CPU Sıcaklığı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tolgavsar
03-12-2004, 12:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Herkese Merhaba;

Yeni bir sistem topladım, sistemi calistirdigimda ise ilk dikkatimi ceken CPU sicakligi oldu. Windows acildigi zaman hicbir islem yokken sicaklik 52C. biraz yuklenince 70e kadar cikiyor ve sistem uyari veriyor. bu verileri Intel active monitorden okudum. bu normal mi degil mi bilemiyorum. Yorumlarınıza ihtiyacim var. Tesekkurler...

Sistem: Celeron D 2.4Ghz, Intel 865GBF anakart, Samsung 160 GB SATA HD,Kingston 512MB DDR 400Mhz Ram

safri
03-12-2004, 12:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

tolga anlamadım abi yav sen böyle bir sistem kuruyorsun iyi hoş diğer donanım unsurları iyi ama neden celeron neyse çok ısınıyorsa fan takviyesi yap işlemci fanı olarak al thermaltake ve cooler masterdan birini seç tharmaltakeler 33 dolar civarı bilgisayar satıcısına git yardımcı olurlar ama celeronun bu kadar ısınması hayret garanti kapsamındaysa birde cpu yu göster fandan çok ses geliyormu bu arada (başlangıçta değil devamlı olarak)?

tolgavsar
03-12-2004, 12:33   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

Safri yorumun için çok teşekkür ederim. bu arada kasa Asus TA231 ve arkasında power supply dışında iki fan var. açıkçası bu iki fanın sesinin yanında cpu fanının sesi hiç gelmiyor. bir de dikkatimi çeken cpu fanının hep yaklaşık 2600 devir yapması. bu fanların hızı sabit mi oluyor? (kutudan çıkan intel fan) Bir de kasanın arkasında yer alan iki fandan birinin kasanın içine mi hava üflemesi gerekiyor? ancak bir program çalıştığında cpu derecesi 8-10 derece birden artıyor, 70 dereceye gelince kasa fanları çok hızlanıyor ve biraz derece kritik sınırın altına düşüyor fakat derecenin bir anda artması normal mi?

gunaysay
03-12-2004, 12:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

o kasanın fanları çok ses çıkarıyo... o yüzden cpu fanının sesi duyulmuyo... 70 derece sıcaklık olmaması lazım fan iyi oturmuşmu çok iyi kontrol et...

safri
03-12-2004, 14:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Gunayın dediklerine katılıyorum zaten fan yeterince yerine oturmuyorsa cpu yu bir süre sonra tamamen kaybedebilirsin yüksek ısıdan kurtulmak gerek yalnız fanı kontrol ederken dikkatli olmanı tavsiye ederim yoksa fanı oturtucam diye cpu pinlerini parçalarsın o zaman kaldır at yani bilen biri yapsın bu arada dediğim gibi intelin fanları beş para etmez oc yap fanlardan biri içerdeki sıcaklığı azaltmak için kasa içine hava üfler bu arada ısı yüzünden performansda kaybediyorsun bana kalırsa sen tamir parası vermeden kendine bir 3.0 p4 işlemci al prescott ve işlemci fanını tak silent pure diye bir fan vardı thermaltake tavsiye ediyorlar silentlı bir şeydi rahat edersin ,bu arada kasa fanlarının hızlanması ortam ısısnı düşürebilmek için kolay gelsin sanırım o kasada fan hız konrolü var doğrumu?

Son Düzenleme: safri ~ 03 Aralık 2004 14:17
Gökhan Varişler
03-12-2004, 14:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

birde sorununu halledene kadar pc ni açmasan iyi olur kaş yapayım derken göz çıkarmayalım cpu n yanabilir yoksa

elite
03-12-2004, 19:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

Valla o makinada kesin bi problem var. Arkadaşların dediği gibi şlemci fanına bak bi oturmamış olabilir. Ayrıca soruna gelince bence arkadaki fanlardan biri sıcak havayı dışarı atmalı diğeri ise dışarıdaki soğuk havayı içeri almalı. En etkili soğutma bence böyle olur...

tolgavsar
03-12-2004, 23:08   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

elite yazdılarına katılıyorum. bunu ben de düşündüm fakat arkadaki iki fandan birinin ters dönmesini nasıl sağlıycam. fanın anakarta bağlanan fişini ters çevirerek mi? bir de CPU nun üstündeki fan CPU ya mı üfleyecek yoksa dışarı mı? ayrıca şu anda oyun oynamak dışında sistemi kullanıyorum genel olarak CPU sıcaklığı 52 derecede kasa is 32. bunun yanında 70 derece olduğu zaman ekrana uyarı geliyor fakat sistemde ne kilitlenme ne donma ne restart oluyor. en fazla 72 derece gördüm fakat bu seviyede fazla kalmadı. bu arada cevap yazan herkese tesekkur ederim...

jaina
03-12-2004, 23:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

72 derece sinirdir. 80 di galiba otomatik olarak kurtarma devreye girer ve reset atar makinan
yani tehlikeli bir sicaklik o.
Ayrica iki fanin bir tanesnin iceri üflemesini istiyorsan ya ön panalein altina koy yani disketin altina yada
yan veya üste koy. arkadan bir tanesinin illaki iceri üflemesini istiyorsan ters tak :D

tolgavsar
04-12-2004, 16:37   |  #10  
OP Taze Üye
7 mesaj

jaina arkadaki fanların birini içeriye üfleyecek şekilde taktım ancak daha kötü oldu. en iyisi her ikisinin de dışarı üflemesi. bir de kasayı kapatınca hava sirkulasyonu daha iyi olduğu için 2-3 derece daha az ısınıyor. benim kasadaki fanlar en fazla 2950 devir/dk yapıyor. bunların daha fazla devir yapanlarını bulabilir miyim???

jaina
04-12-2004, 22:05   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

thermaltakein set fanlari vardir birde fan kontroller aldinmi calistirirsin ancak o devirin üstü kafani ütüler.
birde zaten arkada bir fani iceri digerini disari üfletmek yerine
arkada exsoz görevi yapan ideal 12 ama senin kasana 9 luk bir tane sigiyor yeter
önede bir tane 8 lik sigarsa 9 luk bir fan. eger islemcin prescottsa ( söylim dedim) yan panelde bir boru ve üstüne bir fan.

tolgavsar
05-12-2004, 17:13   |  #12  
OP Taze Üye
7 mesaj

jaina öncelikle ilgine teşekkür ederim. kasanın önünde fan yeri var ancak önde havanın gireceği yer yok. kasanın hava girişi yanda ancak orayada fan takmak için kasayı delmem gerekiyor sanırım. bir de fan kontrollerden ne kastettiğini anlayamadım açıklarsan sevinirim...

jaina
05-12-2004, 18:50   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

iste bir kasada kötü bir özellik bu bende sevmiyorum.
öne koymak istiyorsan iki sansin var ya kendin delceksin( matkapla) yada koymicaksin. cünkü delik olmadigi icin verim alamazsin. altindaki az bir yerden hava aliyor du galiba.
yanda delikler varsa ve bu delikler islemcinin üstünde denk gelicek yerdeyse delmeden koyabilirisn
ama eger altta iseler gene matkapla kendin delmek zorundasin ve bir fan koymalisin.
ancak ve gene arkaya iki tane 80 lik yerine bir tane 90 lik koy
tabii eger bu fanlarin hizlarini kontrol etmek istiyorsan birde fanlarin hizlarini kontrol etmeni saglayan araclar var. bunlari www.dijitalcenter.com dan tedarik edebilirsin. cünkü geceleri bu fanlarin hizlarini azaltmak isteyebilirsin.

ancak ben sunuda söylim ayni islemciyi baska bir bilgisayarda deneyip sicakligina bakman daha sonra kasa modifikasyonuna girismen daha iyi olur. cünkü belkide sorun senin islemcindedir.

Banned
06-12-2004, 16:45   |  #14  
Banlandı
1,157 mesaj

Islemcinin alt1na thermal pasta sür ,sogutucuyu kontrol et....