Delphi nedir

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
underdark
13-02-2004, 12:58   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Arkadaşlar Delphi nedir bir programlama dili mi bir editör mü kisi de mi?Avantajları dezavantajları nelerdir?

hasanyasin
13-02-2004, 13:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Delphi öncelikle bir programlama dilidir. Object Pascal da diyebiliriz sanırım. Yani

C + Nesne Yönelimi = C++ nasıl bir şeyse,
Pascal + Nesne Yönelimi = Delphi de öyle bir şeydir. Elbette ki Pascal'dan tek farkı nesne yönelimi değildir; fakat en önemli üstünlüklerinden biridir...

Delphi ticari bir isim aslında ve Borland bu adı, bahsettiğimiz programlama dili ve o dilde yazacağımız programlar için sunduğu Geliştirme Ortamı için kullanıyor. Delphi IDE [Integrated Development Environment:Entegre Geliştirme Ortamı] bu dilde kod yazmamızı, kolayca windows arayüzleri oluşturmamızı, bir çok karmaşık işlemi, hazır nesnelerle rahatça halledebilmemizi sağlıyor. Bir deneyin, seveceksiniz. VB'ye benzetebilirsiniz bu IDE'yi. Fakat temel aldıkları diller, [Basic-Pascal] ikisi arasında büyük bir uçurum oluşmasına neden oluyor...

fea_nor
21-04-2004, 12:40   |  #3  
Taze Üye
8 mesaj

Benim bildiğim kadarıyla Delphi bir editördür. Delphinin altında yatan dil ise Object Pascaldır. Bunu en iyi anlatmanın yolu sanırım şu: Delphinin editör kısmı(yani arabirimi) object pascal kullanılarak yazılmıştır. Delphinin en büyük avantajı nerdeyse C++ kadar (Borlandın Builderi) hızlı olması ve VB kadar kullanımı kolay olmasıdır. Ama Borland C++ Builderi piyasaya sürerek ilk avantajı yoketmiş olabilir, ama bu pascal sevenleri durdurmayacaktır :)

Ben her zaman C++' ı ön planda tuttum, ama açıkçası türkiyede iş bulmak istiyorsan kesin Delphi öğrenmen lazım oluyor. Çünkü Pascal programlama dilinin yapısı gereği hem daha kolay olması hem de C kadar hataya müsayit bir yapıda olmaması sebebiyle Delphi bir adım önde gidiyor.

hasanyasin
21-04-2004, 13:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Editör, kod yazıp sildiğimiz programcık sadece ve Delphi bir editörden çok daha fazlasını içeren bir "Geliştirme Ortamı."

Dil olarak tanınan şeye, Object Pascal da diyebilirsiniz, zira Object Pascal demek, nesne yönelimli Pascal demek ve
Pascal + Nesne Yönelimi = Object Pascal da diyebilirsiniz. Borland, Delphi IDE'si içinde kullandığımız dile de Delphi diyor. Dökümanlarında Object Pascal diye ifade ettiği yerler de var; fakat Delphi dilini, genişletilmiş bir Object Pascal olarak sunmaya ve o şekilde lanse etmeye çalışıyor. Bunlar ticari amaçlarla üretilmiş terimler ve ister "Delphi dili" deyin, isterseniz Object Pascal; sonuçta bu dilin nesne yönelimi eklenmiş Pascal olduğu gerçeği değişmiyor...