cpu fanı...

black_eternity
19-06-2007, 22:28   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
57 mesaj

selam arkadaşlar benim cpu fanı deli gibi calisiyor bir iki aydır zira everest programı ile yaptıgım ölçümde 4400 lere varan rakamları gördüm ama niye böyle oluyor bir türlü anlamış degilim sıcaktan olsa gerek dicem ama oda o kadar da sıcak degil anakart,cpu,hdd sıcaklıkları normal o kadar abartı bişey  de yok fakat ilginç bi tespitte bulundum az önce..zira ses kartını çıkarmıştım onu tekrar takmak için kasayı yan yatırayım dedim 4000 lerin üzerinde gezen fan devir hızı 3500 lere indi nasıl iş bu anlamadım konudan anlayan arkadaşların yardımına ihtiyacım var..

Not: ayrıca bu sorunun power supply yetmezligi veya anakart güç çıkışlarındaki bir problemle ilgili oldugunu sanıyorum çünkü bilgisayarda cogu zaman sebebsiz kitlenmeler ve donmalar oluyor

sistem:Windows xp pro sp2,pentium d 820 işlemci,160 gb samsung hdd,1 gb twinmos dd2 667 mhz+512 mb ddr2 667 mhz ram,foxconn rc4107ma-rs2h anakart, creative sound blaster ses kartı,lg 18x dvd-rw,

adeep
19-06-2007, 22:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
177 mesaj

şöyle bir varsayımda bulunayım..

İşlemcinle fanın iyi temas etmiyorlar,ya aradaki terrmal macun özelliğini kaybetmiş yada fan yerine iyi oturmamış ve işlemci fazla ısınıyor ve anakartta fanı hızlandırıyor.Yan yatırıncada fanın ağırlığı ile işlemciye teması arttı ve işlemci soğudu ve tabii fan devri azaldı...

gokhan2413
19-06-2007, 23:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
519 mesaj
adeep
şöyle bir varsayımda bulunayım..

İşlemcinle fanın iyi temas etmiyorlar,ya aradaki terrmal macun özelliğini kaybetmiş yada fan yerine iyi oturmamış ve işlemci fazla ısınıyor ve anakartta fanı hızlandırıyor.Yan yatırıncada fanın ağırlığı ile işlemciye teması arttı ve işlemci soğudu ve tabii fan devri azaldı...

arkadaş olayı çözmüş gerçi
özellikle termal macunu kontrol et ve fanı temizle ısıda azalma olacaktır

erkanc
20-06-2007, 03:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

yan yatırman fark ediyorsa o zaman fan tam anlamıyla oturmamış olabilir.