Dell INS 5010 Ekran kartı SICAKLIK problemi...

aslanomsoft
05-02-2012, 00:11   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
39 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarı alalı daha 1 sene oldu. geçen gün crysis 2 oynarken. laptop bi anda kapandı. ekrankartı fanının olduğu bölge oldukça sıcaktı el dokunamıyacak durumda diyebilirm. bilgisayarı açmaya çalıştığımda mavi ekran falan çıktı. açılmadı. ama soğuduktan sonra açıldı.
şimdi yeni bi yazılım yüklemdim ve ekran kartının sıcaklığını anlık olarak takip ediyorum. tespitlerime göre full HD video izlerken hız aşırtmaya falan geçtiğinden sıcaklık 80-90 derece arası ve video uzunluğu fazla ise sıcaklık 100 dereceyi geçiyor.
yeni bi oyun kurdum call of duty 5 son ayarlarda oynanabiliyor. oyundan çıkıp sıcaklığa baktığımda. sıcaklık tam olarak 105 derece idi. biliyorum bu ekrankartı için zararlı bi durum ama ben bu laptota oyun oyanayabilmek için para verdim. sonuçta.
Bide şöle bişey fark ettim fanın oluduğu yeri kokladığımda yanık plastik gibi kokuyor. ama ekrankartının çalışmasında herhangi bir değişiklik yok. sadece 105 dereceyi geçince ekranda kısa süreli aksamalar kasılmalar oluyor o kadar...
sorum şu bu ekran kartını nasıl soğutucaz? şunuda sölemeliyim laptop soğutucu da kullanmaktayım ama ekran kartına bi faydası yok gibi. galiba bu gidişle ekran kartını yakıcaz.
benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşalar varsa çözüm önerilerinizi beklemekteyim... ilginize teşkkürler...

Bu arada bilgisayarım

DELL INS 5010 - G74P45 İ7-740QM

İŞLEMCİ: İ7
EKRAN KARTI: ATI 5650 QUAD CORE 1 GB 128 BİT DDR3
RAM: 4GB
HDD: 500GB
SOĞUTUCU: TRUST ÇİFT FANLI