cpu isinmasi

HPQ-User
16-04-2008, 09:20   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

olasilik sormuş:
diz ustu bilgisayarimda cpu devamli calistigi icin isinma sorunu yasiyorum ve surekli sesten rahatsiz oluyorum bu yuzden cpu sorunu yasiyorum acaba bu sorunu cozebilmek icin nasil bir ayar gerekiyor

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
sony vaio pcg-9sl1

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
16-04-2008, 10:07   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bunun ıcın http://www.pbus-167.com/ burdakı programı kullanmanızı onerırım. Kullanımı basittir. Eger agır vıdeo render veya oyun oynamıyorsanız yanı işlemciyi zorlayan şeyler yapmıyorsanız bu program ıle işlemci cekırdek hızını dusurerek fanın daha yavas donmesını saglayabılırsınız veya programa otomatık ayar yaptırabılırsınız. Eger oyun ve agır prog. kullanıyorsanız zaten yapacak bır sey yok fanın son surat çalışması gayet doğal

Alibaba
16-04-2008, 11:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

fanına toz, kıl, tüy gibi bir nesne kaçtığı için zorlanıyor olabilir. fan sesi ya rüzgar uğultusudur ya da sinir bozucu bir mekanik sürtünme de bu sese dahildir. sony olduğuna göre adi fan kallanılma ihtimali düşük ama belli de olmaz, bu devirde hepsi ucuza getirmek için fason üretim yaptırıyor çine. laptoplar normalde ısınır. harcadığı 40-60 watt güç, ısı enerjisine dönüşür. laptopların mobil işlemcileri ve bordları zaten stepli modda çalışır. tüketim ihtiyacı azsa daha düşük frekansa geçer ve güç tüketimi azalır ısınma düşer ve fan devirleri azalır. değişik programlarla zorlama yaparsan sisteme zarar verebilirsin. serviste tozunu aldırabilirsin. bir de laptopunu ısıyı emip yayacak yoğun zeminlerde kullan, optik sürücüde medya bulundurma. sesini çok fazla açma, sürekli prize takılı kullanmaya çalış.

K.A.Y.A.H.A.N
16-04-2008, 11:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
672 mesaj

Bence degişme zamanı gelmiş beni değiştir
diyor ne kadar da temizlesek aynı ortamda bize arkadaşlık ettiği için ve sürekli kalması Cpu fanını oldukça yıpratmışa benziyor....
Nootbooğunuza Kaliteli bir cpu fanı alın 2 kez değiştireceğinize 1defa alın iyisi olsun...Mutlaka
bulunduğunuz yerdeki pc malzeme satan yetkiliye danışın
kesin garanti vermediği ürünü almayın....İyisini alın
agzı yanan biri olarak sizi uyarimIslık