DİKKAT! Formattan sonra virüs

HPQ-User
15-08-2009, 16:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jubaxy sormuş:
Pc de win 32 virüsü vardı,format atıp avast professional i kurdum ve başlangıç taramasında pc de bir önceki virüsten farklı olarak win32.Oliga[Trj] virüsü olduğunu söyledi bu virüsü d: de ve c: de buldu.
Bu dosyalar şunlar;ckvo.exe,ckvo0.dll ve svdioajm.cmd
Niçin böyle oldu,acaba sadece c: ye format attım da pc açıldığında hemen d: den mi geçti?Formatla herşeyin hallolduğunu sanıyordum.Lütfen bir açıklama yapın.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows XP Professional Version 2002 SP3
Intel(R) Celeron(R) CPU 2.00 GHz 2.00 GHz 224 MB Ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

International Affairs
15-08-2009, 18:14   |  #2  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Siz formatı sadece C ye attınınz ya da atamadınız!
Formattan sonra D yerel diskini hiç açmamalıydınız Açmadan önce Yerel disk D 'Yİ komple virüs taramasından geçirecektiniz!
C ye gerek yok çünkü onu formatlamıştınız!!!

Süleyman.
15-08-2009, 22:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Format sonrasında virüslü dosyalardan çalıştırıp sistemi yeniden virüslendirmiş olabilirsiniz. Önerim bilgisayarınızdaki tüm "crack" ve benzeri yazılımlardan kurtulduktan sonra temiz bir Windows kurulumu yapmanız ve format sonrası ilk olarak güvenlik yazılımını kurmanızdır. NIS 2009 veya KIS 2010 öneririm.

Mustafa Deniz
15-08-2009, 23:01   |  #4  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Format sonrasında yüklediğiniz yazılımlardan , Flash diskten yadadiğer sürücülerden (D: , E: v.s) Sisteminize virüs bulşmıştır.
Çözüm için:
sistem geri yüklemeyi kapatıp C: ve D: içerisindeki System volume information klasörünü siliniz.(Silinmezse Unlocker kullanın, Bu klasöre erişmek için şu linki inceleyebilirsiniz: http://support.microsoft.com/kb/309531/tr)
sildikten sonra linkdeki yorumları uygulayıp geri yüklemeyi açın ve geri yükleme noktası oluşturun.