Çözümü olmayan bir sorun.. umarım birlikte çözeriz

recepky
04-09-2007, 18:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

selam arkadaşlar
2 hafta önce yeni bir pc aldım büyük bi hevesle tabii
özelliklerini yazayım sonra sorunu anlatıcam

AMD X2 4000+

1gb twinmos DDR2 800mhz

Asus m2n nforce430mcp anakart

Palit geforce 8600GT sonic ekran kartı

Asus kasa(ta951 mi ne öyle bişi)power supply:asus

SAMSUNG 80Gb Sata2 8mb HDD

1.Isınma problemi yok
CPU=30 anakart:37
GPU(ekran kartı):45-50 oyunda:55

2.arka planda işlemci meşgul ederek çalışan birşey yok

3.tarattım spyware veya virüs te yok(pc de nod 32 ve peerguardian2 yüklü) spy lara bulaşmayacak kadar pc bilgim var

4.pc yi toplarken kasanın ışık led i power tuşu gibi ince kablolarını yanlış bağlamışım ilk açılışta kasanın hdd led ini patlattım sanırım pıt diye bi ses ve koku çıktı şuanda hdd led çalışmıyor power ışığı reset tuşu power tuşu doğru çalışıyor..

5.taze temiz bir windows yüklü tüm driver lar yüklü en güncel
amd dual core optimizer coolnquiet gibi driverlarda yüklü anakartın biosunuda update ettim..

şimdi bu bilgiler ışığında sorunu anlatmaya başlıyorum

sorun takılma sorunu takılma derken kilitlenme veya kısa süreli donma deil hafif duraksamlar teklemeler oluyor bazı oyunlarda ve bazen windows içindeyken(windowsta çok çok nadir)
örneğin bi resmi açarken önce bi duraksıyor pc..

benim için asıl sinir bozucu olan duraksama ise NFScarbon ve test drive unlimited de olan tıkır tıkır duraksamalar hafifte olsa insanı rahatsız ediyor hiç olmaması lazım bu takılmaların..

nedenini bir türlü bulamadım her şeyi denedim wireless ağ kartını bile çıkardım yine devam etti ses kartını çıkardım yine devam etti sorun..
ses kartı ve ağ kartını beraber çıkardım yine fayda etmedi
psu u ya yük binmesin diye 12cm lik kasa fanını anakarttan çıkardım yine olmadı
ram in slotunu değiştirdim zira cpu unun sıcaklığı ram e vuruyor diye en son slota taktım yine değişen birşey olmadı..

hatta takılmaları göstermek için nfscarbonda fraps adlı programla video capture yaptım ve video yu youtube e yükledim Cool

işte link: http://www.youtube.com/watch?v=YqJfQqWFhak

uGuR.uK
04-09-2007, 19:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

anlasılan grafik islemlerde takılma yapmıs(oyun resim vs...)sen en son ekran kartı sürücülerini uyumlu olanları indir ve anakartının ekran kartının pcı-ex x desteği uyumuna bak...

keshkesh
04-09-2007, 19:23   |  #3  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

anakartın ile kullandığın ekran kartı tam uyumlu olarak çalışmıyor olabilir...
birde görüntü ayarlarını düşürüp de oynamayı denedin mi?

recepky
04-09-2007, 19:54   |  #4  
OP Taze Üye
17 mesaj

evet ayarları düşürdüm yine aynı sorun devam ediyor ayarları istediğiniz kadar düşürün fark etmiyor..
en son güncel driver larıda yükleidm olmadı nvidia nın birde beta sürücüsü var yeni çıktı onuda denedim olmadı..
ilginç olan gta san andreas ve call of duty2 oynarken hiç problem ile karşılaşmıyorum..
NFS carbon
NFS most wanted
Test Drive unlimited
bunlar sorunlu oyunlar :)

içimden bir ses hdd problemli diyor ama emin değilim..

uGuR.uK
04-09-2007, 20:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

araba yarışlarına ne garezi var bilgisyarının ya Dil çıkarıyor

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 04 Eylül 2007 20:39
bjk_semih
04-09-2007, 20:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

vista mı kullanıyorsun?

recepky
04-09-2007, 20:51   |  #7  
OP Taze Üye
17 mesaj

hayır win xp sp2

recepky
04-09-2007, 20:55   |  #8  
OP Taze Üye
17 mesaj

az önce test için NFS underground2 yi yükledim aynısı oldu ama daha hafif tabiki fazla rahatsız edici seviyede deil

bjk_semih
04-09-2007, 20:58   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

şuan kasanda kaç adet fan var?
psu nun sistemine yetecektir...

recepky
04-09-2007, 21:05   |  #10  
OP Taze Üye
17 mesaj

1 adet kasa fanı var 12cm
ekran kartının kendine ait bir fanı var ve tabiki işlemcinin de

psu mun yeterli olduğunu düşünüyorum

bjk_semih
04-09-2007, 21:11   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

ramin de sorun olabilir, bi tanıdığının ramini dene bakalım aynı sorun olacak mı?

recepky
04-09-2007, 21:16   |  #12  
OP Taze Üye
17 mesaj

işte onu yarın deniyeceğim
hatta birde başka hdd takıp deniyeceğim bakalım ne olcak
anakart böyle bir soruna sebebiyet verebilir mi acaba?

bjk_semih
04-09-2007, 21:18   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

az da olsa ihtimali olabilir anakartın.   

black_flood
04-09-2007, 21:59   |  #14  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

ben sana asıl sebebi söyleyim arkadaşım 3 tanede ben garantiye yolladım o seri anakartların üretilen son serisi olduğu gibi bozuk üretilmiş durumda.son 2 aydır aldığım bütün m2nler aynı sorunu yaşatıyor biosu güncelleyince daha kötüye gidiyorda iyiyie gidemiyor.windows vista iyi kullanmıyorsun onda performans sorunu olmayacak ama bu seferde boot failure flood expect hatası oluşup kilitleniyor anakart.ama mayıs ve haziran ayında kullandığım m2n serisi anakartlarda bu sorunlar hiç yoktu vede olmadı.birde son seride hyper transport veri yolu sorunuda mevcut malesef.flood hatasına sebep olanda bu vistada.msi marka anakartın birindede bu kilitlenmeler var xpde vista kurduğumda hepsi düzeldi ama en azından hypertransport tabanlı sorun yoktu.yani anlayacağın keşke anakartı ve sistemi almadan önce bi belirtseydin formda.neyse geçmiş olsun başkada diyebileceğim birşey yok.ürünlerim garantiden gelince ne olduğunu sonucunu belirtirim.15 gün oldu dah ses seda yok.bu sürede benim kendi anakartımda müşterideki gibi oldu mecbur dandik biostara kaldım 55 dolarlık.

recepky
04-09-2007, 22:22   |  #15  
OP Taze Üye
17 mesaj

anakartı aldığımda piyasada maalesef başka anakart yoktu(parçaları bayi fiyatına aldığım bi arkadaşım var parçaları istettiğimiz firmada onboard VGA sı olmayan tek kart buydu ne yazıkki) bekleseydim bu seferde o sıralar dolar yükselmeye dogru gidiyordu ve ben yükselmeden önce aldım
stoklarda olsaydı "gigabyte nforce550" serisi bir anakart alıcaktım
benimde kanım hiç ısınmadı bu anakarta
birde şimdi aklıma geldi söyliyeyim
utorrent çalışırken pc kilitleniyor ne alakaysa başka torrent veya paylaşım programlarında böyle bi kilitlenme olmuyor...

recepky
04-09-2007, 22:47   |  #16  
OP Taze Üye
17 mesaj

@black_flood
anakartımda bu hyper transport un düzgün çalışıp çalışmadığını veya herhangi başka bir sorun olup olmadığını anlayabilmem için herhangi bir test yazılımı var mıdır?

black_flood
04-09-2007, 23:37   |  #17  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

ben bu hatayı ilk m2n-mx anakartta yaşadım vista açılış ekranı gelirken kilitleniyordu sistem reset meset hikaye idi araştırdım bios diyordu yaptım dahada kötü oldu.bu seferde bios jumperi ile resetlemeden imkanı yok tık demiyor anakart  ikinci restart atıışımda sistem küt gidiyordu.birde işlemci ısıs asuslarda çok aşırı yüksek amdlerde.ben daha 27 derecede işlemciyi çalıştırabilen asus anakart görmedim ne tekte nede çift çekirdekte.hypertransport sorunu senin dediğin olayın aynı zaten işlemleri düzgün yapamaması işlemcinin.anakart 2.0 desteği vermediğinden dolayı oluyor.en iyi sorun makinası vistadır kurdunmu a'dan z'ye ne varsa bozuk diye mühürlüyor gerçekten bozuk ise hatta ve hatta ramleride test edip hangi sektörler bozuk bildiriyor.bir yerden vistaylan den başka çaren yok artık.bu arada benim anakartlar dış servise gitmiş ne demekse artık burda yapamadılar galiba.

recepky
04-09-2007, 23:43   |  #18  
OP Taze Üye
17 mesaj

iyide hocam anakart hyper transport 2.0 desteği veriyor benimkisi asus m2n nForce430, mx olamayan versiyonu bendeki
birde ben işlemciyi çoğu zaman 30 derecede bazen 26 derecede bile görüyorum ama anakart genelde 37-36 derecede..

black_flood
04-09-2007, 23:50   |  #19  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

bu arada m2n-mxteki hatalar bu anakarttada var sitesinde cnq hatası bazı zamanlarda vista stabil olmayabilir diyor bu m2n-mx serisindede vardı son çıkan bioslan bu anakartlar hepten gitti.
son çıkan biosta işlemci desteği yaması m2n serisinde hypertransport sorunu olma ihtimali çok bu anakartın sorunu vista kur eğer yine düzelmesse mecbur anakart değiştireceksin adamlar öylebi bios yapmışki hatayı açıklamda kelimeler kifayetsiz kalıyor.ben kocaman bir A4 kağıdına yazdım herşeyi yolladım şimdide dış serviste bakalım ne olacak sonu ya tamamen bozacaklar yada tamamen değişecek.mx seriside destekliyor sözde ve alınan asus sertifikalarında ama yok işte menetler desteklemiyor.

Son Düzenleme: black_flood ~ 04 Eylül 2007 23:53
recepky
05-09-2007, 00:21   |  #20  
OP Taze Üye
17 mesaj

@black_flood
gerçekten dediğin doğru hataları açıklamada kelimeler kifayetsiz, eski sistemimde gigabyte anakartım vardı ekran kartı yerine oturmamışken bile pc yi açtığımda herhengi bi yanma olayı yapmaz sadece öterdi ve hiç bir garip sorunu yoktu..
bu asusta daha usb ile ilgili garip sorunlarım var onlarıda yazmadım buraya ..
senin dediklerinden sonra anakarta suç bulucam galiba bu takılmalar ile ilgili..

egelim22
08-06-2009, 12:56   |  #21  
Taze Üye
6 mesaj

m2n-mx se nf 430-amd athlon64x2-geforce 8500 gt
bana bir arkadaş bu pc süper toplayacağız dedi bende hayır demedim nede olsa ondan daha fazla bilgim yoktu güvendim. ben silkroad oyuncusuyum derdimi anlattım ve bu pc süper dedi ve eve geldik açtık 2 çar 3 çar sorun yok oyunu rahat rahat oynuyorum ama bu pek uzun sürmedi.bir silkroad hesabı açıyorum sorun yok ikinci bir yan hesap açar açmaz pc hemen mavi ekran hatası verip resetleme yapmaya başladı yaklaşık her ay format atıldı sorun çözülmedi servis pack 2 ekran kartı güncellemesi ramlerin değişip başka sıfır takılması sorunumu çözmedi.en son çizgi elektroniğe gönderdik tabii bu 3 oldu bios update edildi sorun yok denilip gönderildi ve sorunum hala giderilemedi şimdi ya yeni pc alacağım yada anakartımı değiştireceğim.ekran kartına harici fan bile taktık yine sorun aynı .son çare olarakta xp yerine 64 bitlik vista kurmayı deneyeceğiz bakalım sorun giderilecekmi

Son Düzenleme: egelim22 ~ 08 Haziran 2009 12:58
YasinC
08-06-2009, 13:20   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Size bir arkadaşımın sözünü diyem:))
ASUS dan CACIK OlMAZ!!!!!!!!!!!!!

egelim22
08-06-2009, 13:25   |  #23  
Taze Üye
6 mesaj
YasinC
hehe aldık bir kere

egelim22
08-06-2009, 13:31   |  #24  
Taze Üye
6 mesaj

en sonunda bana kasayı sattıracak bu çizgi ve asus.. kasayı 350 TL ye isteyen var yni alacağım kasada exper active 200-930 tavsiye edecek olan varmı bu modeli yada almaya değermidir

Firat982
08-06-2009, 13:37   |  #25  
Yıllanmış Üye
162 mesaj
YasinC
Tamamen katılıyorum..Eski anakartım asustu..Üzerindeki ethernet kartı az çektirmedi bana.Bir daha asusmu?.Tövbe vallahi billa.