Çözülemeyen Gizem

tom bombadill
01-03-2011, 20:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba Arkadaşlar;

Sizlere yaklaşık 1 aydır bilgisayarla ilgili yaşadığım ve sorununu çözemediğim bir problemden bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar çok yavaş açılıyor. Bu normal bir yavaşlık değil kesinlikle, programların çokluğundan, harddisk yüklüğünden falan kaynaklanmıyor, çünkü format atmama rağmen düzelmedi. Anakart modelinin yazlılı olduğu ekranda 10dk kalıyor bilgisayar, windowsa geçene kadar da bi 5-10 dk geçiyor. Aslında bu süreler eskiden daha kısaydı fakat son zamanlarda arttı. Windowsa geçince windows da yavaşladı, örneğin simge durumuna küçült dediğimde işlemin bitmesi 3-4 saniye alıyor. Yani sadece sorun yavaş açılması değil, windowsta da yavaşlık var. Eskiden windowsda yoktu o kadar takmıyordm ama artık windowsta da var.

Sorunu gidermek için sırasıyla uyguladığım fakat sonuç vermeyen yöntemler..
-Kasayı güç kaynağı prizinden çıkartıp tekrar taktım..
-Format attım..
-Anakart kılavuzundan Clear RTC den Bios'u default yaptım..
-Anakart pilini çıkartıp ters takıp bekleyip tekrar taktım..
-Biosu güncelledim..
-Bunları yaptıktan sonra tekrar format denedim..

Bunlar sonuç vermedi, ramleri çıkartıp tekrar taktığımda, power düğmesine bastığımda ise siyah ekranla karşılaştım. Sadece siyah ekran arada kasadan gelen bir kaç ses o kadar.Daha sonra bilgisayarcıya götürdüğümde baktım yapmışlar herhangi bir sorun yok, biosta bir kaç ayar yaptıklarını söylediler..Fakat 1 gün sonra aynı şeyler oldu.
Biliyorum arkadaşlar baya uzattım ama inanın ki kafayı yemek üzereyim.

Sistemim;
ASUS P55DE-LX Anakart
Intel Core i7 870 2.93 Ghz İşlemci
2*2 GB CORSAIR DDR3 2000Mhz Ram
1 TB Seagate Harddisk
HD6850 GDDR5 1GB Ekran Kartı

Sistemi bir internet sitesinden kendim topladım ve montajını gerçekleştirdim. Parçalar aralık başında geldi ve 2 ay böyle bir sorun olmadı (full performans çalıştı) ve ne yapsam düzelmiyor ve kimse bir şey söyleyemiyor, bir donanım bileşeninde sorun var ama hangisinde işte..

Arkadaşlar farkındayım çok uzun oldu ama sonradan gelebilcek sorulara ve mesajlara karşılık olsun diye de bir şeyler yazdım, eğer bilen-anlayan bir arkadaş varsa bir yol gösterirse sevinirim, çünkü şuan bundan başka bir şey düşünmüyorum..

doktormert
01-03-2011, 20:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
185 mesaj

donanımsal bir arıza olabilir. en yüksek ihtimal de hard disk diyebilirim. bir diagnostic programıyla donanımlarını gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Coskun.Abi
01-03-2011, 21:28   |  #3  
Coskun.Abi avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Zor diye birşey yoktur. İmkansız ise biraz zaman alır.

tom bombadill
01-03-2011, 22:06   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: doktormert  
donanımsal bir arıza olabilir. en yüksek ihtimal de hard disk diyebilirim. bir diagnostic programıyla donanımlarını gözden geçirmeni tavsiye ederim.
Rica etsem bana yararlı bir tanesinin ismini söyleyebilirmisiniz bir kontrol edeyim?

enviro
02-03-2011, 14:23   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Merhaba,
Zor bir durum. Yorum yapması zor ama aklıma gelenler şunlar.
1- Doktormert arkadaşın dediği gibi harddiskten şüpheleniyorum.  En azından güç ve veri kablolarını çıkart tak. İmkanın varsa başka harddisk takıp dene.
2- Servis doğru söylüyorsa - bios ayarı yapınca düzeldiğine göre  2 gün sonra ayarları niye değişti ki sistem tekrar yavaşladı. Acaba kurulu programlarından biri bios ayarlarını değiştiriyor olabilir mi? (Overclock yazılımları vs Güç tüketimini ve ısıyı düşürmek için hızı düşüren programlar var. Anakartla birlikte gelmiş olması lazım)
Kolay gelsin.

Kapalı Hesap (153334)
02-03-2011, 16:25   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

Sen simdi everest ultimeti kur tüm donanım özelliklerini ve ısıları bize bir gönder.Fotograıfını çekme rapor çıkart.
1.cisi anakart arızalı olabilir.
2.işlemcin arızalı olabilir.
3.kaliteli bir boot vürüsü yada biosa işleyen bir vürüs bulaşmış olabilir.
Nedeninin vürüstenmi donanımdanmı oldugunu anlamak zor belki everest bize bişeyler anlatırda sana yardım ederiz.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (208864) ~ 02 Mart 2011 16:27
tumantuy
02-03-2011, 16:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
329 mesaj

bios virüsleri olabilir.
orjinal format cd si ile format at sonra hiçbişey takma
pili çıkar tak.
işlemciyi temizle o tarfların tozunu bi al
modemi  hiç takma 1 saate bi resetle 3 kere belki düzelebilir.
ama istersen deneme tamda bilmiyonbendede aynı dert varda:(

OnlyMann
02-03-2011, 16:40   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

önerim,
bilgisyara bağlı olan diski,cd, dvd, ethernet, ses kartı, ramleri varsa diğer kartların tümünü sökmeniz. ilk açılışında bios'u kontrol ediniz. diski takmadan tek ram takıp açmayı deneyiniz. açılışı özellikle gözden geçiriniz. sorunsuz ram söküp  diğer ramı takınız. 
kısacası tüm parçaları tek tek takarak biosta gördüğünü ve açılışının normal olduğunu görünüz.

yavaş açılmasının nedeni bence, üzerinde olmayan bir donanımı arıyor olabilir. örneğin disket sürücü gibi, disket sürücü varsa kapasitesi ile ilgili sorun olabilir 720, 1.44 vs gibi.

bir başka konu da, işlemci hızının otomatik seçilemiyor olması olabilir. yani 533 mhz olması gerekirken 466 mhz olarak açılması gibi.

erdata
02-03-2011, 19:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Anakart olabilir

Mr.ED
03-03-2011, 16:54   |  #10  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Benim bildiğim teknik servislerde arıza tespit kartı var. Bu şekilde hangi donanım da sorun olduğu anlaşılıyor.
Ya da bir arkadaşını bilgisayarında imkanın varsa ram - hdd - cpu teker teker takarak sorunlu donanımı bulmaya çalış