dil çubuğu ve karakter sorunu

metcip
01-03-2007, 10:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

meraba
benim sorunum, türkçe karakterlerle ilgili
İlk olarak win xp nin sağ alt köşesindeki "tr" (dil çubuğu)ikonu kayboldu; bunu tekrar açmak için baktığım yardım kısmından:
denetim masası/bölge dil seçenekleri/diller/ayrıntılar kısmına geliyorum ancak "tercihler" sönük durumda yani değiştirilemiyor ama oradan ayarlanabiliyormuş:
buraya nasıl ulaşabilirim, dil çubuğunu başka nasıl açabilirim.

İkinci olarak "başka bir bilgisayarda" tuş sorunum var:
windows uygulamalırının hepsinde türkçe karakterler çıkmasına rağmen sadece internet ortamında "ş" ve "ı"
harfleri farklı işaretler çıkarıyorlar,diğer türkçe karakterler çalışıyor; bu niye olabilir, nasıl çözebilirim.

Teşekkürler [:^(]

viking20
01-03-2007, 10:43   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

dil çubuğunu kaybettim

,çubuğu

Son Düzenleme: viking20 ~ 01 Mart 2007 10:45
metcip
02-03-2007, 00:05   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

çok tesekkürler
yaln1z sorunun ikinci k1sm1nada bi cevap verebilirseniz sevinirim.
klavye türkçe olmas1na ramen çöiü harfleri hariç türkçe karakterler çalsm1yor. Internet explorer kullan1yorum  ve internet seçenekleri diller k1sm1 türkçe ve bilgisayarda türkçe (bilgisayarda dier uygulamalar bütün türkçe harfleri bas1yor)
bunu  nas1l çözerim
tekrar te_ekkürler

viking20
03-03-2007, 02:23   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

denetim masa sı-> bolge ve dil secenekleri->ustteki diller sekmesi->metin hizmetleri ve giriş dillerindeki ayrıntılar->yuklu hizmetlerde ingilizce q klavye varsa tıklayıp yandan kaldır deyin;
klavye sürücüsü update kontrolu yapın:
Klavye sürücünüzü güncelleştirmek için
Bu yordamı tamamlayabilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız veya Yöneticiler grubunun üyesi olmanız gerekir. Bilgisayarınız ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları bu işlemi tamamlamanızı engelleyebilir.
Denetim Masası’ndan Klavye’yi açın.
Donanım sekmesinden, Özellikler’i tıklatın.
Sürücü sekmesinde, Sürücü Yükselt’i tıklatın.
Ekranınızda beliren yönergeleri izleyin. Sürücüyü Windows'a aratabilir veya sürücünün konumunu kendiniz belirtebilirsiniz.
Klavye’yi açmak için Başlat’ı, sonra da Denetim Masası’nı tıklatın ve Klavye’yi çift tıklatın.
Klavyenizde doğru çalışmayan kısayol tuşları varsa klavyenizi güncelleştirin. Kısayol tuşları daha yeni klavyelerde bulunur ve programları başlatmak, Web'de gezinmek ve daha düşük güç durumlarına geçmek için kullanılır.

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Mart 2007 02:32