Disk birleştirme

HPQ-User
29-05-2008, 09:56   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ronaldinho sormuş:
Tekrar merhaba..
Farkındayım size çok fazla soru soruyorum..Ama sorularıma en iyi
yanıt aldıgım mekan sizin siteniz..
Soruma gelkince , be Deneim Masası-Performans ve Bakım-Disk Birleştiricisi yaptım.Acaba bu birleştirme sonucu bilgisayarıma önceden yüklediğim programlarıma zarar verir mi?
Eğer zarar vermez ise bu DİSK BİRLEŞTİRME işini herzaman belli aralıklarda yapmalı mıyım?Bunun bilgisayara nekadar yararı olur?
İyi günler..:)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel Core2 Duo-2,66 Ghz-1 GB ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
29-05-2008, 10:04   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Disk birleştirmenin sisteme hiç zararı yoktur aksıne derlı toplu olan bır HDD'den istenmeyen dosya kayıpları en aza ıner. Dısk bırleştırmeyı hdd ıcıne kopyalama silme işlemini ne kadar sık yapıyorsanız 2 haftada bır eger rutın bır gorev olsun dersenız ayda bır yapmakta yarar vardır. Disk birleştirme yapıldıktan sonra okuma hızı bıraz olsun iyileşmesi mümkündür. Eger HDD'dekı bılgı ne kadar dağınıksa HDD kafası o kadar cok ugrasıp o bılgıyı sıze gostermek ıcın ugrasacaktır. Derli toplu HDD'lerde okuma bıraz daha hızlıdır.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 29 Mayıs 2008 10:06
benersince
29-05-2008, 10:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

disk birleştirmenin herhangi bir zarararı olmadıgı(hdd nin bir şekilde yazılması silinmesini saymaksak) gibi pc ye yararı vardır disk birleştime zamanla aralara yazılmış aynı bilgi veya verileri disk birleştirme sayesinde bilgileri veya verileri aynı yerde tutatar ve hdd den daha çabuk bulunması okunması ve işlem görmesine yarar