Cortana'dan sözcük açıklamaları!

CHIP Online
24-09-2014, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Cortana'yı sıkça güncelleyen Microsoft, şimdi de ona bu yeni yeteneği kazandırdı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cor ... lamalari_49701.html

Resimlerle: 11 popüler cebe "1 saatlik şarj" testi!

Microsoft'un kişisel dijital asistanı Cortana, seri bir şekilde yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Microsoft'un her ay en az iki kez yeni bir güncelleme sunması ile beraber Cortana sürekli olarak gelişen bir hizmete dönüşüyor.


Cortana'ya bu kez yeni eklenen özellik ise kelimelerin anlamlarını açıklamak. Bu özelliğin tam olarak ne zaman eklendiği bilinmiyor ancak hızlı bir Bing araması yapıldığında bu konuda bir açıklamaya rastlanılmıyor. Cortana'nın bir sözcüğü açıklaması için ise yapmanız gereken tek şey ise basit bir şekilde "Define (kelime)" demeniz. Bu komutun ardından Cortana bir araştırma yaparak istediğiniz kelimenin açıklamasını size sunmakta.


Bu özelliğin en çok işe yaradığı an ise bu tarz hizmetlerde çoğunlukla olduğu gibi, İngilizce dilini öğrenmeye çalışan kişilere yardımcı olmak. Bunun sebebi ise, bu şekilde yapılan aramanın Google veya Bing aracılığı ile yapılan bir aramadan çok daha hızlı bir şekilde sonuç veriyor olması.


Tabii ki bu özelliğin bütün bölgelerde işe yaramadığını belirtmekte fayda var. Örneğin Birleşik Krallık sürümü bir Cortana kullanıyorsanız, bu komut size hiçbir sonuç getirmeyebilir.


Bu noktada, Microsoft'un kendini yoğun bir şekilde Windows Phone'a adadığını belirtmekte fayda olabilir. Bu yoğunlaşmanın ana öğelerinden birini ise Cortana oluşturmakta. Görünene göre, Microsoft'un Cortana'yı Windows Phone'un merkezi haline getirmeye çalıştığını söylemek mümkün ve büyük ihtimalle yakın gelecekte de bu amaca ulaşılmış olacak. Microsoft'un yaptığı gibi düzenli ve sıklıkla güncelleme yayınlandığı durumda, bir platformun hızlı bir şekilde gelişmesi ve olgunluğa erişmesi oldukça normal bir şey. Buradaki en önemli nokta ise, Microsoft'un bu hızlı güncellemelerine Google Now ve Siri'nin nasıl karşılık vereceği. Çok yakın bir zamanda, dijital asistan savaşının en önemli bölümlerinden biri ile karşılaşabiliriz ve Microsoft, bu savaştan galip ayrılmak için elinden geleni yapmakta...

Tüm Konu: Cortana'dan sözcük açıklamaları!

Resimlerle: 11 popüler cebe "1 saatlik şarj" testi!

Kaynak: www.chip.com.tr