Degismeyen Dosya Sistemi RAW

alhazred
22-11-2012, 03:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

iyi günler diliyorum elimde kingston marka d3 modelinde 8gb  usb bellek var, bir antivirus programi tarafindan dosya sistemi raw a dönüstürüldü tekrar ntfs ye dönüstürmek icin ugrastim ama basarili olamadim bircok program denedim , önerebileceginiz bir yöntem yada program varmidir?

murat5038
22-11-2012, 05:55   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

http://forum.donanimhaber.com/m_26672979/tm.htm

Antivirüs programın eset değilmi :)

Eğer yukardaki denilen programlar işe yaramadı ise AESEUS şirketinin data recovery ve partition programlarının pro sürümlerini bulmaya çalış.

alhazred
22-11-2012, 14:01   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

ilgin icin tesekkür ederim ama o linki daha önce inceledim olmadi , ve o dedigin programi da denedim yok :( ben kasperk kullaniyorum bu sorun arkadasin pcde oldu ne yazikki :(

murat5038
22-11-2012, 15:59   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: alhazred  
ilgin icin tesekkür ederim ama o linki daha önce inceledim olmadi , ve o dedigin programi da denedim yok :( ben kasperk kullaniyorum bu sorun arkadasin pcde oldu ne yazikki :(

Dediğim program iki tane dikkat edersen(Easeus partition ve Aeseus recovery programları ).Arkadaşın Hangisini kullanıyor.?

Şöyle yapabilirisn Format cdsini takıp gelişmiş seçeneklerinden Diski orda silip tekrar ntfs Olarak biçimleyip formatı iptal ettiğin an disk dönüşmüş olcakdır.Benimde bazı arkadaşlarımın başına geliyor virüsden genelde hepsi eset veya diğer yazılımları kulanıyor kasperskyda böle bişey yok diğer antilerin beceriksizliği ve insanları zor duruma düşürüyor.

alhazred
24-11-2012, 01:41   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

kusura bakmayin biraz gec cevap attim . arkadasin pcde sanirim eset vardi ondan oldu ben bahsettiginiz partition programlarinin hepsini denedim sanirimm TESTDISK adli bi program bu sorunu cözüyormus ms-dos ekranindan calisiyor oda cok karmasik denedim onla da cözüme gidemedim :(

Kapalı Hesap (153334)
24-11-2012, 01:49   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

linux live cd sürümlerinden pardus 2011 live çalıştır gparted programını indir muhtemelen var, içinde önce formatı linux formatına çevir  ext3 sonra ntfs formatla.Bütün usb disklerin format sistemi linuxtan alınmıştır.xp windows 7 8 9 degiştiremez ancak pardus 2011 de ve ubuntuda yani linuxda degişiyor.

bir ara flash bellegi 2 ye bölmüştüm ordan aklımda kalmış.onuda ya ubuntu 11.4 de yada pardus 2011 yapmıştım.

program bu ms-dos altındanda çalışan sürümleri var.(usb)
http://gparted.sourceforge.net/

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (246135) ~ 24 Kasım 2012 02:04
murat5038
24-11-2012, 15:23   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: alhazred  
kusura bakmayin biraz gec cevap attim . arkadasin pcde sanirim eset vardi ondan oldu ben bahsettiginiz partition programlarinin hepsini denedim sanirimm TESTDISK adli bi program bu sorunu cözüyormus ms-dos ekranindan calisiyor oda cok karmasik denedim onla da cözüme gidemedim :(

Eset olduğunu biliyordum zaten :) ondan sordum belki haksız çıkarım diye :).

Format atarken ben rawı dönüştürebiliyorum ancak biraz uzun işdi.Detrodin dediğini zaten yukarda verdiğim forumda yazıyordu ve denedim dediniz kendi başınıza heralde çözemiceksiniz. bir bilene yaptırsanız veya granatisi varsa gönderin.

linuxda kolayca yapılcağını biliyordumzaten ama verdiğim forumda benim söylüceğim çoğu programı yazdığında boşa yazmamak için kısa oalrak orayı gösterdim yapamadığınız yerler var muhtemelen veya eksik uyguladığınız yerler onda dolayı yapamıyorsunuz Eset olan bir pcde yapmayın başka bir pcde yapın :D arkadaşınada söyle esetin bu duurma sebep olduğunu ve çoğu kişinin başına geldiğini söyle.Artık hala kulalnmaya devam ederse kendi kaşınıyor demekdir.:)

karantinax
26-06-2013, 20:55   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

kesin çözümü buldum arkadaşlar.

2-3 gün önce 750 gb harici diskim bozuldu. BİLGİSAYAR->YÖNET->DİSK YÖNETİMİ bir baktım RAW dosya biçimi. Neyse araştırdım. uğraştım. sonunda harddiskimin eski haline kavuştum.

Evet gelelim çaresine...

1-RAW dosya sisteminden kurtulmaya. exFAT yapmaya.

BİLGİSAYAR->YÖNET->DİSK YÖNETİMİ

burada biraz bekleyince gelir. RAW olan diski sağ tık Birimi Sil  ile ayrılmamış alan oluyor. yine sağ tık yeni birim dedikten sonra NTFS olan yere Gelince exFAT olarak değiştirip devam ederek RAW olan dosya exFAT oluyor.

2-İnternetten Maxtor MaxBlast 5 programını bulabilirsin. Bilgisayara kurduktan sonra...

Sağ tık Yönetici Olarak Çalıştır diyoruz. Disc Utilites->Add New Disc->Next  dedikten sonra exFAT olan diski tıkla. yine Next diyoruz. bir ön bellek 8 mb buna bir şey yapmıyoruz. alt kutu olan yeri işaretliyoruz. diğer kalan boyuta isim verip NTFS olarak biçimlendiriyoruz. artık harddiskimiz kurtulmuştur. geçmiş olsun.

hu_20742468
29-03-2014, 14:23   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Harddisk RAW Formatına Dönüştüyse Çözüm Burada

Durup dururken harddiskiniz RAW formatına mı dönüştü? HDD'yi bilgisayara bağladığınızda "Biçimlendir" uyarısı mı geliyor? Taşınabilir harddiskiniz 1 TB, 1.5 TB, 2 TB veya başka kapasitelerde iken daha düşük mü görünüyor? Benim de başıma gelen ve sonunda %100 olumlu, hiç kayıpsız sonuç aldığım yöntemi sizlerle paylaşacağım.

Araştırmalarıma göre çeşitli şekillerde RAW formatına dönüşme sorunu görülüyor. Kiminde kapasite değişmezken sadece NTFS veya FAT olan dosya sistemi RAW'a dönüşüyor, kiminde üstte de belirttiğim gibi kapasitesi daha düşük görünerek HDD RAW formatına dönüşüyor. Kiminde kullandığı bilgisayarın sadece bir Partition'ı RAW'a dönüşürken, kiminde Disk komple RAW oluyor.

Benimki bunların, HDD kapasitesi 1.5 TB iken 700 GB dolaylarında görünen tipiydi. 24 saat süren bir araştırma, koşuşturma ve çabalama sonrasında ulaştığım mutlu son neticesi ile sizlere bu makaleyi hazırlıyorum. Siz de bu sayfada iseniz muhtemelen aynı durum sizin de başınıza geldi. Sizin de benim gibi Harddisk Firmware, Recovery, Linux, Live Ubuntu, RAW to NTFS, Samsung Seagate yetkili servisleri görüşmeleri, data kurtarma merkezleri araştırmaları gibi işlere bulaşmamanız ve kafanızın daha fazla karışmaması için çözümü sizlerle paylaşıyorum.
Üzülmeyin, tüm dosyalarınıza kavuşacaksınız!

Diskim Neden RAW Formatına Dönüştü?

Bu soruna neden olan etkenleri diskiniz taşınabilir ise bunu bağlantı biriminden "Aygıtı Durdurmadan" aniden çıkarmanız, diskinize bulaşan bir virüs veya yaşanılan bir elektrik kesintisi olarak sıralayabiliriz.
Şimdi gelelim problemin çözümüne... Problemin çözümü için lütfen aşağıdaki belirttiğim 2 başlıktan size uygun olanı seçiniz!

1-Disk Kapasitesi BIOS, Bilgisayarım vs. tüm Yerlerde Daha Düşük Görünüyorsa;

Diskin kapasitesi, olduğundan daha az göründüğünden Data Recovery programları bu durumda işe yaramayacaktır. Çünkü başlangıç ve bitiş sektörleri kurtarma aşamasında programların taradığı sektörlerin dışında kalacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken bu kurtarma yazılımları ile taramak değil, diskin kapasitesinin Bilgisayar'da doğru görünmesini sağlamak olacaktır. Bunun için kesinlikle tek araç yeterli olacaktır. Bu da SeaTools adında Seagate'in oluşturduğu bir yazılım. Bu Adresten .iso formatındaki dosyayı indirdikten sonra boş bir cd'ye yazıyoruz. Sonra RAW olan diskimizi bağlayarak bu oluşturuğumuz CD ile bilgisayarımızı BOOT ediyoruz. SeaTools Desktop aracını seçiyoruz. Burada da göreceğiniz üzere diskimizin kapasitesi olması gerektiğinden düşük görünüyor. Burada üst menülerde bulunan Advanced Features menüsündeki Set Capacity to MAX işlemini uyguluyoruz. Sonrasında Basic Tests menüsünden "Short Test" bağlantısına tıklıyoruz ve kısa bir teste sokuyor program diskimizi. Sonrasında bir bakıyorsunuz diskimiz orjinal kapasitesindeki gibi görünüyor. Programdan çıkıyor ve bilgisayarımızı kapatıyoruz. Tekrar açıp bakıyoruz diskimize ve BIOS da dahil olmak üzere her ortamda disk normal kapasitesine kavuşmuş. Artık disk içindeki tüm verilerinizi görüyor olmanız gerekiyor...

2- Disk Kapasitesi Normal Değerinde iken Komple Harddisk veya Partition'ın Dosya Sistemi RAW Olduysa;

Bu durumda ise yapmanız gereken yine kesinlikle Recovery taraması değildir. Çünkü siz dosyaları silmediniz, diski biçimlendirmediniz veya diskiniz arızalanmadı. Sadece üstte belirttiğimiz nedenlerden dosya sistemi RAW'a dönüştü.
Burada da size tek bir program önereceğiz. O da "DiskInternals Partition Recovery" adlı program. Bu programı bulup bilgisayarımıza kuruyoruz. RAW olan diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve programı çalıştırıyoruz. Program açılınca diskleri ve tüm partition'ları önünüze serecek.

Tam Kaynak için tıklayın:

Alıntıdır...

fatihkraL38
06-11-2015, 22:22   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

iyi güzelde kardeşim ben 2 haftadır uğraşıyorum programın key  ini bulamadım veya ücretsiz olanını bi yardımcı olsan

fatihkraL38
07-11-2015, 23:04   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj

yokmu bana yardımcı olabilecek kimse şu programların key ini verin yada ücretsiz tam sürümünü hadi artıkk