Diğer Dağıtımlar Üzerinden Funtoo Gentoo Derlemek

Kapalı Hesap (143179)
09-02-2013, 21:44   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
80 mesaj

Merhaba

Live cd bana sistemi derlemek için linux veriyor, o zaman ben sistemimde kurulu olan/live cd'den çalıştırdığım farklı bir linux ile de gentoo/funtoo derleyebilirim, hem arayüzü olursa internetteki dökümanlardan da faydalanırım dedim. Arch üzerinden derledim, oldu.

Derlediğim sistem Funtoo Linux. Gentoo tabanlı, kurulumları hemen hemen aynı. Yani aynı mantıkla vikisinden yararlanarak gentoo da kurabilirsiniz.

Baştan uyarıyorum! Bu ayrıntılı bir kurulum anlatımı değildir. Kendim nasıl kurulum yaptığımı anlatacağım sadece.
Gentoo/Funtoo kurulumda kullanıcı kendine göre seçimler yapar. Örneği ben debian-source derledim, siz gentoo-source derlemek istebilirsiniz. Ayrıntısı için wikiyi incelemeniz gerek.

İkinci olarak, ben sadece kurulumu nasıl yapacağınızı, kablosuz sürücüleri nasıl kuracağınızı ve ağa nasıl bağlanacağınız göstereceğim. Bu döküman kurulum sonrası yapılandırma hakkında herhangi bir bilgi içermemektedir. Yani "senin rehberinle kurulum yaptık, yıl 2013 ben tty1 den bilgisayar kullanıyorum" derseniz sorumluluk kabul etmem bilesiniz

Üçüncü olarak benim kurduğum sistemin Türkiye topluluğu yok. Dolayısıyla türkçe çevirisi olduğunu da zannetmiyorum, kurmak isterseniz bilesiniz. Aynı mantıkla gentoo da kurabilirsiniz, zaten bu dökümanı hazırlama amacım o. Gentoonun resimli anlatımını CWKürşad yapmıştı, ubuntu-tr'nin forumunda diğer dağıtımlar bölümünde var gentoo kurmak için onu inceleyebilirsiniz.

Şimdi istediğiniz herhangi bir live cdyi veya funtoonun sitesinde önerilen CDyi kullanabilirsiniz.
Ben sistemimde kurulu olan arch linuxu kullanacağım.

Öncelikle cfdisk ile diskinizi bölümleyin, sistem kuracağınız alanı bootable yapın.

Gördüğünüz gibi /dev/sda1'de kurulu olan sistem var.
/dev/sda2'yi de funtoo için ayırdım. Ramim yeterli olduğu için swap ayırmadım. Siz isterseniz ayırabilirsiniz.

Şimdi biçimlendirelim, ben sda2 olarak yazacağım  ve ext4 olarak biçimlendireceğim siz kendi diskinizi ve istediğiniz formatı yazarsınız;

Kod:

mkfs.ext4 /dev/sda2

Swap için;

Kod:

mkswap /dev/sda?

? işareti yerine swap için ayırdığınız alanın numarasını yazacaksınız.

Kod:

swapon /dev/sda?

Diskimizi biçimlendirdik. Mount ediyoruz

Kod:

mount /dev/sda2 /mnt

Mount ettiğimiz dizine geçelim ve kurulum için gerekli dosyaları indirelim. Buraya dikkat!

Kod:

cd /mnt

Kod:

wget -O - http://ftp.osuosl.org/pub/funtoo ... tage3-latest.tar.xz " tar xfvJp -

sizinmimariniz yazan yere size uygun olan mimariyi yazacaksınız. Ben anlamam derseniz "generic_64" veya "generic_32" yazabilirsiniz. Kaç bit istiyorsanız.
Ayrıntılı olarak burayı inceleyebilirsiniz, listeyi buraya alıp mesajı şişirmek istemiyorum.
Örneğin benim işlemim core duo ben böyle yaptım:

Bu işlemden sonra sistem dosyaları inmiş ve arşivden çıkmış olacak. O zaman  gerekli işlemleri yaptıktan sonra chroot ile sisteme girip derliyoruz.

Kod:

cd /mnt
Kod:

mount --bind /proc proc
Kod:

mount --bind /dev dev
Kod:

cp /etc/resolv.conf etc

Sisteme giriyoruz;

Kod:

env -i HOME=/root TERM=$TERM chroot . bash -l
Kod:

export PS1="(chroot) $PS1"

Tamam. Şimdi portage deposu oluşturacağız;

Kod:

emerge --sync

Bundan sonrası önemli!!

/etc/fstab dosyasını düzenlemeniz gerekli. Örnek olarak kendiminkini veriyorum, orjinal dosyada hepsi var zaten.
Sizde olmayan birimleri(örneğin ben swapi sildim) siliyorsunuz, olanlara da kendi diskinizin adını yazıyorsunuz.

Yerelleştirme ayarlarını yapalım;

Kod:

ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul /etc/localtime

Buraya dikkat!
Önce işlemcimizde kaç çekirdek var ona bakalım;

Kod:

grep "processor" /proc/cpuinfo " wc -l

Size çekirdek sayısını çıktı vermesi gerek, benim işlemcim core2, aldığım çıktı 2. Aşağıdaki komuta da çekirdek sayısının bir fazlasını yazıyoruz;
Örneğin benim 3 yazmam gerek;

Kod:

MAKEOPTS="-j3"

Şimdi, 4 temel profilimiz var. Arch, build, flavor ve mix-ins:
Ben hayatında gentoo kullanmamış biri olarak wikiyi yazan kişinin önerdiği profillerle kurulum yaptım, siz istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıntıları Burada var.

Kurulu profilleri

Kod:

eselect profile list

ile görebilirsiniz.

Profili flavor olarak değiştirdim.-kafama göre değil tabi wikide öyle yazıyor -

Kod:

eselect profile set-flavor 7

Mix-in 'in console-extrasını ekliyoruz:

Kod:

eselect profile add 10

Şimdi kerneli derleme aşamasına gelebiliriz.

Wikisinde diyor ki;

If you are unfamiliar with how to manually configure your own kernel, or you simply want to get your system up and running quickly, you can emerge debian-sources with the binary USE flag set, which will automatically build the kernel and an initrd that will boot nearly all Funtoo Linux systems. This kernel is based on a linux-3.2 LTS official debian kernel package and is an easy way to get your system up and running relatively quickly.

Eğer manuel olarak çekirdeği ayarlamaya yabancıysanız ve sadece sisteminizin hızlı açılmasını ve hızlı çalışmasını istiyorsanız, ikili flag set ile çekirdeği otomatik derleyecek debian-source kurun gibi bişeyler diyor, ingilizcem o kadar iyi değil ama ne demek istediğini anladım. Kernel derlemeye bulaşmadan, debian-source kuracağım

Kod:

echo "sys-kernel/debian-sources binary" >> /etc/portage/package.use
Kod:

emerge debian-sources

İşlemin uzun sürmesi normal

Gördüğünüz gibi derliyor;

Tamamdır, benim kurulumum burada bitti, sistemimde halihazırda grub kurulu olduğundan, grub.cfg'yi güncellemem yeterli oldu.;

Burada bırakmıyorum tabii Resimli anlatım kısmı burada sona eriyor.

Grub kuruyoruz.

Kod:

emerge boot-update
Kod:

grub-install --no-floppy /dev/sda
Kod:

boot-update

Tamam, şimdi ağı yapılandıralım.

Önce kablosuz;

Kod:

emerge linux-firmware
Kod:

emerge networkmanager
Kod:

rc-update add NetworkManager default

Yeniden başlattığınızda ağa bağlanmak için. (şifreleme algoritması wpa/wpa2)

Kod:

addwifi -S wpa -K 'şifre' ağismi

Kablolu internet için;

Kod:

rc-update add dhcpcd default

Root şifresini ayarlayalım;

Kod:

passwd root

Kurulumumuz burada bitmiştir. Yapılandırmayı henüz kendimde yapmadım ve uzunca bir süre zamanım olmayacak bunun için, ondan dolayı size bu konuda yardımcı olamayacağım ama funtoo için bu dökümanı kullanabilirsiniz.

Bundan sonrası;

Kod:

exit
Kod:

cd /

/mnt dizini üzerindeyken umount edemeyeceğimizden / dizinine iniyoruz, aklınızda bulunsun.

Kod:

umount /mnt
Kod:

reboot

Hepsi bu kadar. Arayüzün olması kolaylık oluyor diye düşünüyorum, internetteki dökümanlardan yararlanabiliyorsunuz, çokluortam dosyalarınızı da kullanabiliyorsunuz kurulum uzun sürüyor sonuçta.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (143179) ~ 09 Şubat 2013 21:45