Disk biçimlendirme

setare
27-02-2009, 12:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
260 mesaj

Diski bölümleyerek xp'ye format attım,D ve F bölümleri biçimlendirilmemiş olarak duruyor. Bu bölümleri Disk yönetiminden biçimlendirmek istiyorum.Bölüme sağ tıklayıp biçimledir dediğim zaman bir pencere açılıyor ve orada iki seçenek var
*Hızlı biçimlendir
*dosya ve klasör sıkıştırmayı etkinleştir
Bu seçenekler ne manaya geliyor.bunları işaretliyimmi. ona göre biçimlendirme yapayım

Mustafa Deniz
27-02-2009, 13:24   |  #2  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Bir birimde normal biçimlendirme yapmayı seçtiğinizde, biçimlendirdiğiniz birimdeki dosyalar silinir ve sabit diskte bozuk kesim taraması yapılır. Birimi biçimlendirmek için geçen sürenin çoğu bozuk kesim taramasına harcanmaktadır.

Hızlı biçimlendirme seçeneğini seçerseniz, biçimlendirme bölümdeki dosyaları siler ancak bozuk kesim taraması yapmaz. Bu seçeneği yalnızca sabit diskiniz önceden biçimlendirildiyse ve sabit diskin zarar görmediğinden eminseniz kullanın.
2. seçeneğin ne işe yaradığını bende tam olarak bilmiyorum ama gereksiz bişeydir diye tahmin ediyorum çünkü her sistemde şu an WİNRAR yüklü bu işlemi bu programla yapmak mümkündür.

setare
27-02-2009, 14:07   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
260 mesaj

Sabit diskim daha önce bir çok defa biçimlendirilmişti bu durumda seceneklerden sadece hızlı biçimlendiri işaretleyerek işlemi yapacağım. Bilgilendirme için teşekkürler