d: içindeki bilgiler hepsi gitti

HPQ-User
21-05-2008, 10:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

brave_x sormuş:
en son pc ye film cd taktığımda nero recode programına girmiştim yanlışlıkla başkada önemli bişey yaptığımı hatırlamıyorum d: sürücümün içine baktım sıfır tamamen boş 40 gb harddiskimden yaklaşık 30 gb lık bir veri kaybına uğradım d: üzerinde sağ tuş özellikler deyince ntfs değilde raw disk yazıyor ...
1.bu talihsizlik başıma neden geldi acaba pis bir virüsmü yedim
2.bu durumdan nasıl kurtulurum d: içinde önemli verilerim vardı
ücretli programlar olduğunu duydum ücretsiz d: içindekileri geri getirecek bir program varmı
3.Bulunduğum durum için bana yapmam gereken hakkındaki önerilerinizi şidddetle rica eder durumun aciliyetini bildiririm*

teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
win xp amd 64 1024 ram 80 gb harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
21-05-2008, 10:25   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Önce D surucusune hıcbır sey kopyalamayın. Hıcbır sey silmeyin. Ucretlı programlar bence cok daha kalıtelı veri kurtarıyorlar. Ücretsiz isterim dersen Recuva adlı programı C surucune kur ve harıcı bır HDD'ın varsa D surucundekı bılgılerı kurtarırken harıcı hdd'e aktarım yap.

Ucretlı dersen Stellar Pheonix data recovery dene derım bırde Ontrack adlı pro. bır program var

Banned
21-05-2008, 10:28   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Mesuliyet kabul etmem sadece kullandığım ve gerçekten işe yarayan bir yöntem.

Öncelikle bozulmuş olan dosya sisteminden kurtulmak için D sürücünüzü biçimlendirin ve üzerine asla ve asla yeni bilgi kaydetmeyin.
Sisteminize easy recovery professional 6  programını indirip kurun ve format recovery seçeneğinden d sikinizi taratın tüm dosyalarınızı sorunsuz bulacaktır. Kurtarmayı c diskine ( Kurtarılacak dosyaların kayıt yerini c diskine ) yapın tüüm dosyalarınız sorunsuz kurtarılacaktır.

Standart xp yöntemlerinden ise chdsk komutu işe yarayabilir. Komut istemcinizi açıp chkdsk \d komutunu verin.Dosya sistemini düzeltebilir.

waybe
21-05-2008, 12:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

bu biraz ehlikeli hepsini kaybedebilir sen en iyisi Borga-x dedigini yap

Reborn91
21-05-2008, 14:19   |  #5  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

kötü olmuş... veri kurtarma programları bayağı bir işe yarıyor.. Borga-x arkadasın dedigi dogru format atmak riskli olabilir.. Ancak veri kurtarma prgramları % 90 kurtarıyor verileri..

Banned
21-05-2008, 16:24   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Reborn91
kötü olmuş... veri kurtarma programları bayağı bir işe yarıyor.. Borga-x arkadasın dedigi dogru format atmak riskli olabilir.. Ancak veri kurtarma prgramları % 90 kurtarıyor verileri..
waybe
bu biraz ehlikeli hepsini kaybedebilir sen en iyisi Borga-x dedigini
Beyler burası ciddyet gerektiren bir site. Neden sırf cevap yazmış olmak için birşeyler yazıyorsunuz.Kaç defa dosya sistemi bozulmuş diskten veri kurtardınız, raw  sistemi disk ne demek ?  Hani bir söz varya; Biliyorsan konuş ibret alsınlar, bilmiyorsan susta adam sansınlar diye.

brave_x arkadaşım diskinizin dosyası sisteminiz raw uzantısı almasının sbebi disk dosya yapısının bozulduğu ve okunamadığı içindir.Bu uzantı kaldığı sürece o kısımda bulunan dosyaları kurtaramzsınız. Bu nedenle öncelikle diski biçimlendirerek (hızlı biçimlendişrme seçeneğinden) öncelikle bu bazuk doaya sisteminden bilgilerinizi arındırıp  bilgileri okunabilir hale getirmeniz gerekir. Biçimlendirmenin ardından  Ontrac easy recovery programı ile tüm bilgilerişnizi sorunsuz kurtarabilirsiniz.Aslaında yapacağınız işlem çok basit ve rahatlıkla sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Sorumluluk kabul etmem dedim çünkü bilgilerinizin ne kadar önem arzettiğini ve sizin konuya ne kadar hakim olduğunuzu bilemem. Sonuçta kurduğunuz her prrogramda bile lisans anlaşması yapıyorsunuz.

Borga-x
21-05-2008, 16:33   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

RAW formatından bılgı kurtaran programlar mevcut ama dedıgım gıbı paralı satılan programlar bunlar.Eger ıcındekı bılgıler cok ama cok önemli ise bence kurtarma programı satın alınabılır. Khramn'ın dedıgı sekılde de olur ama kurtarılamama rıskı bıraz daha fazla olabılır. seçim senin