Cpu fan(stok fan) devir hızını nasıl arttırabiliri

overclocker_m
04-07-2009, 17:53   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

Arkadaşlar 1 hafta önce aldığım sistemimde oyun oynarken mavi ekran hataları ile karşılaşıyordum.
Dün itibariyle bellekleri,sabit diski test ettim.Artı olarak disk birleştirme,hata ayıklama gibi araçları kullandım.Ve en son prime95 ile amd athlon x2 7850 be modeli olan işlemcime yüklendim.Sıcaklıkları da amd’nin overdrive aracı ile gözlemledim.İşlemci 3.1 ghz’a overclocklu iken İşlemci sıcaklığında yükseliş gözlemledim ve 62 dereceye gelince oyun oynarken verdiği mavi ekranı verdi ve reset attı.Ben de anladım ki sorun işlemci sıcaklığında.aOverclock’u iptal ettim ancak yine de işlemci sıcaklığı yük altında 59 dereceye kadar çıktı.Bu değerler beni yine de tereddüte düşürdü.Şu an için maddi sebeplerden yeni bir işlemci soğutucusu alamayacağımdan aklıma işlemci fanının devrini artıyorsa arttırmak geldi..Bununla ilgili de yardımınıza ihtiyacım var.Speedfan adlı program indirdim ancak hiçbir şey anlamadım.Son olarak bios’ta pc health status sekmesi altında fan ayarları vardı ama orda da bilmediğim şeyler olduğundan kurcalamak istemedim.Bios,speedfan veya başka bir yolla işlemci fan devrini nasıl arttırabilirim.Saygılar.

Son Düzenleme: overclocker_m ~ 04 Temmuz 2009 17:54
TeHLiqe
04-07-2009, 20:03   |  #2  
TeHLiqe avatarı
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Oyle bi secenek olduqunu dusunmmuyorum neden dersenız her fan ın  kendıne ozel bellı bı hızı vardır zaten ondan sonrasını uygulayamassınız :S

karakapkara
09-03-2010, 01:29   |  #3  
Taze Üye
11 mesaj

ayni islemci bende asus m2n32 sli deluxe ana kartinda daha bilgisayari acar acmaz 45 dereceye ulasti az bir kullanimdan sonra 55 dereceye cikti overclock falanda yok.islemciyi sökup arctic silverle macunlayip yeniden taktim degisen bir sey olmadi.islemci sogutucusu 2400 devir göstermekteydi.ana karti degistirdim asus m4a77 taktim ayni islemci 2800x2 standart hizda.sicaklik anakartta 35 derece,islemci 37 derece.yani ana kartin ne oldugunu bilelim önce am2+ veya am3 anakart olmasi lazim eger am2 ise her ne kadar calisir deniyorsada ki ragmen bios guncellemesi ister.istenilen basariyi vermez.eger anakart am2+ ise önce bios guncellemesi yapacaksiniz.overclock denemeden bi bakacaksiniz her sey yolundami zira anakart halihazirdaki ayarlari ile birmiktar yuksek voltaj veriyor ve isinmayada bu sebep oluyor.coolnquite özzelligi aktifse eger normal calisirken 1,4 ghz hizda hareket ediyor ve 3600 devirle sogutuyor voltaj 1,20 oyuna baslarsan voltaj 1,35 e cikiyor carpan 14x200 2,8ghz sogutucu devir 3800 islemci sicakligi en fazla 42 derece eger overclock yapacaksan 14 u sabit birak 200 den artirmaya git birer birer tabii voltaji autoda birak daha sonra cpuid ile bir kontrol et otomatik voltaj ne vermis 1,35 in ustunde ise tahmin ediyorum sicaklik articaktir eger böyleyse voltaji manuele cevirip 1,30 da tutmak yeter,kolay gelsin

Son Düzenleme: karakapkara ~ 09 Mart 2010 21:46
Kapalı Hesap (166559)
10-03-2010, 01:41   |  #4  
Kapalı Hesap
210 mesaj

amd overdrıve programında  prfences bölümünden advantage modeyi  tıklayın okeyletin ardından performance coonntrola a gelin fan speede gelin oradan manueli seşin ve fan devrini 100 de 80 lere felan getirin apply diyin işte tamam :_) ocloksuz fanı kullanınca  bendede reset atmıştı fana oc gerekli ayrıca yazdıklarımı anlamadıysan mesaj at

bak mesela ben böyle kullanıyorum  dediğim gibi  prefenceye gir oradan advantage mode felan var onu seç uyarı mesajını kabul et tekrar preformance kontrola gir yeni yerler açılacak(modlardan bahs ediyorum) al resimimde var :_)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (137777) ~ 10 Mart 2010 01:44
Kapalı Hesap (166559)
10-03-2010, 17:16   |  #5  
Kapalı Hesap
210 mesaj

bi tşk yeterdi:_)

erdioz
10-03-2010, 17:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
851 mesaj

arkadaşım sana 3 tane yardım önereceğim bunlar bir dene istersen.
1.Cool and Quiet çalıştır belki işe yarar.
2.Eğer kullanmıyorsan Thermal macun kullan.
3.Kasanın havalandırma kapağını açıp bir dene.
Benim amd işlemci de eskiden 55 C (sistem boşta) de çalışıyodu bunların hepsini yaptım ve Thermaltake fan aldım şimdi 30-35 (sistem boşta) arası seyrediyor.

luxorxx
30-01-2011, 15:32   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

yaw arakadaşlar ben yeni konu açmak istemedim o yüzden böyle msj atıımm . benim işlemci  fanım 2500 2600 lerde seyrediyor sıcaklığa baktım sıcaklık düştüğünde veya arttığında fan yine aynı rpm de dönüyor acaba bunu sıcaklığa göre deiştirmem mümkün mü mümkünsen nasıl olacak bi yardımm lütfenn  anakartım p4vmm2 . ıntel celeron işlemci ..