Direct X 11 ile sorunum

Efecanizmr
11-09-2011, 05:24   |  #1  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhabalar ben pc konusunda az çok bilgili ama eksiği olan fakat çabuk kavrayan sizi çoktandır takip edip sessiz kalan kullanıcıyım :)
Kardeşim ihmarkalığı yeni sistem almaya zorladı ve yeni 3-4 sene götürcek bir oyun kasası yapmayı planlıyordum az çokda belirlenmişti alacaklarım önce kullanmakta olduğum sistemi yazayım
Pro2000 teknoloji fuarından bir hevesle aldım 
Amd Athlon 64 x2 Dual Core Processor 4600+ çift çekirdek işlemcim
1 gb kingston 667 Mhz ramim
256 mb 128 bit pasif soğutucusu olan ekran kartım sonrada bir cpu fanı ekledim ama malasef kardeşim yaktı
MSI K9VGM anakartım 
250 watt lık psum 
160 gb 7200 rpmlik seagate hdd
lite-on optik okuyucum
2011 yazına kadar sapasağlam bu pc windowsun birden kapatılması nedeni ile anakartı ve ekran kartını yaktı anakartımı onardılar ama ekran kartımı kurtaramadım :)
şimdi onboard ekran kartımı kullanıyom aslında yakmış olduğum ekran kartıyla aynı değerlerde tek farkı ramden harcaması 
şimdiye kadar overclock denemeside yaptım bu sistemle ve 2.4 den 2.7 ye kadar çıkardım bunu tabi bilinçli olarak yaptım yaptığımda istanbulda kış aylarıydı ve boştayken 35-40 dereclerde yükteykende 47 derece kadar çıkabildi bir daha da deneme yapmadım bilgisayarımdan memnumdum 
ben online oyuncusuyum aslında çok fazla grafif özelliklerine gerek duymuyorum ama bir yerdende başlamalıyım die düşünüyorum uzun lafın kısası

İşlemci olarak
AMD PHENOM II X2 560 BLACK EDITION AM3 3.3GHZ 7MB CACHE 45NM İŞLEMCI 
Anakart olarak
GIGABYTE 880GM-UD2H AM3 AMD 880G/SB710 DDR3 1800MHZ (O.C.) VGA&HDMI ANAKART 
Ekran kartı olarak
HIS HD5670 ICEQ GDDR5 1GB 128BIT ATI DX11 EKRAN KARTI 
Ram olarak
iki tane KINGSTON 4GB HYPERX GENESIS DDR3 1600MHZ CL9 TEK MODÜL RAM 

Hard disk olarak 
  iki tane Western Digital 500GB 16MB SATA2 Disk
kasa olarakta
 Dark Racer 550W Şeffaf Panelli 19cm Fanlı Mid-Tower Siyah Kasa 

tercih ettim kendimce uyumlu olduklarını düşünüyodum öle bakınırken anakart üzerinde bir yazı kafamı allak bullak etti  DX10.1
ben ekran kartında direct x 11 olsun istiyorum çünki ileriye yatırım yapıyorum az da olsa 

şimdi sorun şu bu anakart bu ekran kartını nasıl görcek veya uyumlu çalışcakmı sırf bunun için anakartımı değiştirmek mecburiyetinde mi kalcam 
kısada olsa ddr kullanıcısı olaraktan kafama takılan diğer bir soru ddr ekran kartı çalıştıran bir anakart gddr5 çalıştırırmı veya ne kadar uyumlu olur 
nolur yanlış anlamayın sadece okuduğum diğer konularda açıklama yapmadan soranlara inat biraz fazla açıkladımki neyim ne olduğu orta olsun diye 
eksik kısımlarımı tamamlayanlar ve bu konuda bilgilendirenler için şimdikten teşkkür ederim ...

fbli
11-09-2011, 10:20   |  #2  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Anakart üzerinde gördüğün DirectX 10.1 yazısı, üzerinde gelen 4250 tümleşik ekran kartının özelliğidir. DX11 desteklememe gibi bir durum yok. Gigabyte ın kendi sitesinde 4. Başlık(İntroduction) altında yazıyor.

RAM in DDR ı ile ekran kartının DDR ı arasında hiçbir bağ yoktur. DDR anakartta GDDR3 veya GDDR5 ekran kartı sorunsuz kullanılabilir.

8 GB RAM gereksiz. 2*2 GB lık bellekler şimdilik ideal.

Geriye kalan parçalar ise iyi. Hayırlı olsun...

Son Düzenleme: fbli ~ 11 Eylül 2011 10:21
Efecanizmr
11-09-2011, 12:13   |  #3  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Teşekkür ederim :)
demekki anakartla ekran kartının direct x uyumlu olması gerekmiyor ha 11 takıcam 11 kullanıcam oley :D
fazla ram göz çıkarmaz ya fırsatım varken aldırayım sonra nie aldırmadın derler
win 7 kurmayı düşünüyorum 64 bit bazen çok fazla işlemi bir arada yapmam gerekebiliyor resimlerimi bakarken bir yandan flash belleğe flim müzik dosya oyun transferi yapıyor olabiliyorum yada oyun oynıyabiliyorum en zorunu da yapıyorum yaptımda online oyun oynarken hesabı açık bırakıp nfs2 iki oynadığımda oldu kısacası tam olsun die o kadar rame para vercem bilgisayarda kasılma donma olsun istemiyorum

***tabi mantıklı ve yararlı bir tavsiyenede açığım :)

ATI Hybrid CrossFireX desteği denen olayı nasıl ve hangi ekran kartıyla yapabilirim peki ?
bu kart destekliyormuş ama şimdiye kadar hiç yapmadığım görmediğim bişi az ondan bahsederseniz minnettar kalırım size  :)

Tekno_Loji
11-09-2011, 12:46   |  #4  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

CrossFire yapman için en az anakartında 2 tane PCI-E X16 slotun olması lazım. Senin almayı düşündüğünde sadece 1 tane var.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3475#sp

1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)(All PCI Express slots conform to PCI Express 2.0 standard.)

Efecanizmr
11-09-2011, 12:57   |  #5  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

en başta sölemiştim az çok bilgimin olduğu iki kartın birbirine bağlanması sonucu eldedilir ati kartlarda crossfire nvidialarda slı olarak geçer ekstra güç gerektirir burayı geçelim alıntıyı bir oku madde 8 de yazıyor işte ben mi yanlış okuyorum bu nasıl olur die sordum oluyormu olmuyormu oluyosa nasıl die yanlış anlama lütfen bilgi edinmeye çalışıyorum yoksa bu yazılanlar yanlışmı ? :)

1. HDCP ile Full HD 1080 Blu-ray desteği için tümleşik HDMI/DVI bağlantı noktaları
  2. En üst seviye çalışma deneyimleri sağlamak için Windows 7 ile uyumludur.
  3. Avrupa Birliği ErP(Energy-related Products) gereksinimlerini karşılar
  4. AMD AM3 Phenom II/ Athlon II işlemci desteği
  5. Yeni nesil AMD Phenom™II X6 işlemcileri destekler
  6. Tümleşik ATI Radeon HD 4200 grafik motoru (DirectX 10.1)
  7. Eşsiz sistem performansı için Çift Kanal DDR3 1800+ bellek desteği
  8. Eşsiz Grafik performansı için PCI-E 2.0 x16 grafik arayüzü ile ATI Hybrid CrossFireX desteği
  9. Zengin bir ses deneyimi keyfi için Dolby Home Theater ses desteği
  10. Yüksek Kalite ALC892 HD Audio ile Blu-ray desteği
  11. Devrimci enerji tasarrufu tasarımı ile Easy Energy Saver (Kolay Enerji Tasarrufu) Teknolojisi
  12. Daha düşük çalışma sıcaklıkları için Ultra Durable 3 Klasik Teknolojisi ile kaliteli bakır soğutma
  13. Üst seviye 2D/3D grafik performansı için yenilikçi Turbo 3D teknolojis

http://www.gigabyte.com.tr/produ ... -ud2h_10/advantage/

buda sitesi işte 

Efecanizmr
11-09-2011, 13:22   |  #6  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

sevgili arkadaşım benim kafamı karıştıran noktada bu zaten onboard olan ekran kartıylamı croosfire yapılıyor çaktın yoksa nasıl yapıldığını biliyorum hatta kullandığım msı kalitesi gene beni gigabyte tecrübesinden eksik bırakıcak :D
MSI 890GXM-G65 az önce gördüm senin dediğin gibi crossfire destekli 2 tane PCI express slotu var bende böle biliyodum yanılıyomuyum die bir sorayım dedim o zaman sitedeki bilgilerede güvenemeyeceğiz illa anakartı incelicez ha :D neyse 
teşekkür ederim yorumlarınız için ....

Tekno_Loji
11-09-2011, 13:31   |  #7  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Onboard ekran kartlarıyla crossfire olmuyor malesef. Crossfire yapabilmen için iki ve daha fazla ekran kartı ve dolayısıyla iki ve daha fazla harici ekran kartı kullanman gerekiyor biliyorsun. MSI 890GXM-G65' de o özellik var ama Gigabyte'ın bu modelinde yok.

Efecanizmr
11-09-2011, 13:36   |  #8  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için :)

fbli
11-09-2011, 16:49   |  #9  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
1,158 mesaj

Tümleşik ekran kartıyla CF olur. Adı da Hybrid CrossFire dır. Tümleşik HD 4250 nin yanına uygun 5xxx serisi bir kart takarsanız, Hybrid CF yapabilirsiniz. Ama performans çok fazla artmaz. İnternette Hybrid CF nin testlari vardır. Siz iki harici kartla yapılan CF istiyorsanız, MSI 890GXM-G65 incelemelerini okuduğum iyi bir karttır.

Efecanizmr
11-09-2011, 17:05   |  #10  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

hay ağzına sağlık ya o kadar derdimi anlatmaya çalıştım demekki anlatamamışım :)
demekki oluyomuş bak adama boşuna nie yazsın o özelliği normal satın alcağım zaman yazmıyodu sitesinde görünce aklıma takıldı işte demekki bunuda öğrenicekmişim :P 
sitede bu konuyla alakalı bir konu varsa konu sapmasın oradan bakayım ben yoksa çok öneml bir noktaya değinmiş olurz :)

fbli
12-09-2011, 11:58   |  #11  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
1,158 mesaj

Sonuç olarak hangi kartı alacaksanız ?

Efecanizmr
13-09-2011, 01:07   |  #12  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Şimdi sistemim şöyle oldu 
İşlemcim
AMD PHENOM II X2 565 BLACK EDITION
İşlemci soğutucusu olarak
XIGMATEK DARK KNIGHT
Anakartım 
MSI 890GXM-G65 
Ramim
Kingston 4GB (2x2Gb) 1600Mhz DDR3 HyperX Ram
Ekran kartım
Msi R6670 AMD Radeon HD 6670 1GB 128Bit DDR5
Hard diskim 
SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA
Kasam 
Dark Racer 550W Şeffaf Panelli 19cm Fanlı Mid-Tower Siyah Kasa
Ekstra olarak fazla fanları kontrol etmek için 
Aerocool F6XT 6 Fan Kontrollü Çift Renkli LED Göstergeli 5,25” Fan Kontrolcü
Fareyiye değiştircem :) 
LOGITECH M705 MARATHON MOUSE
konfor olsun birazda :) 
 INCA SLİKONLU MOUSE PAD SİYAH 
Klavyeylede tam olsun   
LOGITECH K350 NANO UNIFYING WIRELESS KEYBOARD
Monitorüm var zaten
Samsungun Sync Master 2233 modeli 21.5 (54cm)
Upsde diğer kasadan çıkartıcam :P

Optik okuyucuda kart okuyucuda diğer kasadan çıkarcam 

Eksik bişi kalmıyor herhalde varsa lütfen hatırlatın
Kurulumdan sonra yapıcam ilk iş 4 cü çekirdeği açmak 3.8 ghz geçmek hayırlısıyla bakalım şimdi indirimleri yakalamakta sıra :P

Efecanizmr
13-09-2011, 01:08   |  #13  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Eklenmek yorum yapılması yada eksi olan yerler varsa lütfen söyleyin ilk pc toplamam bu çünki ...
hertürlü yoruma açığım

fbli
13-09-2011, 10:29   |  #14  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
1,158 mesaj

İşlemcilerde çekirdek açma şans işidir. Tüm işlemcilerin çekirdeği açılmaz. Açılıp kararlı da çalışmayabilir. 20 TL farkla AMD Phenom II X4 955 BE işlemci var. Hem 4 çekirdekli hem de hız aşırtma potansiyeli yüksek. Bütçeniz yeterse mutlaka alın. Fan kontrolcü ve işlemci soğutucusu almak istiyorsanız alın ama bence daha çok ekran kartına yatırım yapın. Böylece ileriki zamanda oyunları akıcı oynayabilirsiniz.

Efecanizmr
14-09-2011, 00:48   |  #15  
Efecanizmr avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Ekran kartı bence gayet iyi değilmi öle 400 - 500 tl verecek bir bütçem buna bile zar zor ikna oldum 
yoksa  buna kanat getirmiştim 200 tl 

HIS Ati HD 5670 IceQ 1GB 128Bit GDDR5 (DirectX 11)

yanlız bundan fazlası var gibi geldi msı ekran kartında 50 - 60 gözden çıkardım o yüzden bi
bide özelikle hyprx cf ne varmış biri bahsetti tam bir öğrenebilirsem belki ilerde overclock yapmayı denersem onuda yaparım die ileri düşünere ati alıorum yoksa nvidiadan memnunum :)

fbli
14-09-2011, 21:03   |  #16  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
1,158 mesaj

Bütçeniz o karta elveriyorsa sorun yok. Hybrid CF her kartla olmuyor. Desteklenen kartları internetten araştırın. Şimdiden hayırlı olsun..