D: surucusundeki dosyalar silinmiş yardım lutfen..

bgurer22
14-06-2007, 16:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar benim pc de yedek harddisk D: idi.asıl surucum yani windowsun yuklu olduğu surucu C: surucusu.benim D: surucusu arada gidiodu genelde bilgisayara biraz sert dokununca.bende cıkarıodum cunku mouse takılıodu cıkarmasam.ben bi gun pc yi açtığımda NTLDR dosyası eksik dedi.uraştım yapamadım format atayım dedim.formatta iken D: sürücüsü takılıydı.işte hangi bölüme kurmak istersiniz e kadar geldim.sonra bir baktım ki D: surucumde boş alan 70,4 gb (aslında da 70,4 gb tı).dedim nolduk filan herneyse dedim D: ye yukleyimde ben program files filan gitmesin.yuklerken işte C: sürücüsü taranıyorda idi.bekledim atlamadı %25 de kaldı. D yi cıkarıp res attım sonra da C: ye kurdum.başka klasore kurdum program files filan gitmedi.sonra dedim yukliyeyim programları ki bir baktım D: ( E:) bomboş ( ki formatı D: sürücüsü olmadan attığım için cd-rw surucum D: olmuş ) ee peki nasıl oldu bu bilgisayarda virus yoktu msn adreslerim filan hacklenmemiş.peki şimdi D: sürücümü nasıl geri getiririm ve birde ben bi daha format attım bu sefer acılırken 2 tane windows xp cıkıo birini seçin dio bir tane xp yi de nasıl kaldırabilirim solerseniz sevinirimEmin değil

Borga-x
14-06-2007, 16:34   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

sen baya bir karıştırmışşsın ortalıgı.Öncelikle d surucnu cıkart(eğer bır hdd ıkıye böldüysen sorun yok). C surucusune sıfırdan sıstem yukle. Dısc Recovery programlarından bırısı ile d surucunu tarattırıp bilgilerinin bir büyük bir kısmını (eğer bir kaç kez format atmadıysan ve eskı dosyaları sılıp yenı dosya kopyamaladıysan)kurtarabilirsin.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 14 Haziran 2007 16:35
hamza123
14-06-2007, 16:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

DEMİR ALMA VAKTİ GELMİŞSA BU SENİN BİLGİSAYARINDAN
SİLİNEN DOSYALAR GERİ GELMEZ SENİN BİLGİSAYARDAN.

benersince
14-06-2007, 16:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

banada öyle geliyo 2 kere format atılmış kurtarılablinirmi şüpeliyim

ayrıca son olarak c ye format atarak sistem i buraya yükle 2. winin silinir sonra herşeye sıfırdan başlarsın d ye felan tekrar veri müzik  ya kafam çorba oldu ya :):)

bgurer22
14-06-2007, 16:57   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

aslında karısık bişey olduğunu sanmıyorum ama birkez daha anlatayım.
bir bilgisayar dusunun 2 tane harddisk var ve birbirine bağlı değiller.biri C: dieri ise D: suruculeri.C: surucusunde normal oyun dosyaları windows kurulu. D: surucusunde ise senin oyun setupları,msn setup vb. seylerin var ve 60 GB yer kaplıyor.bir gun bilgisayarını kapıyorsun ve hersey normal.bilgisayarı açmak için duğmeye basıyorsun aa bi bakıyorsun ki NTLDR eksik ctrl+alt+del yapın diyor.sende format atayım diyorsun.XP cdsini takıp başlıyorsun formata.formatın hangi diske yapılacaını gosteren yere geliyorsun ve şoyle diyor:

birim C:
NTFS C:         74,358 alan ( boş alan 40,823 )
bölünmemiş alan 8 mb

birim D:
biçimlendirlimemiş ( yani NTFS yada FAT demiyordu.)   72,458 (boş alan 72,368)

yazıyordu.hmn dersiniz ki bu ne yaDeli sonra C: surucunuzdeki dosyaları kaybetmemek için D: ye kurmak istiyosun. en sonunda C: taranıyor diyor ama daha windows kurulmadı ve %25 te takılıyor.sonra sıkılıp res atıyorsun ve D: surucusunun kablosunu cıkarıyorsun.bu sefer windows u C: ye kuruyorsun fakat mesela windows1 adında.yani eski dosyaların C: den gitmiyor.ve seviniyorsun tabi.diyorsun ekran kartını yukliyeyim.res atıp D: surucusunun kablosunu takıyorsun.bir de bakıyorsun ki bomboş.ve tabikide uzuluyorsun.trojan mı girmiş önceki sisteme diyerek msn i ve diğer hesaplarını kontrol ediyorsun sapasağlam.ve kotalı bir kullanıcı olarak dusunuyorsun acaba 60 GB açığı nasıl kaparım diye...

umarım iyi bir anlatım olmustur. boylece herkesin anlayacaını umuyorum..

Borga-x
14-06-2007, 17:09   |  #6  
İlk Maestro
11,767 mesaj

anlamadıgım mevzu sen c surucusune ıkı tanemı wındows kurdun?. ve D surucunun partition'ı uçmuş oluyor...Dediğim gibi 60GB bilgiyi kurtarmak ıstıyorsan D surucunu sök. C surucune adam gıbı sıfırdan sistem kur. Daha sonra d sürücüsünü tak ve wındows içinde biçimlendir de.Eğer d sürücünü görmüyorsan Xp Cd'siyle aç bilgisayarını d sürücüsüne sadece partition ata ve kapat biligisayarını sonra wındows ıcınde d surucune format at, disc recovery programlarından bırını veya bır kacını kur. D surucunu kurtar, eğer Hdd içinden garip sesler geliyorsa o hdd ruhuna el fatiha olmuş arkadaşım.Yenisini almanı ve D surucundekı yedeklerı kurtarmanı acılen tavsıye ederım
umarım anladın

bgurer22
14-06-2007, 21:03   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

tmm dediklerini yaptım.C: ye sıfırdan kurdum windows xp yi de windows içinde biçimlendir nasıl olcak??ö yle seçenek bulamadım.D: surucumu goruyorum.Bundan sonra yapmam gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlatır mısınız?

teşekkurler...

ikorg
15-06-2007, 01:12   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

yetkili olmayan yanıt veremez gibi bişey yoksa ben yanıt vereyim arkadaşım.
bilgisayarım ı aç "d" sürücüsü üzerinde sağ tıkla ve biçimlendir seçeneğine bas.
daha sonra get data back yada ona benzer bir program indir ve çalıştır "d" sürücüsü için. eğer "d" sürücüsüne birşey kayıt etmediysen büyük ölçüde kurtarırsın. programı nerden indiririm diyorsan eğer>> www.google.com.tr açıyorsun ve get data back indir yada download yazıp enter tuşuna basıyorsun ve çıkan sonuçlardan birinden indirip kuruyorsun. hadi kolay gelsin :D

Son Düzenleme: ikorg ~ 15 Haziran 2007 01:13
makarna
16-06-2007, 15:02   |  #9  
Üye
93 mesaj

Evet D:ye tek partition aç sonra bilgisayarımdan d:ye sağ tıkla bicimlendir. sonra aşağıdaki programı indir.

Ontrack Easyrecovery.

sonra programla D: yi tarat ama önce diskin ntfs mi fat32 mi seç sonra tarat biraz uzun sürer.

2)Program tekrar üste yazma sorunu olmasın diye dosyaları başka bir veri yedekleme cihazına koymak ister sende flash bellek yada C: yi göster kurtardığı dosyaları oraya aktarsın.

İnşallah kurtarırsın ben bir çok laptop ve masaüstünden bu programla kurtarıyorum özellikle asus ve dell laptoplardan resimler , ofis dosyaları , text dosyaları dosya biçimi kaybolmadan kurtuluyor.

Borga-x
16-06-2007, 15:21   |  #10  
İlk Maestro
11,767 mesaj

hayır arkadaşlar adam d surucusunu wındows içinde görmüyorkı, senin xp'cd si ile boot edıp d surucune create partıtıon demen lazım ondan sonra normal xp'yı aç d surucunu göreceksın.önce kurtarma yazılımlarıyla hdd bır tarattır eğer belgelerı bulamıyorsan  D surucunue sağ tık ve bıcımlendır de. hızlı format at.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 16 Haziran 2007 15:22
Borga-x
16-06-2007, 15:23   |  #11  
İlk Maestro
11,767 mesaj
makarna
Ontrack Easyrecovery.

sonra programla D: yi tarat ama önce diskin ntfs mi fat32 mi seç sonra tarat biraz uzun sürer.

link çalışmıyor