Dell'den Windows XP sorununa çözüm

CHIP Online
01-07-2008, 20:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dell, Microsoft lisans anlaşmasındaki bir boşluktan yararlanıp XP'li PC'lere devam edecek.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Dell ... una-cozum_7578.html

Dell, bilgisayar satıcılarını, Microsoft lisans anlaşmasındaki bir boşluktan yararlanarak PC'lerini Windows XP ile satmaya teşvik ediyor.

Dell'in blog'unda yer alan bilgiye göre, Windows Vista lisansındaki bir boşluk, müşterilerin sistemlerini Vista'dan XP'ye dönüştürmelerine izin veriyor.

"Microsoft Vista Bonus" adı verilen pakette, Vista lisansı kullanarak XP Professional işletim sistemini kurmak mümkün. Blog'da isteyen müşterilerin daha sonra Vista'ya geçiş yapabileceği ve Dell'in her iki işletim sistemini de destekleyeceği belirtiliyor.

Dell bu hareketiyle sadece Windows XP satmakla kalmıyor, bu yöntemin başka üreticiler tarafından da kullanılabileceğini göstererek genel olarak Windows XP'ye olan desteğin devam etmesini sağlıyor.

Dell, geçtiğimiz ayın başında da, XP'li sistemler satmaktan vazgeçmeyeceğini, en azından 2009 yılında da PC'lerinde Vista ile birlikte XP'yi kullanmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Microsoft, Bill Gates'in yönetimi altında olduğu süre boyunca Windows lisansı konusunda PC üreticilerine oldukça acımasız davranıyordu. A.B.D. Adalet Bakanlığı'nın rekabet ihlali davasında, Microsoft'un IBM'e kendi işletim sistemleri olan OS/2'yi bırakmadıkları için Windows 95'i kullanmalarını geciktirdiği ortaya çıkmıştı.

Tüm konu: Dell'den Windows XP sorununa çözüm

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows Vista'nın XP'ye yenildiği iddiasına katılıyor musunuz?

By_Ümit
01-07-2008, 21:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
111 mesaj

Evet,Vista xp'ye yenildi ancak ZoRBA microsoft halen bize illa vistaya geçeceksiniz diyo

scknsckn
01-07-2008, 23:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
124 mesaj

XP ilk çıktığındada hiç sevilmemişti bence vista xp ye yenilmedi sadece insanların alışmaları için süre gerekli sonuçta XP 5 yıldan beri kullanılıyor. Ama bence öyle yada böyle vista'ya geçilecek ...

sah1n
02-07-2008, 08:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Vistaya geçmek için bilgisayarlarıda yenilemek gerekiyor malesef her kullanıcıda bilgisayarını değiştiremiyor malum herkesin maddi durumu iyi değil.Bu yüzden vista ya geçilmediği kanaatindeyim ben.

1den8e
02-07-2008, 10:34   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

->Windows Vista'nın XP'ye yenildiği iddiasına katılıyor musunuz?
->Kesinlikle ewet!

Katılmamak elde degil!Vista da cok fazla gereksiz derecede grafik özellikleri war!sistem bostayken dahi 600-700mb ram harcıyor.bence microsoft vistayı cıkararak;kullanıcıların yeni bilgisayar almalarını zorunlu kılıyor!donanım firmalarıyla anlasma yapmıs olma ihtimali cok fazla!!

SaMaRRa
02-07-2008, 13:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

şuanda vista kesinlikle xp ye yenik durumda.  haa ama ne zaman microsoft kullanıcıların sözlerine kulak asarda, vistanın ihtiyaçlarını biraz daha indirmeye çalışırsa o zaman dengeler değişecektir.

şuan görünen tablo o ki xp sistem dostu, vista sistem düşmanı(sistemi iliklerine kadar sömürüyor).

şahsen ben vistada gösterişten başka bişey göremiyorum. arkadaşların dediği gibi vista kullanmak için çoğu kişi sistemini yenilemek zorunda. içinde olduğumuz durumu da göz önüne alarak bakıldığında "VİSTA, XP NİN YERİNİ ALMAYI DAHA ÇOK BEKLER" diyebiliriz.

karasovalye811
02-07-2008, 15:06   |  #7  
Yeni Üye
25 mesaj

1den8e ye aynen katılıyorum vista çok yer kaplıyor sistemde ve eski bilgisiyarlarda çalışmıyor...

Fattur
14-07-2008, 18:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Elbetteki hayır. vede hiçbir zaman yenilmeyecektir
eski bilgisyarlarda çalışmıyor mu?
geçen gün "Pentium 3" e de kurduk.
biz bu lafları biliyoruz.Yeni sistem almanıza gerek yokki 5 senelik 1 pcyle(P4 1gb ram 128 mb ob ekran kartı vbvbvb)Çok rahat kullanılabilir hemde hiç kasmadan aero ile birlikte.
Siz önyargılı davranıyorsunuz. Gerçekleri görmek istemiyorsunuz...