Çözümlenemeyen Bilgisayar Kapanması

Calippo
01-10-2011, 03:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Çoğu Konu Başlığı Altında Bilgisayar Kapanmalarını İnceledim,Ancak Benim Yaşadığım Sorunla Alakaları Yok.

Bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor ve birsüre açılmıyor,Bu kapanmalar değişiklik gösterebiliyor.Mesela oyun oynarken ekran garip birşekile giriyor ve kolonlardan cızırtılı bir ses gelip donuyor,düğmesine basarak kapatıyorum,açmaya çalıştığımda kasa çalışıyor ekran gelmiyor.Sadece oyun oynarken değil,bir haber sitesi veya başka biryerde mozilla veya explorerden fazla sekme açtığım haldede donup kapanmalar ve açılmamalar devam ediyor.Ekranın gelmesi için prizi çıkarıyorum 5-10 gibi bir süre bekliyorum,bazen geliyor bazen gelmiyor.Kasaya bastığımda fan can çekişiyor gibime geliyor,hızlanmaya çalışıyorda biyerde takılıyor ve hep böyle devam ediyor ne zaman hızlanırsa ekranım geliyor.İşin ilginç tarafı bilgisayarcılara götürdüğümde pc tıkır tıkır çalışıyor pes 2011,fifa 2011,gta ıv,mafia 2,nfs 2011,counter source,call of duty 6 hepsi bir anda donmadan açılabiliyor ve pc kapanmıyor.Neler neler deniyorum kapanması için olmuyor.Yani çözüm üretemiyoruz.Yardımcı Olabilecek Yardımsever bulabilrmiyim diye bu konuyu açayım dedim sistemim aşağıdaki gibidir,

İşlemci:AMD Phenom II X4 955 Processor 3.20 Ghz
Ekran Kartı:ATI Radeon Sapphire HD 5770
Bellek(RAM):4 GB
Ana Kart:Asus M4A78TD-V EVO
Kasa:Aerecool Vx-9pro 700 Watt

TURKISH WARRIOR
01-10-2011, 07:30   |  #2  
Yeni Üye
34 mesaj

Elektriksel bir sorun olabilir kablolarda prizde vs haporlerden gelen cizirtilari aciklayan budur. Varolan bir elektirik sorunu haporlorde parazit yapabilir.Tüm kablolari gözden geçir kopukluk temassizlik var mı diye ayrıca bilgisayarin bagli oldugu priz topraksizsa topraklanması gerekir. (bilgisayar ve senin sağlığın için) Tüm bunlardan sonra sorun devam ederse güç kaynağı,ram,ekran kartı,işlemci gibi parçaları test etmen gerekir.

savsar
01-10-2011, 08:06   |  #3  
savsar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
366 mesaj

bilgisiyarını öncelerde tuşuna basıp kapatıyorsan bir süre bunu tekrarladıysan gelen kapat komutunu tınlamıyor

GodOfTheGameRs
01-10-2011, 08:49   |  #4  
GodOfTheGameRs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
438 mesaj

Bilgisayarcıda çalışmasının sebebi priz farklılığı. topraklı priz kullan eğer kullanmazsan RAM leri maf edersin ekrana görüntü gelmemesinin sebebi ise ram ler. statik elektiriği çekerek pc nin hasar görmesini önler ama çok ısınmadan kaynaklanıyorda olabilir. ekrana görüntü gelmediği zaman pcyi kapa fişini çek sonra açma düğmesine bas pc açılacak gibi olur.hah sonra ramleri çıkar tornavida sürt tekrar tak ramlerdeki statik elektriği çeker sorun 'geçici olarak' geçer ama prizini mutlaka değiştir.ayrıca PSU yuda kontrol ettir

Calippo
01-10-2011, 19:10   |  #5  
OP Taze Üye
2 mesaj

Bende prizden kaynaklandığını düşünerekten,evin farklı yerlerinde topraklı priz olan odalarında denedim,ancak gene aynı problemi yaşıyorum,ve bu kapanma sürekli olmuyor şuan kapanma olmadı misal acaba elektrik akımı azmı geliyor pcye? 700Watt'ı bazen karşılamıyor olabilirmi?Kablolarda kontrol edildi onlardada sıkıntı yok.Ayrıca RAM'ler sağlam,eskiden Hi-Level Soğutuculu 4 GB idi,değiştirdim şuan Kingston kullanıyorum.Sorunu çözemedi RAM'leri değiştirmem.

pcuzmanı41
01-10-2011, 23:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

Güç kaynağında sorun olabilir kapanması ve sistemin yanıt vermemesi 
1-Isıları kontrol et ısı yüksekse anakart işlemci ve sistem güvenliği için bilgisayarı kapatabilir.
2-Bios sürümünü ve Driver sürümlerini güncellemeyi deneyebilirsin donanım hataları ve yazılım hataları yüzünden olup günceleme ile hatalar düzeltilir.
3-Evinizde elektriğin 220v altı ve 230v üstü veya dalgalanmalar sonucu bilgisayar da bunlar olabilir.
Voltaj dengesizliğinden kaynaklanabilir bunu dengesizlik olduğunda powerın düşük voltaj devresi veya yüksek voltaj devrelerinde sorun olabilir sorun olabilir.(Yada powerin kendisinde sorun olabilir)
4-Eğer elektrik te sorun var ise kesintisiz güç kaynağı kullanman gerekekir kesintisiz güc kaynağı bilgisayarın voltaj dengesizliğinden ve elektrik kesilip data kaybından korur.
5-Eğer elektrikte sorun yok ise başka power 500w ve üzeri bulabilirsen onda dene.
Benim aklıma sorunun neden ve çözümleri şimdilik bunlar geldi umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kapalı Hesap (153334)
02-10-2011, 01:41   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

evine dalgalanmayı önleyci ve elektrigi sabitleyen bir güç kaynagı al (ups) power suplay değil.