Couchbase Araştırması

Soliter34
19-02-2021, 14:51   |  #1  
Soliter34 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
12 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2021

Couchbase Araştırmasına Göre, Pandemi Dönemindeki Bütün Zorluklara Rağmen, Uygulama Geliştiricilerin Dijital Dönüşüm Çabalarında Devrim Yapma Potansiyeli Bulunuyor

Kuruluşlar net hedefler belirlemek için çabalarken, bilişim ekipleri çok kısa sürede çok fazla şey yapmak zorunda

SANTA CLARA, Kaliforniya, 16 Şubat 2021 -  Yüksek performanslı, dağıtık bir veri platformu olan Couchbase'in gerçekleştirdiği üç bölümlük araştırmanın ikincisine göre COVID-19'un kuruluşlar üzerindeki etkisi sürmeye devam ederken, uygulama geliştiriciler, ciddi zorluklarla karşılaşmalarına rağmen kuruluşların dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmaları konusunda önemli rol oynuyorlar.  450 Avrupalı ve ABD'li üst düzey BT karar vericisinin katıldığı ankette, yüzde 92 oranında katılımcı DevOps'un dijital dönüşüm çabalarında devrim niteliğinde bir etkiye sahip olabileceğine inanırken, yüzde 63'ü gerektiğinde hedeflerini değiştirme esnekliğinin, dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmakta önemli ölçüde yararlı veya vazgeçilmez olduğunu söyledi. Ancak bu esnekliğin bir bedeli var: Ankete katılanların yüzde 49'u, uygulama geliştirme / mimari ekiplerinden çok kısa sürede çok fazla şey yapmalarının beklendiğini bildirdi. 

Couchbase'in Kurucu Ortağı Steve Yen; "Şirketlerin veya kurumların bu yeni çalışma yöntemlerine ve hızla gelişen pazarlara uyum sağlamak için mücadele etmek zorunda kaldığı bir yılda, geliştiriciler, kuruluşlarının uyum sağlamasına yardımcı olmak için ciddi bir baskı altına girdi" diye belirten Yen, “Geliştirme ekiplerinin, net proje hedeflerinden, bu değişen zamanlarda çevik ve hızlı, uyarlanabilirliği destekleyen doğru araç ve teknolojilere olduğu kadar, doğru bir desteğe de ihtiyacı var." Dedi.

Hem kuruluşlar hem de geliştiriciler için zorluklar mevcut

Hem kuruluşlar hem de geliştiriciler için zorluklar mevcut; Ankete katılanların yüzde 86'sı, geliştirme ekipleriyle ilgili olarak aşağıda ifade edilen zorluklarla karşılaştı:


  • Geliştirme ekibi için net, ölçülebilir hedefler belirlemek (yüzde 40)
  • Geliştirme ekiplerinin her daim doğru teknolojiye sahip olmasını sağlamak (yüzde 40)
  • Geliştirme ekibinin kuruluşun stratejik hedeflerini açıkça anlamasını sağlamak (yüzde 31)
  • Geliştirme ekiplerinin karşılaştığı zorlukları belirleme ve çözme (yüzde 31)

Uygulama Geliştiricilerin ve BT Uzmanlarının tüm katkılarına rağmen, yukarıda bahsedilen zorluklar, ekiplerin tam potansiyellerine ulaşmalarına engel olabiliyor. Ankete katılanların yüzde 40'ı, geliştirme ekiplerinin mevcut projelerinde programın gerisinde kaldığını söyledi.

Mevcut krizde bile, kuruluşların geliştiricilerine yatırım yaptığını belirten Steve Yen; “Aslında anketimiz, geliştirme ekiplerinin 2020'de ortalama yüzde 20 büyüdüğünü ortaya çıkardı. Bu önemli yatırımdan en iyi şekilde yararlanmak için sadece insanlara değil, aynı zamanda bireylerin başarılı olmasına yardımcı olacak teknolojiye, yönetime ve iletişime de yatırım yapılması gerekiyor. Sonuçta, işletmeler geliştiricilerinin daha çevik ve esnek hale gelmesine yardımcı olabilirlerse, doğru yönde odaklanmalarını sağlamak daha kolay olacaktır. Giderek daha zorlaşan bir dünyada, geliştiriciler hayati bir role sahiptir. Onlara doğru şekilde yatırım yapmak ise bu rolün verdiği bir gerekliliktir.'' dedi. 

Couchbase, geliştiricilerin, dijital mimarların ve CIO'ların kendileri için dijital dönüşümün zorluklarını anlamaya yönelik araştırmalarını periyodik olarak gerçekleştiriyor. Bir sonraki güncellemede, mimarlık ekiplerinin karşılaştığı stresler ve teknik zorluklar incelenecek.

seto__
20-02-2021, 03:35   |  #2  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 42
872 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2011

Buna yakın zamanlı bir örnek olarak CDPR geliştiricilerinin kendilerine yüklenen fazla beklenti ve sorumlulukları dile getirmesi verilebilir. Şirket ise bu anonim açıklamaların aksine geliştiricilerine pandemi sebebiyle fazladan yük binmediğini söylemişti