.

XxXDaRKoXxX
27-07-2008, 10:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Bence sıcaklık normal.

Sonuçta havalar çok sıcak. Mesajıda yazdığınız zaman öğlenmiş.

Ama mal canın yongası. iyi bir soğutucu kullanın. Hem kasa içide etkiler işlemcinin sıcaklığını ;)

ilkeamasya
27-07-2008, 10:43   |  #8  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Termal macun kuru değil de çok cıvık diyeyim.Normalde macun biraz kıvamlı olur değil mi?bu çok cıvık sürdüm sonra tekrar baktım düzgün olmuş mu diye soğutucuya sıvı gibi çok akışkan bir kıvamda ondan merak ettim.Sizce bu normal mi?

Çok da uçuk olmayan ama benim ısımı da bu zamanlarda 50 derece üstüne çıkarmayacak bi soğutucu önerebilir misiniz?

XxXDaRKoXxX
27-07-2008, 11:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Termal macununuzu yenileyin. kaliteli bir ürün alın. Çünkü kıvamı çok cıvıksa bir şeyler olmuştur ona.