Çözünürlüklerdeki sayılar ne anlama geliyor?

CHIP Online
13-02-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tabletler, cepler veya TV'lerde kullanılan çözünürlükler kafanızı karıştırdıysa, bu yazımızı okuyun!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/coz ... -geliyor_38621.html

Resimlerle: En iyi 40-42 inç TV'ler!

Ekran çözünürlüklerini tarif eden farklı standartların olması, bunun yanında farklı ekranlar için farklı çözünürlüklere ihtiyaç duymamız gibi faktörler "çözünürlük" konusunu karışık bir hale getirebiliyor.


Çözünürlüğü tarif etmek üzere kullanılan rakamların ne anlama geldiğini bilerek ekranlar arasındaki farkı çok daha iyi anlayabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız bilgiler, ekranlar arasında bir seçim yapmanız gerektiğinde de size yardımcı olacak.


Genişlik x yükseklik


Bilgisayar monitörlerinin çıkabildiği en yüksek çözünürlük, genellikle genişlik x yükseklik şeklinde anlatılır. Laptop ekranlarının çoğu 1280x800 civarlarında çözünürlüklere sahipken, büyük PC ekranları 1680x1050'den yüksek çözünürlüklere sahip olabilir.


Çözünürlüklerde gördüğünüz rakamlar, piksel sayılarını belirtir. Bazı ekranlar, daha yüksek bir piksel yoğunluğuna sahiptir. Dolayısıyla belirli bir çözünürlük için ekranın boyutunun aynı olması beklenmez.


SD, HD Ready veya Full HD


SD, yani Standart Definition, genellikle PAL veya SECAM bölgelerindeki 576i ekranları veya NTSC bölgelerindeki 480i ekranları tarif etmekte kullanılan bir terimdir. SD ekranlar, 480p, 720p veya 1080p değildir.


Full HD, 1080p çözünürlüklü ekranları tarif etmekte kullanılır. HD Ready ile Full HD arasındaki fark, bölgeden bölgeye değişmektedir. Bir televizyonun HD Ready etiketini taşıyabilmesi için Avrupa'da 720 yatay çizgiyi gösterebilmesi gereklidir.


Tüm Konu: Çözünürlüklerdeki sayılar ne anlama geliyor?

Resimlerle: En iyi 40-42 inç TV'ler!

Kaynak: www.chip.com.tr