çözebilene aşkolsun ben çözemedim çıldırcam

tisana
12-04-2010, 21:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Benim dedektiflik oyunu tarzında bir sorunum var çözemedim.Her türlü fikre açığım.İşte sorunum.
Bir masa üstü,bir dizüstü bilgisayarım bir de iphoneum var.Cumartesi günü masaüstü bilgisayarımdan facebooka girmeye çalıştım.Hesabıma farklı bir yerden girilmeye çalışıldığa dair bir uyarı verdi,yönergeleri izledim şifremi sıfırladım (bu arada hesabıma filipinlerden girilmeye çalışılmış ne hikmetse öyle dedi kendileri).Bu vakitten sonra facebook'a kullanıcı adımı ve şifremi yazdığımda karşıma tekrar kullanıcı adı ve şifre sayfası geldi.Yine denedim olmadı,sonra yine yine...Bu arada 3 tane browserla da denedim sorun hepsinde aynıydı.
Ardından youtube a girmeye çalıştım bir süre bekledikten sonra sayfa açılmadı dns ayarlarına baktım bir değişiklik yoktu,farklı dns ler denedim yine sonuç alamadım.
Download yapmaya başladığımda ise bir süre sonra download hızım 100 kb/s den 10 lara düşmeye başladı.Durdurup başlattığımda düzeldi ama aynı durum tekrar etti.
Bunun üzerine dizüstüne geçtim.Dizüstünde youtube a girebilirken facebookta aynı problemi yaşadım.Fakat her iki bilgisayarda da şifremi sıfırladığımda ,ilk seferinde girdiğimi daha sonra aynı durumun tekrarlandığı söylemeden geçmiyeyim.Bu arada arkaşıma telefon açtım onun bilgisayarından da giremedik.
En son iphoneden wireless bağlanarak girmeye çalıştım.Bu sefer hesabınza ulaşılamıyor cevabı aldım.Bunun  üzerine belki sorun modemdedir diyerek 3g den girmeye çalıştım,birşey değişmedi.
Antivirüs olarak norton 2010,temizlik aracı olarak ashampoo win opt. 6 kullanıyorum.
Modemi resetledim sorun düzelmedi.
Dizüstünü çok nadir kullanyıorum o nedenle belki masaüstünde virüs vardır fakat virüsün ağdan bulaşabilme ihtimali nedir bilemedim.
3g den iphone ile de facebook a girememek virüs ihtimali azalttı gibi geldi bana...Facebooka girmesem de olur ama beni rahatsız eden download hızı youtube gibi sorunlar.
Her türlü fikre açığım.Zaman ayırdığınız için teşekkürler
Not:işletim sistemim her iki pc de win 7 dir.

mancukya
12-04-2010, 21:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Her gelen maile tiklamadan düsünecektin bunu sevgili arkadasim yok yapmadim deme face hesabi o sekilde calinir ve pcyede o sekilde botnete cekilir.

ilk olarak nortonu kaldir kaspersky ile dene bakalim sonrasinda bakariz.
Bu arada facebook yada hotmail tarzi sitelerde belirli kere hatali sifre girildiginde tekrar yazmak icin catcpa yöntemi devreye girer neyse.

tisana
12-04-2010, 21:50   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

Cevabın için teşekkürler.Vala düşünüyorum ama facebookta da hotmailde de alışılmadık bir mail ya da mesajla karşılaşmadım,karşılaştığımda da direk silerim.9 yaşından beri pc kullanırım çok da dikkatliyimdir hatta başıma ilk defa böyle birşey geldi diyebilirim.Nortondan önce kaspersky denedim fakat antivirüsü nedendir bilmem internet secure olmamasına rağmen net bağlantımı alt üst etti.O nedenle norton kullanıyorum.Son olarak bugun norton bir trojan buldu ,adını almayı unuttum fakat geçmiş safyasına baktığımda torjan ile ilgili birşey göremedim.Bunları seni haksız çıkartmak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın sadece sorunu her açıdan değerlendirmek için yazdım.Saygılar...

mancukya
12-04-2010, 23:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

malesef antiviruslerin varligini bile bilmedigi pislikleri yapip yolluyorlar aslinda norton 2 senedir baya iyi bir güvenlik sagliyor ama.

ali140
12-04-2010, 23:16   |  #5  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

kesin sorunun virüsten mi kaynaklandığını öğrenmen için çalışan cd linux sürümlerinden biriyle denemeni öneririm. eğer linux üzerinde sorunun devam etmiyorsa %100 sistemini etkileyen bi zaralı vardır pc nde.
bu durumda taratmalar bi işe yaramıyorsa(bu arada sisteme girmiş sağlam bi virüsü silmek çok zordur.)
sana format yolu gözükmüş demektir.

tisana
12-04-2010, 23:25   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj

hımm peki virtual box ile sanal xp kurup denesem...?

cbilgen13
12-04-2010, 23:37   |  #7  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

bence virüsle alakalı bir durum değil youtube'a girmek için dns ayarlarıyla oynadın yada ip adresini değiştirecek bir program kullandın (ultrasorf freegate vb...) bu durumdayken facebook'a girmeye çalıştığında sayfa senin farklı bir bilgisayar yada lokasyondan bağlandığını düşünerek güvenlik önlemi olarak başka bir pc'den hesabınızı açmaya çalışıyorsunuz diye uyarı verdi...sende kıllandın şifremi değiştireyim derken bir noktada hata yaptın bana sorarsan youtube için yaptığın dns ayarlarının tamamını eski haline geri getir kullandığın program yada eklentileri kaldır...facebook içinde parolamı unuttum yönergelerini izleyip parolanı tekrar sıfırla ve bıraktığın şifreyi girerken dikkatli ol....

tisana
12-04-2010, 23:50   |  #8  
OP Taze Üye
11 mesaj

bir haftadır tek yaptığım yenilik steamden battelfield 2 yi yükleyip multiplay oynamak oldu.dns ayarlarını kontrol ettim eskiden ne kullanıyorsam aynısı.hatta sıfırladım tekrardan girdim aynı rakamları.ya yeniden format at programları kur bir sürü iş şimdi...bir de facebook problemi başka arkadaşın bilgisayarında onun interneti üzerinden de oldu..ama o kendi hesabına çok rahat girdi...benim evde pc denemedik onun hesabıyla girmeyi ne olur ne olmaz :D

mancukya
13-04-2010, 01:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Modemini resetleyip, icindeki bütün sifreleme sistemlerini varsa wpa2 yap ve 19Sabir27 örnekteki gibi tarzda sifreleme yaptir modem giris sifresinide buna benzer hale sok modem icinde default ayarlar vardir.
Muhtemelende sisteminde keyloger var yada sifreni kirmak icin baya bir zorlama yapilmis kusura bakma
gerekirse format aticaksin mbr yani 100 mblik bölümüde kaldirip windows kendisi olusturacak sekilde olmazsa
Bu arada fazla yardimci olamiyoruz neticede nortona güvenirim ama genede
1 Ccleaner kayit ve gecici dosya temizle
2 sistem geri yükleme kapat
3 Spybot ve anti malware update yaptir ikisinide spybot bagisiklama sonrasinda tarama bir sey varsa temizlet oto yapmaz, anti malware update tarama temizleme oda oto yapmaz
yap bir dene bakalim arkadaslar malesef combofix tarzi programlar win7 calismiyor, hjakthis ayni sekilde kusura bakma.

xxömür
13-04-2010, 17:17   |  #10  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

combofix kurup tarat yararı olabilir

ali140
13-04-2010, 19:20   |  #11  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: tisana  
hımm peki virtual box ile sanal xp kurup denesem...?
.............................................................................
olmaz çünkü sanal makinede senin sitemin üzerinden sanal bi pc oluşturuyor yani sistemindeki ağda bi problem varsa vitual box da sorun yaratabilir.
linux demişken 10 gb lık hdd nın yanı pardus 2009.1 i kurmanı öneririm
face,msn,internet vs için kullanırsın oyun içinde windows a geçersin.
kullanmasan bile windows un yanına herhangi bi linux sürümü her zaman şart windows bu ne olacağı belli olmaz
bi arkadaş combofix i önermiş bence bi dene işeyarayabilir.

tisana
13-04-2010, 19:55   |  #12  
OP Taze Üye
11 mesaj

combofixi denedim sorun aynı.şifremi değiştiriyorum birdefa giriyor sonrasında girmiyor.ya tarayıcınızda çerezler etkin değil diyor ya da direk aynı kullanıcı adı şifre sayfasına yönlendiriyor.üç tarayıcıda da sorun aynı.bilemedim vala.haklısın windows bu:D

thethunderbolt
13-04-2010, 20:18   |  #13  
Yıllanmış Üye
101 mesaj

başka pc de giremediysen. şifren ile ilgili bi hata olabilir tekrar şifre felan istemiş senden  dnd yi otomatiğe al. şifre sıfırla bakalım ne olacak. netteki indirme hızı  bazen dns seçebiliyor hotfile v.b. bide internette  şifre felan girdiğinde facebook  olsun siteler olsun. norton da bunları hatırla seçeneği var senin eski şifreni kendi otomatik giriyor olabilir. bi bak onada ..

ali140
13-04-2010, 21:45   |  #14  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

hocam bide burada ki yazılımla windows 7i fabrika ayarlarına al bakim.
her tarafını sıfırlar kayıt defterini her yerini fixle :)
pc i işlemlerden sonra yeniden başlatmayı unutma.

link:https://www.chip.com.tr/galeri/p ... im-kiti_1489_5.html
            ...............................................................................................

mancukya
14-04-2010, 15:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: xxömür  
combofix kurup tarat yararı
Win 7 ile combofix kullanamazsin arkadasim