Deprem eletronik piyasasını da vurdu!

CHIP Online
16-03-2011, 18:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Deprem ve tsunami yalnızca Japonya'yı değil, bizleri de fena halde vurdu...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/depr ... da-vurdu_25819.html

Resimlerle: Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı

Japonya'da yaşanan deprem ve arkasından gelen tsunami yer yüzünde insanların canlı canlı izlediği en büyük felaketlerden biri olarak adını tarihe yazdırdı. Japonya ayrıca Dünya'nın NAND flash hafıza çiplerinin yüzde 40'ını ve DRAM'lerin yüzde 15'ini üretiyor. Bunu hesaba katan bazı araştırma firmaları önümüzdeki günlerde yarı iletken maddelerin piyasada çok etkileneceği görüşünde.

Objective Analysis'ten Jim Handy duruma biraz daha karamsar bakanlardan. Fabrikaların iki hafta kapanmasının bile piyasayı etkileyebileceğini dile getiren Handy, geçmişten örnek vererek 2008'de ve 2007'de yaşanan 5.9'luk ve 6.8'lik depremlerin piyasayı etkilediğine dikkat çekiyor. Handy ayrıca fabrikalar kapansın ya da kapanmasın Japonya'daki elektronik üreticilerinin yarı iletken madde alımını işler yeniden yoluna girene kadar durduracağını düşünüyor.

iSupply ise duruma biraz daha pozitif bakıyor. Micron, Toshiba ve Elpida Memory'nin fabrikalarının felaketten etkilenmeyen bir bölgede olduğuna dikkat çeken iSupply analisti Mike Howard, Amerika tarafından işletilen iki DRAM fabrikasının felaketten zarar görmediğini de açıkladı. Ancak bazı haberlere göre de Sony şimdiden altı fabrikasını kapatmak zorunda kaldı ve Nikon'un çalışma alanlarının da kapatıldığı söyleniyor.


Tüm konu: Deprem eletronik piyasasını da vurdu!

Resimlerle: Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Dünya piyasası nasıl etkilenecek?