DDR4 hazır, peki PC'lere ne zaman gelecek?

CHIP Online
27-09-2012, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Belleklerin hızını katlayacak olan DDR4 hazır! İşte DDR4'ün sundukları ve tahmini geliş tarihi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ddr ... -gelecek_36135.html

Resimlerle: USB bellek için en popüler 25 taşınabilir program

DDR4 DRAM modüllerini açıklayan spesifikasyonun son hali, Salı günü yayınlandı. PC'leri hızlandıracak yeni bellekler, bugün birçok bilgisayarda kullanılan DDR3'ten daha hızlı veri aktarımı sunuyor.


DDR4 bellekler, PC'lerde, sunucularda ve mobil cihazlarda kullanılacak. Yeni belleğin öncelikle PC'lere ulaşması bekleniyor. Spesifikasyonun son düzeltmelerini yapan JEDEC Solid State Technology Association, yıllardır DRAM geliştirmenin başında bulunuyor. Micron, Samsung ve Nanya gibi üreticiler, test belleklerini dağıtmaya başlamış bulunuyorlar.


JEDEC, DDR4'ün veri aktarım hızının saniyede 3.2 gigatransfer'e ulaştığını söylüyor. DDR3'ün maksimum hızı ise JEDEC'e göre saniyede 1.6 gigatransfer. DDR4'ün enerji tüketimi de daha düşük ve 1.5 voltluk DDR3'e kıyasla 1.2 volta ihtiyaç duyuyor. 2133MHz'den başlayan veriyolu hızları, DDR3'ün 1333MHz ve 1666MHz'lik veriyolu hızlarına göre önemli bir artış gösteriyor.


DDR4 DRAM'ın bilgisayarlara ne zaman ulaşacağı tam olarak bilinmiyor. Ancak bunun önümüzdeki sene gerçekleşme ihtimali var. Bellek üreticileri şu an Intel gibi çip üreticilerine DDR4'ü daha çabuk desteklemeleri için baskı uyguluyorlar.

Tüm Konu: DDR4 hazır, peki PC'lere ne zaman gelecek?

Resimlerle: USB bellek için en popüler 25 taşınabilir program

Kaynak: www.chip.com.tr