Değişiklik Teaser - 1

Selçuk İslamoğlu
25-05-2009, 17:54   |  #1  
Selçuk İslamoğlu avatarı
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

CHIP Online adına üyelerle ilgili bazı değişiklikler yapmaya karar verdim. Yeni forumlardan da bir kaç "spoiler" vereceğim...

Mevcut (İşleme geçmiş değişiklikler)
Site içindeki yorum kısımlarında üye olmayanlar, üyelerin yazdıkları yorumlara artık oy veremiyorlar. Rahatlıkla anonim olarak giren birinin, üyelerimize özellikle kötü yönde oy vermelerini haksız buluyoruz. Üye yorumlarına sadece diğer üyeler beğenilerini seçebilecekler.

Ayrıca kendi bloglarınıza gelen yorumları silme hakkına da sahipsiniz artık. Kimsenin kendi alanında istemediği mesajları tutmamızın bir anlamı yok. Yine de yorum atılırken, bizim onayımızdan geçmeden de görüntülenmeyecek.

Gelecek Değişiklikler Soon(tm)
Engellenenler:
Özellikle en büyük değişiklik oldukça fazla şikayetin de geldiği Engellenenlere gelecek. Mevcut engellenenler listeleri silinecek. O yüzden Engellenenlerinizi bir kenara not almanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut sistemde neredeyse çalışmayan bu sistem, yeni forumlarla birlikte işlevini arttırıyor. Sadece özel mesaj değil, Engellendiğiniz kişinin açtığı mesajları, attığı yanıtları da görmeyeceksiniz (en azından siz görmeyi tercih etmezseniz)

Beğendiklerim:
Uzun bir süredir sitede olmayan beğendiklerim bağlantıları da geri dönüyor. Böylelikle site içerisinden istediğiniz içeriği kendi profilinize ekleyebilir ve bunlar içinde arama yapabileceksiniz. Böylelikle, sevdiğiniz, beğendiğiniz bir forum başlığını, konuyu, incelemeyi, galeriyi linkini kaybetmeden yanınızda taşıyacaksınız.

Teaser'ların devamı gelecek...

man on the moon
25-05-2009, 18:05   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

engellenenler in işlevinin arttırılması gayet güzel olmuş. bir zamanlar büyük harflele veya farklı renklerle yazanları engellemeyi düşünmüştüm. tabi olmamıştı. zaten artık öyle bir sorun(renk açısından) da kalmadı.

edit: mesaj sildiğimizde yazdığımız mesaj sayısı azalmıyor, bununla ilgili bir düzenleme olacak mı?
bir de hızlı alıntı düğmesi eklense hiç fena olmaz.

sayfanın uygun bir yerine engellenen mesajları göster gibi bir düğme konsa fena olmaz.

hazır bir kaç öneri daha sunayım..
- foruma eklenen resimler gözükmesin gibi bir seçenek olabilir.
- imzalar görüntülenmediği gibi avatarlarıda kapatabilmeliyiz.
- sayfa da gösterilen mesaj sayısıda artmalı ya da ayarlanabilir bir hale gelmeli...
- chip online ana sayfada kullanıcı adımızın yanında listelenen forum konuları ençok okunanlara göre değilde profilimizde ki son forum mesajları gibi olsun.(chip online dileklerine döndü)

Son Düzenleme: man on the moon ~ 26 Mayıs 2009 01:03
Hayalet 26
25-05-2009, 18:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,018 mesaj

Forever Chip Online AlkışBeğendim

Borga-x
25-05-2009, 18:10   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Engellenenler listesinin böyle işlevselliğinin artması gayet güzel olmuş.

Selçuk İslamoğlu
25-05-2009, 18:18   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
OP CHIP Online
4,133 mesaj

Evet JADEX...

Bunu hazırlarken, "madem engellediğin kişiye mesaj gönderiyorsun, onun da yanıt hakkı doğar" şeklindeydi ilk fikrimiz. Yeni düzenlemede bu da değişiyor. Engellediğin kişiye de mesaj gönderemiyorsun.

_cypher_
25-05-2009, 18:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj

eğer sen engellediğin kişiye msj attıysan o kişinin de sana cevap yazabilmesi bence doğal bir hak çünkü sen adamı engelleyip ona istediğini soylicen ama o sana cevap veremicek...çok saçma Şaşkın

Fattur
25-05-2009, 18:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Beğendiklerim:
Uzun bir süredir sitede olmayan beğendiklerim bağlantıları da geri dönüyor. Böylelikle site içerisinden istediğiniz içeriği kendi profilinize ekleyebilir ve bunlar içinde arama yapabileceksiniz. Böylelikle, sevdiğiniz, beğendiğiniz bir forum başlığını, konuyu, incelemeyi, galeriyi linkini kaybetmeden yanınızda taşıyacaksınız.

Favorim bu.Peki eski beğendiklerimdeki ekli olanlar da geri gelecekmi?
Ben hatırlıyorum.Tüm bağlantılarımı orada saklıyordum...

Selçuk İslamoğlu
25-05-2009, 18:45   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
OP CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: Fattur  
Favorim bu.Peki eski beğendiklerimdeki ekli olanlar da geri gelecekmi?
Ben hatırlıyorum.Tüm bağlantılarımı orada saklıyordum...

Evet...

PcMaKeR
25-05-2009, 18:46   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Tasarım değişecek mi peki.
Engelleme listemde iki kişi var onlarda mesaj yazmıyor artık foruma şuan kimse kalmadı.

Hızlı yanıtta en azından kalın, italik yada resim ekle olsa daha iyi olur. performans ve zaman açısından. elle kod girmek zaman alıyor. yanıtla demek iki kere sayfa açtırıyor iki post işlemi gibi.

Repi kökten kaldıralım.(bana göre yıldız görmek istemiyorum.öneri ama sadece yanlış anlamayalım)

Mustafa@PC
25-05-2009, 20:14   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Evet bende tasarımı merak ediyorum ?

erdem barış
26-05-2009, 13:59   |  #11  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

bende merak ediyorum yeni tasarım ne zaman kullanılacak.

Fattur
27-05-2009, 16:44   |  #12  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

yeni tasarımın bi beta gibi sürümü olablirmi?Mesela sadece isteyenler yeni tasarımı kullansın gibisinden?

Ahmet Ertuğrul
27-05-2009, 16:58   |  #13  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Ben de merak ettim yeni tasarımı şimdi. :)

hensar
27-05-2009, 17:42   |  #14  
Üye
71 mesaj

bu forumda neden son mesajı en üstte göster gibi bir seçenek yok? eklense güzel olur.

Hiper£l£v£nKids
27-05-2009, 17:44   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Pek çoğu güzel fikirler hepiniz parlak zekalısınız söyleyebileceğim her şeyi söylemişsiniz :D.Yeni tasarıma geçelim artık evet.En çok katıldığım fikirde hızlı yanıta o özelliklerin eklenmesi.Gerçekten çok gerek Selçuk İslamoğlu.

Ahmet Ertuğrul
27-05-2009, 17:47   |  #16  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
hensar
bu forumda neden son mesajı en üstte göster gibi bir seçenek yok? eklense güzel olur.
Katılıyorum, ayrıca sayfada gösterilecek mesaj sayısı da ayarlanabilmeli. Büyük ihtimal bu iki özellik de yeni forumda olacak. Zira Selçuk abi, yeni forumu kendisi el emeği göz nuruyla oluşturuyormuş. İstediği özelliği foruma ekleyebilecek konumda yani ve ben öyle bir izlenim edindim ki(daha önceki bir mesajından), bizim önerdiğimiz şeyler ona basit istekler gibi görünüyor çünkü onun aklında foruma ekleyeceği ya da eklediği özellikler yanında basit kalıyor bu bizim "olsa" dediklerimiz.

Mustafa Akın
27-05-2009, 19:55   |  #17  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Teaser diyince ben de video var sandım heveslendim be :P

TuncaBozkurt
29-05-2009, 17:04   |  #18  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
PcMaKeR
Tasarım değişecek mi peki.
Onu da herhalde gelecek teaser'larda söyleyecek Selçuk İslamoğlu.

ECHELON_
29-05-2009, 17:11   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

evet özellikle son düzenlemeniz< güzel olmuş tebrikler

man on the moon
29-05-2009, 18:09   |  #20  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

Peki foruma anket özelliği gelecek mi?

Ahmet Ertuğrul
31-05-2009, 00:02   |  #21  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
ahmeyt05
Bu arada şu nuke [*<] ifadesi hala doğru görüntülenmiyor.
Ahmet Ertuğrul
31-05-2009, 16:26   |  #22  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Üyesi olduğum başka bir forumda son iki mesaj aynı kullanıcı tarafından yazılmışsa onları otomatik birleştiriyordu. Burda da olabilir.

Hiper£l£v£nKids
01-06-2009, 16:38   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
ahmeyt05
Üyesi olduğum başka bir forumda son iki mesaj aynı kullanıcı tarafından yazılmışsa onları otomatik birleştiriyordu. Burda da olabilir.
Mod'lar yapıyordur onu.

nonpasaran
01-06-2009, 17:18   |  #24  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

konusu açılmışken uzun zamandır dile getirmek istediğim bir konuyu da dile getireyim
buraya takılan üyelerin büyük çoğunluğu buraya bir şeyler öğrenmek ve bildiklerinide bilmeyenler ile paylaşmak için takılıyorlar ama bir problem var ki yazılan mesajlarda çoğu zaman gazete gibi günlük tüketiliyor oysa yazılan cevapların içinde çok önemli genelde herkese lazım olacak bilgiler olsa bile o gün okuyan okuyor okumayan kaçırıyor örneğin bilgisayarım yavaş konusu forumda abartısız binlerce kere sorulmuştur ben bu konu hakkında detaylı bir makale yazmış ve vista bölümünde yayınlamıştım sabitlendiği içinde pek çok kişinin yayarlandığını gördüm fakat o çok genel bir konu idi ve sabitlenmesi mümkündüher yararlı mesajın sabitlenmesinin gerçekçi olmayacağından yola çıkarak ben forumda bir eğitim bölümü olmasını öneriyorum tek bir bölüm olabileceği gibi her işletim sistemi konusunun içinde ayrı olarak ta olabilir ama bu bölüm dileyenin dilediği gibi msj yazabileceği bir bölüm de olmamalı yoksa yine bilgi kirliliğinin önüne geçilemez.Bence bu bölüme hazırlanan eğitimler yöneticilerin onayından sonra yayınlanmalı böylelikle burada yayınlanan eğitimlerin güvenilir olduğu da onaylanmış olur.
peki böyle bir bölüm foruma ne katar?
1-öncelikle zaten bence tr deki en iyi teknoloji portalı olan chip online bence daha da prestijli bir konuma taşınır ve asıl amacı olan bilgisayar eğitimine katkısı daha üst düzeye çıkar
2-üyeleri mesaj yazarak zaman zaman olayı geyik muhabbetine dönüştürmek yerine daha ciddi ve araştırmaya dayanan eğitimler hazırlamaya teşvik eder ve tatlı bir rekabet doğurur
3-rep gibi saçma çoğu zaman gerçeği yansıtmayan sanal itibarlar yerine daha gerçekçi bir prestij unsuru yaratılmış olur ve bunun da bahsettiğim eğitim amacına daha büyük ve gerçekçi katkılar sağlayacağı aşikardır
4-böylelikle forumda ki mesajların büyük çoğunluğunu oluşturan genel sorunlar ve bilgi gereksinimi hakkındaki ihtiyaç bu eğitim bölümlerinde karşılanacağı için forum daha spesifik ve ender görünen konuya odaklanacaktır bunun da ayrı bir verim getireceğini ve forum un genel seviyesini yükselteceğini düşünüyorum
Bunlar benim düşüncelerim tabii ki sonuçta son sözü yöneticiler söyleyecektir
tamamen forumdaki üyelerin bu konuda ki görüşlerini almak amacı ile bu yazdıklarımı yeni bir konu açarak yayınlıyorum
selamlar

Ahmet Ertuğrul
01-06-2009, 17:23   |  #25  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
enes39
Mod'lar yapıyordur onu.
Hayır, öyle bir özellik koymuşlar foruma, yazar yazmaz alt alta iki mesaj görünmesi gerekirken gelen forum sayfasında mesajın birleşmiş oluyor.