disk bölümü

kara_kalem
26-05-2008, 19:00   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

arkadaşlar ben 160gb diskimi 2 bölmek istiyorum ama nasıl yapcam konusunda bir fikrim yok bölcegim alan 40-50 gblik olcak    yardımlarınız için şimdiden tşkr

sistem özelliklerim:
Sabit Disk: 160 GB SATA Disk

Banned
26-05-2008, 19:20   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) kurulu işletim sisteminiz vista ise disk yönetiminde birimi küçült  seçeneğinden.
b. kurulu işletim sisteminiz xp ise disk birleştirmesi yaptıktan sonra partition magic veya benzeri program ile.
c.) Bu hdd de işletim sistemi kurulu değilse yukarıdaki adımlardan ve diski komple formatlayarak.

Sorunuzu gerekli ayarıntıları vererek daha sorsaydınız ayrıntılı cevapar alabilirdiniz.

kara_kalem
26-05-2008, 19:23   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

İşlemci: AMD Athlon64 X2 4000+ Çift Çekirdekli İşlemci (940 pin, 64 bit, Yeni teknoloji, Çift çekirdek)
Sistem Belleği: 1024 MB DDR2 Bellek
Sabit Disk: 160 GB SATA Disk
Grafik Kartı: 256/512 MB HM X1550 PCI-E16X TVOut ve DVI Ekran Kartı
Monitör: Pro 2000 19'' Geniş Ekran LCD-9190
İşletim Sistemi -: Microsoft Windows Vista Home Basic TR
Optik Sürücü: DVDRW +/- Dual Layer Sürücü
Ethernet Kartı: 10/100
Mouse: Optik
Klavye-: Multimedya
Diğer Özellikler: Kart Okuyucu, Hoparlör

sistem özelliklerim

kara_kalem
26-05-2008, 19:26   |  #4  
OP Yeni Üye
38 mesaj

birde diskimi bölerken format atmak gerekiyormı ayırdıgım 40-50 bölüme xp kurabilirmiyim ? bu sorularımada  cevap verirseniz sevinirim

Banned
26-05-2008, 19:41   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a şıkkında verdiğim işlemi yaparak diskinizi bölebilirsiniz.Perrformanslı olması için öncelikle disk birleştirmesi yapmanız gerekir.Birimi küçülttükten sonra oluşan kısma sağ tıklayıp yeni bölüm seçeneği ile formatlamayı unutmayın.

Xp kurabilirsiniz de; önce xp kurulup sonrasında vista kurulumu yapıldığınd hiçbir sorun çıkmamasına karşın, önce vista kurulup sonrasında xp kurulduğunda xp nin vista bootloderi tanmamasından dolayı boot sorunları olabilmektedir.Hatta xp vsta bölümünü bile tanımayıp formatlayabilmektedir.

Biraz araştırıp kurulumu sonrasoında yaparsaız hem nasıl sorunsuz kuracağınızı hemde nasıl boot edeceğnizi bulabilirsiniz.Tavsiyem vistanın boot olmama ihtimali olamasına rağmen öncelikle yeni bölümü oluşturun. easybcd programını indirip kurun ve menage bootloderden uninstal bootloaderi seçip write yi tıklayarak vistanın boot menüsünü silin. Sistemi xp cd ile başlatıp xp nizi kurun.easy bcd yi xp ye kurup add/remove enteries seçeneğinden  vista seçip, disk olarak d diskini gösterip, isim olarak vista yazdıktan sonra save yi tıklayın muhtemelen vistada boot olacak ve açılışta size hangisini açmak istediğinizi soran seçim ekranı gelecektir.

kara_kalem
26-05-2008, 19:47   |  #6  
OP Yeni Üye
38 mesaj

wistayı c den kopyalayıp d ye atsam xp c ye kursam sonra wistayı c ye geri alsam xp d ye o zaman sorun olurmu ?
boot veya  başkabir sorunum olur mu? ayrıca cewapların için cok tşkrler

c diskim biçimlenir mi? format gerekir mi ? dosyalarım silinir mi ?

Son Düzenleme: kara_kalem ~ 26 Mayıs 2008 19:54