Dedicated Server Satışı : HOSTUMSUN

PytonShire
11-07-2013, 19:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2013

Dedicated Server Satışı : HOSTUMSUN
Bekleme süresi olmadan direk indirme
Sınırsız indirme
Oran derdi yok !
Sadece upload (yükleme) islenir üyeliğinize
VİP Sunumları indirebilirsiniz
Siteye destek vermiş olursunuz
Nickinizin yanına * (Yildiz işareti) gelir !
Reklamlar görünmez !
Özel yardım/destek alabilirsiniz !


İnternet dünyasında belirli bir içerik ve üye sayısına sahip , shared hosting yada vpsseçeneklerinde serveri kasan web siteleri konusu olan dedicated servers'e taşınırlar . Bu serverler yukarıda tanımları yapıldığı gibi web sitesine , daha doğrusu kişiye özel bilgisayarlardır . Diğer türlerde ( shared hosting – vps ) bir serverde birden fazla site barınırken dedicated serverde 1 tane web sitesi barınır . Bu bilgisayar özelliklerinde en önemli parçalar işlemci – ram ve hdd'dir . Bu parçaların özellikleri ne kadar iyiyse buna paralel olarak web sitenizin hızı da o kadar iyidir .

Bu serverlerin fiyatlandırılması genel olarak aylık olmaktadır . eğer paranız çoksa 1 yıllık ödeme şekilleri de mevcuttur . fiyatlarda dalgalanmalar bulunmaktadır ; 25 dolara da , 1000 dolara da bir çok seçenek mevcuttur . Bu fiyatlandırma ; şirket kalitesine , server bileşenlerine , istediğiniz özelliklere ... göre değişir . Artık kiralamadan önce bir araştırma yapmanız gerekmektedir .

Eğer çok daha bir siteye sahipseniz , 100k – 500k lık trafiğe sahipseniz işler daha da karmaşıklaşır . Bunun için artık 1 dedicated server yetmez . Sitenin database'si için ayrı bir server , yedekleme için hdd kapasitesi büyük olan bir server , resimlerin veya içeriğin bulunduğu ayrı bir server gerekmektedir . Kısaca bir tane web sitesi için 4 – 5 tane , yüksek konfigrasyonlu sunucular iş yapar . Tabi bu işler webmasterin gelebileceği son noktadır . Bütün para kaynaklarını buraya aktarmalıdır çünki maliyeti oldukça fazladır .

Ülkemizde yukarıdaki gibi web sitesine sahip insanlar genellikle fransa tercih etmektedirler . Hem erişim süreleri oldukça düşük ve seçenekleri oldukça fazladır . Genel olarak da netdirekt veri merkezini kullanırlar . Fakat yukarıda bahsettiğim oldukça yüksek hitli sitler için dünya'nın sayılı şirketlerinden olansoftlayer , theplanet , layerdtech ... devreye girer . Diğerleri de devrededir fakat koskoca site içeriğini dandik bir sağlayıcıya koymak pek akıl karı değildir . Site çalışanları ile görüşür , gereken işlemleri yaptırır , para aktarılır ve sunucular devreye girer .

Biraz da Türkiye'deki durumdan bahsedelim . Bu hizmetin çeşitli faktörlerden dolayı ( türk telekomun altyapısının yetersiz oluşu , elektrik fiyatları , kaliteli hizmet verebilmek için yeterli sermaye olmaması ... ) önü kesilmektedir . Ama olumlu yanları da vardır ; pinglerinin düşük olmasından dolayı hızlarda gözle görülür bir artış yaşanır , sorunları kendi dilinizde anlatıp çözüm yolları denersiniz vs vs ...