DISK BOOT FAILURE SORUNU

HPQ-User
24-08-2007, 08:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KGozmo sormuş:
Öncelikle Şimdiden Yardımlarınız için TEŞEKKÜR EDERİM.
Sorunum şudur ufak boyutlu bir oyun oynarken birden bir mavi ekran gelip sistem hata belirledi yeniden başlatmalısınız,sorununuz devam ederse F8 tuşu ile güvenli moddan giriniz gibi bazı cümleler yazdı ardından bende yeniden başlattım ve bilgisayar açılırken DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER diyor anladğım kadarıyla bu bir uyarı bir kaç kişiye sordum ve bilgisayarıma format atmamı önerdi ancak bilgisayarımda önemli denilebilecek dosyalar var bu dosyalara zarar gelmeden sorunumu ne şekilde çözebilirim.
Sorunumu daha iyi anlatabilmek için bir kaç resim çektim.Bu resimleri linkte upload ettim linkten indirip bakabilirsiniz işte link http://rapidshare.com/files/5085 ... _Resimleri.rar.html cevabınızı bekliyorum acil çünkü şu anda kullandığım PC komşumun ve bilgisayara acil ihtiyacım var lütfen cevap yazınız TEŞEKKÜRLER

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Teknik Özellikler

Chipset Intel 945Gm Ich7-M
İşlemci Intel Pentium D 940 3.4 GHz
Bellek 2048 MB
Hard Disk 200 GB 7200 Rpm
Ekran Cbox 17
Optik Okuyucu DVD+ RW Double Layer
Ethernet 10/100/1000 MBps
Ses Kartı Onboard Ses Kartı
Diğer Özellikler
Intel 945Gm Ich7-M,  1xPCIe x16, USB Port 6 Adet, Anakart Ram Slot Sayısı: 2, Maksimum Ram Kapasitesi: 4 Gb,  Intel Pentium D 940,  3.4 GHz,  800 MHz, Ön Bellek L2  2x2MB,  Var, Disk Türü S-Ata,  200 GB 7200 Rpm, RAM Türü DDR2 533 Mhz,  2048 MB, Ekran Türü PCI-Express,  Ati Radeon X1600, VGA Belleği 256 MB,  DVD+ RW Double Layer,  10/100/1000 MBps,  Onboard Ses Kartı, Ekran Cbox 17,  Cbox Multimedya Q - Türkçe,  Cbox Optik Scroll,  Cbox Stereo, TV Çıkışı Var, Garanti Süresi 3 Yıl, İşletim Sistemi Linux Tr,  Mandriva  

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
24-08-2007, 08:28   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Dısk boot failure dedigine göre XP'nın acılış dosyasını bozmuşsun. Bunun için XP CD'sine ihtiyacın olacak.  CD'yi surucuye tak ve sıstemını restart et. Bilgisayar açılırken CD'den bir ön yukleme ıcın tusa basın gıbı bır ıbare cıktıgında hemen bır tusa bas.Daha sonra CD bırcok dosyayı HDD kaydedecek ve sana soracaktır. Sfırdanmı kurulum yapayım yoksa Onarayımmı dıye sen onar sekmesını sececeksin.CD daha sonra bozulmuş dosyaları onaracak ve sıstemın calışır hale gelecek.

osa_bh
24-08-2007, 08:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
335 mesaj

Merhaba

Bu sorun bende de olmuştu.Format ile düzelmişti.Bilgisayarınızın HD i ikiye bölünmüşse bu verileri diğer bölüme kopyalayarak yedekleyebilirsiniz.Eğer bölünmemişse önce Partition Magic gibi bir programla Hd inizi ikiye böldükten sonra söylediğim gibi ikinci bölüme verilerinizi yedekleyebilirsiniz.Eğer bunlarla uğraşmak istemiorsanız ve çook fazla veriniz yoksa boş bi DVD-R alıp doldurabilirsiniz.Örneğin: 4.7 GB lık bir Dvd ye sığacak kadar veriniz varsa bu dvd ye kopyalayabilirsiniz.

İyi Günler..

osa_bh
24-08-2007, 08:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Partition Magic programı burda:

Buyrun bu da kullanımı (resimli):

Aslında Borga abinin dediği gibi de sorun çözülür ama ileride format atman gerekirse verilerini yedeklemen için bir daha hd i bölme ile uğraşma diye söylüyorum.

KGozmo
24-08-2007, 09:42   |  #5  
Taze Üye
8 mesaj
Borga-x
Dısk boot failure dedigine göre XP'nın acılış dosyasını bozmuşsun. Bunun için XP CD'sine ihtiyacın olacak.  CD'yi surucuye tak ve sıstemını restart et. Bilgisayar açılırken CD'den bir ön yukleme ıcın tusa basın gıbı bır ıbare cıktıgında hemen bır tusa bas.Daha sonra CD bırcok dosyayı HDD kaydedecek ve sana soracaktır. Sfırdanmı kurulum yapayım yoksa Onarayımmı dıye sen onar sekmesını sececeksin.CD daha sonra bozulmuş dosyaları onaracak ve sıstemın calışır hale gelecek.
Arkadaşım senin bu önerdiğin format atar gibi başlıyorda dediğim gibi silinmemesi zarar görmemesi gereken dosyalar var bunlar sağlam bir şekilde durackmı

blackhawkmilan31
24-08-2007, 09:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Hayır hiçbir dosyan silinmeyecek.Bu işlem ile Yerel Disk C - Windows klasörü içindeki dosyaların onarılması yapılır sadece.

KGozmo
24-08-2007, 09:46   |  #7  
Taze Üye
8 mesaj
osa_bh
Merhaba

Bu sorun bende de olmuştu.Format ile düzelmişti.Bilgisayarınızın HD i ikiye bölünmüşse bu verileri diğer bölüme kopyalayarak yedekleyebilirsiniz.Eğer bölünmemişse önce Partition Magic gibi bir programla Hd inizi ikiye böldükten sonra söylediğim gibi ikinci bölüme verilerinizi yedekleyebilirsiniz.Eğer bunlarla uğraşmak istemiorsanız ve çook fazla veriniz yoksa boş bi DVD-R alıp doldurabilirsiniz.Örneğin: 4.7 GB lık bir Dvd ye sığacak kadar veriniz varsa bu dvd ye kopyalayabilirsiniz.

İyi Günler..

Arkadaşım senin dediğini yapamam çünkü sistem açılmıyor resimdede gösterdiğim yerde takılıyor yinede teşekkür ederim.Kesin bir cevap bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler

blackhawkmilan31
24-08-2007, 09:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

İşte 1.ye CD-Rom,2.ye HDD'yi koyarsan bilgisayarı açtığında sorun ekranında CD'den ön yükleme için bir tuşa basın diyecek.Sende ordan ilerleyeceksin Windows'unu onaracaksın.Sorun çözülmezse geriye format kalıyor.

Aslında açılırken F8'e basıp bilgisarı güvenli kipte açıp dosyalarını D'ye atıp sağlam bir format çeksen daha iyi olurdu ama sanırım yanlış hatırlamıyorsam Güvenli Kip'te bilgisayarı açmak o sorun ekranından sonra geliyordu.Sen yine bir şansını dene istersen.

erdem187
24-08-2007, 09:58   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,334 mesaj

arkadaşlar onar o kadar kolay birşey degil eger hiç format atmadıysa veya onar demediyse bunu yapamaz gibime gelir.çünkü dos komutu verilmesi falan gerekiyor

KGozmo
24-08-2007, 10:03   |  #10  
Taze Üye
8 mesaj

Sağolun arkadaşlar Borga-x in dediği yöntemle başladım umarı düzelecek ve arkadaşım güvenli mod o pencereden sonra açılıyor bu nedenle güvenli moddan yapılamaz zaten denemiştim umarım düzelecek düzelirse ben yazacağım yardımlarınız teşekkürler

KGozmo
24-08-2007, 10:06   |  #11  
Taze Üye
8 mesaj
erdem187
arkadaşlar onar o kadar kolay birşey degil eger hiç format atmadıysa veya onar demediyse bunu yapamaz gibime gelir.çünkü dos komutu verilmesi falan
Bu güne kadar çok format attım arkadaşım o konuda sorunum olmaz.

osa_bh
24-08-2007, 11:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
335 mesaj
KGozmo
osa_bh
Merhaba

İyi Günler..

Arkadaşım senin dediğini yapamam çünkü sistem açılmıyor resimdede gösterdiğim yerde takılıyor yinede teşekkür ederim.Kesin bir cevap bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkü
Pardon arkadaşım yaa dalgınlığıma  gelmişşZonk

Borga-x
24-08-2007, 11:15   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Sorun çözüldügünde bızı de bılgılendırırsen sevınırım. Senın sorunun çözümünü yazdıgımı düşünüyorum.

KGozmo
24-08-2007, 11:39   |  #14  
Taze Üye
8 mesaj

Sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkür ederim ilk olarak Borga-x in yöntemini kullandım biraz uzun sürdü ama haloldu hemde dosyalarda zarar göremdi.YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Borga-x
24-08-2007, 11:49   |  #15  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ne demek mutlu bır kullanıcı daha.Demekkı hersey format değilmiş beyler...Kahkaha

1_gladiatorr83
08-01-2009, 16:11   |  #16  
Taze Üye
3 mesaj

ELİNE KLAVYE ALAN BİŞE YAZMIŞ...KARDES BAKMA SEN YUKARDA YAZILANLARA  BİOS PİLİNİ DEĞİŞTİR...BİOS PİLİ ZAYIFLAMIŞ DOĞAL OLARAK GÜÇ KESİLİNCE HDD AYARLARI SIFIRLANIYOR...

_cypher_
08-01-2009, 17:17   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
1_gladiatorr83
ELİNE KLAVYE ALAN BİŞE YAZMIŞ...KARDES BAKMA SEN YUKARDA YAZILANLARA  BİOS PİLİNİ DEĞİŞTİR...BİOS PİLİ ZAYIFLAMIŞ DOĞAL OLARAK GÜÇ KESİLİNCE HDD AYARLARI SIFIRLANIYOR...
adam onar yaptı duzeldi nnasıl dios pili oluo ki windowsu onarınca sorun düselio

onarım yaptırmana gerek yoktu windows kurtarma konsolundan fixmbr komutuylada halledebilirdin tekrar olursa ole yaparsın Göz kırpmaGöz kırpma