Dizüstü Bilgisayar Tercihi ve Oyun Dizüstü Oynamak

OnurTRPN
02-04-2011, 14:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Arkadaşlar sistemi biraz anlatacak olursam;

Casper - Nirvana 15.6

i7-2630QM 2.0 GHZ --> 2.9 GHZ işlemci
Intel HM65 Anakart
8GB DDR3 Bellek
640 GB SATA HDD --> 5400 RPM
2 GB DDR3 Nvidia GT540M Optimus (1GB Ayrılmış bellek)

1- Arkadaşlar bu sistem sizce Crysis 2 gibi yeni oyunları oynatır mı?
2- Oynatırsa ortalama olarak normal ayarlarda açarsam nasıl bir FPS değeri yakalarım?
3- Donanımda uyumsuzluk yaratabilecek (Bir diğer donanımın tam performansını göstermesine engel olacak bi başka donanım) bir yapısı var mı?
4- Bu bilgisayar kaç yıl idare eder? Oyun çalışması olarak? 3 Yıl gibi bi süre minimum sistem gereksinimlerini karşılar mı yeni çıkan oyunlar için?
5- 5400 RPM oyunlar için oyun esnasında bi yavaşlık yaratır mı yoksa sadece oyunların yüklenme (loading) süresi mi uzar?
6- Son olarak, bu bilgisayar yerine önerebileceğiniz fiyat ve performans olarak daha iyi bir dizüstü bilgisayar var mı? Saygılarımla..
7- Bazı arkadaşlar dizüstü bilgisayarda oyun oynanmaz dediler, sistemim yettikten sonra neden oyun oynayamayacağımı anlamadım ama çok bilgili olmadığım için bu konuda yardıma ve öneriye ihtiyacım var. Yılın 3-4 ayını başka bi şehirde geçirdiğim için dizüstü almam gerekiyor. Dizüstü bilgisayarda oyun oynanmaz mı? Sistemim yettikten sonra neden oyun oynanmaz, bunun doğruluk payı nedir, doğruysa neden doğru? 

Bilgilendirecek arkadaşlara şimdiden çoook teşekkürler, saygılar.

vahapcemil
02-04-2011, 14:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

Ammada soru sormuşsun yaa :) Oyun konusunda sıkıntın olmasın , dediğin oyunu full görüntü ayarlarında donmadan oynarsın , Seni uzun süre idare eder, hdd rpm si oyun konusunda sıkıntı yapmaz , Fiyatı 1650 - 1700 gibi birşey olsa gerek

OnurTRPN
02-04-2011, 15:10   |  #3  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: vahapcemil  
Ammada soru sormuşsun yaa :) Oyun konusunda sıkıntın olmasın , dediğin oyunu full görüntü ayarlarında donmadan oynarsın , Seni uzun süre idare eder, hdd rpm si oyun konusunda sıkıntı yapmaz , Fiyatı 1650 - 1700 gibi birşey olsa
Haklısın ya, çok sordum ama bilmeyince insan sormak zorunda kalıyo :)

Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Şöyle bir bilgiye ulaştım. Aynı seviyede ekran kartları masaüstü PC'lerde 45 yerine 95 watt'ta çalışıyormuş. 2 kat performans farkı varmış bu sebeple. Bu doğru mudur, yoksa aradaki enerji farkını gören biri kuyuya taş attı ben boş yere çıkartmaya mı uğraşıyorum :))

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim, ağzına sağlık.
(not, dizüstü ürün 1998 TL = http://www.casper.com.tr/ProductDetail_cnq2630-8m37p_130_1668)

vahapcemil
02-04-2011, 16:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

Masaüstünde daha fazla performans verir diyorlar evet ama benim deneyip test etme fırsatım olmadı . Bende casper kullanıyorum , alalı 3 hafta oldu i5 işlemci ve ati5650 ekran kartı var . Ben kendi laptopum ile modern warf 2 ve black opsu en yüksek görüntü ayarlarında zerre donmadan bitirdim . Laptopumdan çok memnunum . Senin ekran kartın benimkinden üstün o üzden oyunu kafan takma. En son oyunları bile rahat rahat oynayacaksın ;). Sana 3 haftalık deneyimimi söyleyeyim kasasıpek sağlam değilmiş gibi duruyor . Klavyesi pek kaliteli değil . Ben harici klavye kullanıyorum ama yinede insan herşeyiyle kaliteli olsun istiyor :) Bir de parlak siyah yapmışlar aleti toz konsa belli ediyor parmak izini belli ediyor . Tek eksikleri bunlar , 6-7 saat oyun oynuyorum ısınmıyor :). Benden çok konuştuk glelim sana .
Ben casper aldım çünki gerçekten emsallerine göre ucuzdu ama senin casper ucuz değil kardeşim . Aynı fiyata asus laptop var onu al . Benim 2000 tl bütcem olsa hiç kaçırmaz alırdım . Casper donanımı adi markalardan topluyor anakartını foxconn falan alıyor. Ama asus anakart en kalitelisidir, ekran kartı asus , kasa sağlamlığı ve dizayn asusda 10 numaradır, dwd yazıcısı da asus :) kısacası kalite akıyor heryerinden. SEs kalitesi önerdiğim modelde çok yüksek . Çok şık da bir tasarıma sahip . Özellikler tıpatıp aynı senin casper ile tek fark ram 4 gb ki inan bana hiç ama hiç bir fark hissedemeyeceksin 4 ile 8 gb ram arasında. Sana tavsiyem casper değilde önerdiğim asus modelini al , cebinde kafanda rahat eder.

Fiyatı : 1962 tl .

bu linkde aşağı in birçok siteden fiyat teklifi gelmiş . SEn 2. sıradaki sadecenotebok sitesine gir.

http://www.ucuzu.com/dizustu-c3100/asus/n53sv-sx077v-p45681251/

Son Düzenleme: vahapcemil ~ 02 Nisan 2011 16:11
OnurTRPN
03-04-2011, 03:05   |  #5  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Masaüstünde daha fazla performans verir diyorlar evet ama benim deneyip test etme fırsatım olmadı . Bende casper kullanıyorum , alalı 3 hafta oldu i5 işlemci ve ati5650 ekran kartı var . Ben kendi laptopum ile modern warf 2 ve black opsu en yüksek görüntü ayarlarında zerre donmadan bitirdim . Laptopumdan çok memnunum . Senin ekran kartın benimkinden üstün o üzden oyunu kafan takma. En son oyunları bile rahat rahat oynayacaksın ;). Sana 3 haftalık deneyimimi söyleyeyim kasasıpek sağlam değilmiş gibi duruyor . Klavyesi pek kaliteli değil . Ben harici klavye kullanıyorum ama yinede insan herşeyiyle kaliteli olsun istiyor :) Bir de parlak siyah yapmışlar aleti toz konsa belli ediyor parmak izini belli ediyor . Tek eksikleri bunlar , 6-7 saat oyun oynuyorum ısınmıyor :). Benden çok konuştuk glelim sana .
Ben casper aldım çünki gerçekten emsallerine göre ucuzdu ama senin casper ucuz değil kardeşim . Aynı fiyata asus laptop var onu al . Benim 2000 tl bütcem olsa hiç kaçırmaz alırdım . Casper donanımı adi markalardan topluyor anakartını foxconn falan alıyor. Ama asus anakart en kalitelisidir, ekran kartı asus , kasa sağlamlığı ve dizayn asusda 10 numaradır, dwd yazıcısı da asus :) kısacası kalite akıyor heryerinden. SEs kalitesi önerdiğim modelde çok yüksek . Çok şık da bir tasarıma sahip . Özellikler tıpatıp aynı senin casper ile tek fark ram 4 gb ki inan bana hiç ama hiç bir fark hissedemeyeceksin 4 ile 8 gb ram arasında. Sana tavsiyem casper değilde önerdiğim asus modelini al , cebinde kafanda rahat eder.

Fiyatı : 1962 tl .

bu linkde aşağı in birçok siteden fiyat teklifi gelmiş . SEn 2. sıradaki sadecenotebok sitesine gir.

http://www.ucuzu.com/dizustu-c3100/asus/n53sv-sx077v-p45681251/

dostum bilgilendirmelerin için çok teşekkürler. mesajını keyifle okudum :)) casper'ı teknik destek olarak seviyorum. daha önce aldığım bi bilgisayar 2 kere aynı arızadan garantiye gidince müşteri memnuniyeti oluşturma açıklamasıyla aynı ürünün kutulu yenisini yolladılar sıfır olarak :) o yüzden casper diyorum. 

masaüstü bilgisayarlar gibi yükseltme yapamadığımız için maksimum ürünü alıyorum, daha sonra ram yükseltme gibi bir derdim bile olmasın diyorum en az 3 yıl.. programlama ve çizimle de uğraştığım için ram'in yüksek olması benim avantajıma, hem de gözümü doyuruyor açıkçası..

araştırdım oldukça, canım çıktı desem yeridir :) ürünü aldıktan sonra çok detaylı inceleyip buraya yazıcam mutlaka. 

yarın siparişini vermeyi düşünüyorum, teşekkürler vahapcemil :) 

Saygılar..

KENAN_35
03-04-2011, 07:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
990 mesaj

güzel pc al bence kanka son oyunları yüksek oynarsın

vahapcemil
03-04-2011, 13:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

Kardeşim sen bilirsin tabi bize birşey demek düşmez . Ama senin yerinde olsam aynı paraya casper değil de asusu alırdım . Ram çok farketmiyor inan bana . Bende 6 gb ram var arkadaşta 3 aynı oyunu ikimizde donmadan oynuyoruz . Üzerinde yazmasa ben biz anlayamayız hangisi 6 hangisi 3 :) ki sna göserdiğim modelde 4 gb ram var . Yok ben illede 8 istiyorum dersen alırsın ileride bi laptop rami ki 100 lirayı geçmez 4 gb si , takarsın olur biter .Ama tabi birşey diyemem . Hayırlı olsun şimdiden hangisini alıyorsan

Ayrıca senin laptop bu sitede 1814 tl ;) ama garanti işi nasıl onu bilmiyorum araştırmak gerek...

Son Düzenleme: vahapcemil ~ 03 Nisan 2011 13:48
muhammedguler
03-04-2011, 15:32   |  #8  
muhammedguler avatarı
Yıllanmış Üye
539 mesaj

teyoopta oyun oynanmaz 1000 tl ye alcagn kasa 2000 tl lik lettoptan daha yüksek performans verir lettoplarda pil ömrü yüzünden güçlü bilesenler konulmaz grafik kartı cogunda belirtilmez cünkü dandik bi tümlesik grafik işlemci vardır 
ramleri düşük hızlı yüksek gecikme sürelidir (1333 mhz cl 9vs)
oyun oynucam diosan adam akıllı bi kasa TOPLUCAN hazır sistemlerde ticari hileler çoktur 1 gb ekran kartı der ama piyasada 60 tlyede 600 tlyede 1 gb ram boyutlu ekran kartı var aralarında daglar kadar fark var  
işlemcilere para ödetirler geri kalan parcalar çin sitelerinde 10 dolara bulabilecegin türdendir 
lettoplarınn amacı kullanıcıların sunum nette dolasma e posta gibi anlık ihtiyaclarını her yerde karsılamalarını saglamaktır oyun vs işlemleri için dizayn edilmemiştirler oyun için dizayn edilenlerde pahalı ve verilen parayı hak etmez iş adamı vs  digilseniz ve her zaman elinizin altında bilgisayar  bulunması sart degilse  ve yüksek performans istiyorsanız masa üsütü alıcaksınız

hariciadam
03-04-2011, 21:14   |  #9  
hariciadam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,192 mesaj

casper falan yalan dolan bence arkadaşlar bu dell var aşşağıdaki üzerindeki işlemcisi ve ekran kartı ile çok perfoarmanslı bi makine oyüzden bununla her işlemi yapabilme yeteneğine sahinsiniz bi göz atın

http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-notebook-5010-h48f45-i5-480-4gb-500gb-15-6-39-39-siyah-urun4995.html

vahapcemil
03-04-2011, 22:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
173 mesaj
Alıntı: muhammedguler  
teyoopta oyun oynanmaz 1000 tl ye alcagn kasa 2000 tl lik lettoptan daha yüksek performans verir lettoplarda pil ömrü yüzünden güçlü bilesenler konulmaz grafik kartı cogunda belirtilmez cünkü dandik bi tümlesik grafik işlemci vardır 
oyun oynucam diosan adam akıllı bi kasa TOPLUCAN hazır sistemlerde ticari hileler çoktur 1 gb ekran kartı der ama piyasada 60 tlyede 600 tlyede 1 gb ram boyutlu ekran kartı var aralarında daglar kadar fark var  
işlemcilere para ödetirler geri kalan parcalar çin sitelerinde 10 dolara bulabilecegin türdendir 
lettoplarınn amacı kullanıcıların sunum nette dolasma e posta gibi anlık ihtiyaclarını her yerde karsılamalarını saglamaktır oyun vs işlemleri için dizayn edilmemiştirler oyun için dizayn edilenlerde pahalı ve verilen parayı hak etmez iş adamı vs  digilseniz ve her zaman elinizin altında bilgisayar  bulunması sart degilse  ve yüksek performans istiyorsanız masa üsütü alıcaksını
Arkadaşım söylediklerin tamamen bir onyargıdan ibaret . Sen laptopla oyun oynamayı başarabilen kanlı canlı milyonlarca insanı ve sadece oyun için laptop üreten (MONSTER; ALIENWARE) gibi onlarca markayı sildin geçtin  :) . Öncelikle sakin ol . Pc den analyan adam paylaşımlı ile paylaşımsız ekran kartını ayırt eder. Adam oraya kocaman yazmış mesela atı5650 3 gb (2 ayrılmış ) diye . ''Sen şimdi aslında bizi kandırıyorlar , aslında 3 değil 1 gb ram var bunlar yalancı '' dersen hadi yaa ! derler :) . Bataryayı uzun süre kullanabilmemiz için az da olsa harici ek ya ihtiyaç var. Sandy briidge teknolojisi bize ramdan oldukca büyük oranlar kullandırıyor . Adam yazmasın mı şimdi bunu . Ne yani 2 ayrılmış var ama bununla oyun oynasanızda fayda göremezsiniz önemli olan dahili kısmı diye bir açıklama mı yazsınlar ??...

2. konuya gelirsek . Onlar batarya yetsin diye düşük sistem koymuyorlar . Bu yüzden de yeni sisem pc lerde oyun oynamaya  yetemiyor zaten batarya voltajı . Oynayacaksan şarjı takmak gerekiyor başka türlü bataryanın gücü yetmiyor .. Niye yetmiyor ? demekki dediğin gibi donanımı kısmadıkları için yetmiyor .. Zevk konusuna birşey diyemem laptop ekranına bakıp bitişikdeki klavyeye tıklayarak oyun zevkli olmayabilir ama gülü seven de dikenine katlanır ne yapalım ;), harici klavye ve mause ile bu eksik rahatlıkla tolare edilebilir. Ben kendi laptopumla black ops u son kalite görntüde açıyorsam , gta 4 ü evdeki masaüstümün özellikleri yetmediğinden oynayamıyor ama laptopun özellikler yettiği için oynayabiliyor sam ne demek miş ? laptopla gayet de güzel oyun oynanılabilir demekmişş ... Donanımını iyi seçmek gerk ki bu adamın ram i de işlemcisi de ekran kartı da mükemmel , oyunların altından girip üstünden çıkması için hiç ama hiç bir problem yok ... Yanlış anlama uslubum seni incitmesin . Tavırım şahısına değil mesajına .. Saygılar , hayırlı aksamlar

OnurTRPN
03-04-2011, 23:12   |  #11  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Kardeşim sen bilirsin tabi bize birşey demek düşmez . Ama senin yerinde olsam aynı paraya casper değil de asusu alırdım . Ram çok farketmiyor inan bana . Bende 6 gb ram var arkadaşta 3 aynı oyunu ikimizde donmadan oynuyoruz . Üzerinde yazmasa ben biz anlayamayız hangisi 6 hangisi 3 :) ki sna göserdiğim modelde 4 gb ram var . Yok ben illede 8 istiyorum dersen alırsın ileride bi laptop rami ki 100 lirayı geçmez 4 gb si , takarsın olur biter .Ama tabi birşey diyemem . Hayırlı olsun şimdiden hangisini alıyorsan

Ayrıca senin laptop bu sitede 1814 tl ;) ama garanti işi nasıl onu bilmiyorum araştırmak gerek...

http://www.netsiparis.com/detay/ ... ref=akakce&v=1.34.5

dostum siteye mail attım, dolar kurunu baştan hesaplıyorlar satın alacağında. casperda şuan zaten 1.19 kur sabitlemesi olduğu içni pc 2000 tl. yoksa bilgisayar ortalama 2600 lira değerinde orjinal dolar kuruyla. adamlara attığım mailde dolar kuru sabitlemesi olmadığını öğrendim ki bu da zaten ortalama 2500 tl ye patlar bana oradan alırsam. en avantajlısı bi casper bayiinden almak gibi görünüyor, yine de ilgin için ekstra teşekkür ederim..

Alıntı: muhammedguler  
lettoplarınn amacı kullanıcıların sunum nette dolasma e posta gibi anlık ihtiyaclarını her yerde karsılamalarını saglamaktır oyun vs işlemleri için dizayn edilmemiştirler oyun için dizayn edilenlerde pahalı ve verilen parayı hak etmez iş adamı vs  digilseniz ve her zaman elinizin altında bilgisayar  bulunması sart degilse  ve yüksek performans istiyorsanız masa üsütü alıcaksını
şöyle bişey var dostum. bilgisayarın ekran kartında optimus grafik işlemcisi var. bir tane onboard ayarında grafik işlemci bir de nvdia gt540 ayrı grafik işlemcisi var. oyunlarda güçlü olan devreye giriyor çok araştırdım. ayrıca şunu yaptım, 

http://www.notebookcheck.net/Mob ... arklist.2436.0.html
http://www.notebookcheck.net/Mob ... ark-List.844.0.html

adreslerinden bir çok bilgisayarı karşılaştırdım. almak istediğim laptop şu an casperın sattığı laptoplar arasında en iyi ve en yeni 2 işlemci arasında. grafik kartı olarak ta en iyi ve en yeni 3 grafik işlemci arasında diyebilirim. çok araştırdım, grafik kartlarda şöyle bir durum var, masaüstü 95 watt ile laptoplarda grafikler 45 watt ile çalışıyor yani mantıken neredeyse yarı yarıya bir performans farkı oluşma ihtimali var, ancak bu durum yalnızca ekran kartının %100 ü zorlandığında ortaya çıkıyor, çoğu yabancı forumda bunları okudum. grafik işlemcimin ve normal işlemcimin verdiğim sitelerde oyun performansları var, crysis2 de her ayar en yüksekte iken sadece grafik işlemciyle oyun süresince minimum 28 fps elde edilmiş (oyunun en zorladığı yer bile 28 fps vermiş kısaca) bir de buna işlemci eklediğimiz zaman muhtemelen sonuç daha iyi olur. benim şu anki bilgisayar 512 mb ekran kartı ve 1.86 2 çekirdek işlemcili. laptopla şimdiki bilgisayarımı test programlarıyla karşılaştırdığımda bu bilgisayarım performans olarak 700-800 gibi rakamlarla sonuç döngürürken ilgili laptop 22000 gibi sonuçlar veriyor. yani, yorumsuz olarak 20 katı daha iyi işlem yapabiliyo grafik ve işlemci olarak bahsettiğim laptop. şu anki bilgisayarımda 10-15 arası fps alıyorum crysis2 oynarken, yani oynayamıyorum kısaca :D sanırım o bilgisayarda 60 fps ile oynamak çok zor olmayacaktır. ama ilgin için teşekkür ediyorum senin mesajından sonra ben de iyice inceledim ne olur ne olmaz diyerek.

hem vahapcemil isimli arkadaş ta beni rahatlattı biraz, onun bilgisayarından bir nebze daha iyi görünüyor almayı düşündüğüm cihaz. arkadaş o rahatlıkla oynadığına göre inşallah ben de o rahatlıtka oynayabilicem oyunları :)

aldıktan sonra performansını sizlere bildiricem mutlaka, hatta bi kaç masaüstü pc ile benchmark karşılaştırması yaparsak sanırım şu 2-3 ay yeni ürün çıkana kadar bilgisayar alacakalra baya bi yardımcı olmuş oluruz. 

saygılar tüm arkadaşlara ilgileri için. 

OnurTRPN
03-04-2011, 23:16   |  #12  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Arkadaşım söylediklerin tamamen bir onyargıdan ibaret . Sen laptopla oyun oynamayı başarabilen kanlı canlı milyonlarca insanı ve sadece oyun için laptop üreten (MONSTER; ALIENWARE) gibi onlarca markayı sildin geçtin  :) . Öncelikle sakin ol . Pc den analyan adam paylaşımlı ile paylaşımsız ekran kartını ayırt eder. Adam oraya kocaman yazmış mesela atı5650 3 gb (2 ayrılmış ) diye . ''Sen şimdi aslında bizi kandırıyorlar , aslında 3 değil 1 gb ram var bunlar yalancı '' dersen hadi yaa ! derler :) . Bataryayı uzun süre kullanabilmemiz için az da olsa harici ek ya ihtiyaç var. Sandy briidge teknolojisi bize ramdan oldukca büyük oranlar kullandırıyor . Adam yazmasın mı şimdi bunu . Ne yani 2 ayrılmış var ama bununla oyun oynasanızda fayda göremezsiniz önemli olan dahili kısmı diye bir açıklama mı yazsınlar ??...

2. konuya gelirsek . Onlar batarya yetsin diye düşük sistem koymuyorlar . Bu yüzden de yeni sisem pc lerde oyun oynamaya  yetemiyor zaten batarya voltajı . Oynayacaksan şarjı takmak gerekiyor başka türlü bataryanın gücü yetmiyor .. Niye yetmiyor ? demekki dediğin gibi donanımı kısmadıkları için yetmiyor .. Zevk konusuna birşey diyemem laptop ekranına bakıp bitişikdeki klavyeye tıklayarak oyun zevkli olmayabilir ama gülü seven de dikenine katlanır ne yapalım ;), harici klavye ve mause ile bu eksik rahatlıkla tolare edilebilir. Ben kendi laptopumla black ops u son kalite görntüde açıyorsam , gta 4 ü evdeki masaüstümün özellikleri yetmediğinden oynayamıyor ama laptopun özellikler yettiği için oynayabiliyor sam ne demek miş ? laptopla gayet de güzel oyun oynanılabilir demekmişş ... Donanımını iyi seçmek gerk ki bu adamın ram i de işlemcisi de ekran kartı da mükemmel , oyunların altından girip üstünden çıkması için hiç ama hiç bir problem yok ... Yanlış anlama uslubum seni incitmesin . Tavırım şahısına değil mesajına .. Saygılar , hayırlı

arkadaşım ilgin beni çok rahatlatıyo ne yalan söyliyeyim. bilgisayarı aldıktan sonra ilk oyunumu bitirip, sana çay ısmarlamak istiyorum :) ama diğer arkadaşa da teşekkürler, onun mesajından bi ürktüm tekrar bi araştırdım, daha rahat içim şu an. ayrıca şunu da belirteyim, kuzenimin casper'ı var şu an 1.5 yıllık bi cihaz, crysisi orta ayarlarda 40 fps açıyormuş, bu laptop son nesil işlemcilerden sayılır ve grafik kartı da bir o kadar güzele benziyor. inşallah 1-2 yıl boyunca oyunları çatır çatır oynayabilicem :)

bilgisayarı kullanırkende vahapcemili anıcam :) hatta bi ara multiplayer yapıp kapışırız inşallah :)

vahapcemil
03-04-2011, 23:57   |  #13  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

Hadi yaa .. Çok sağol . Mesajı okuyunca ne kadar mutlu oldum anlatamam . Tanışmayı ben de çok iserim tabi . Ben laptop seçerken ne kadar zorlandığımı biliyorum . Aynı sorular benim de kafamı çok meşgul ediyordu , o yüzden halden anlıyorum . Sen hele bi laptopu al . Multiplayer de nasılsın o zaman görürüz :)

OnurTRPN
04-04-2011, 01:50   |  #14  
OP Yeni Üye
32 mesaj

Kafam bişeye takıldı yahu...

http://www.vatanbilgisayar.com/e ... ils.aspx?I_ID=52176

bu bilgisayar ile almayı düşündüğüm bilgisayar'ın tüm işlemci ve ekran kartı modelleri vsleri aynı ancak nerdeyse 350 lira fark var kdv bizden ile satın aldığımda..

bi bakabilir misin? nedir bu iki cihazın fiyat farkının sebebi? tüm özellikler aynı ben mi bişey kaçırıyorum?

bir de bunu buldum

http://www.vatanbilgisayar.com/c ... ils.aspx?I_ID=52442

bu almayı düşündüğüme göre sadece ram eksiği var. ne dyorsun dostum, bi yönlendir beni yahu :/

Son Düzenleme: OnurTRPN ~ 04 Nisan 2011 01:56
vahapcemil
04-04-2011, 18:12   |  #15  
Yıllanmış Üye
173 mesaj
Alıntı: OnurTRPN  
Kafam bişeye takıldı yahu...

http://www.vatanbilgisayar.com/e ... ils.aspx?I_ID=52176

bu bilgisayar ile almayı düşündüğüm bilgisayar'ın tüm işlemci ve ekran kartı modelleri vsleri aynı ancak nerdeyse 350 lira fark var kdv bizden ile satın aldığımda..

bi bakabilir misin? nedir bu iki cihazın fiyat farkının sebebi? tüm özellikler aynı ben mi bişey kaçırıyorum?

bir de bunu buldum

http://www.vatanbilgisayar.com/c ... ils.aspx?I_ID=52442

bu almayı düşündüğüme göre sadece ram eksiği var. ne dyorsun dostum, bi yönlendir beni yahu :/

Kanka öncelikle exper in o modelinikafandan çıkar . Ben onun kadar mal bi tip görmedim :) tipi ve sağlamlığı sınıfta kalır alma pişman olursun . Ben o pc yi canlı olarak gördüm teknosada .
Gelelim 2. laptopa .Yani 1600 lük Casper a.

Aralarındki farkı söylüyorum

Senin 1. casper blue ray dvd yazıcı var bunda yok . O özellik senin pek işine yaramaz . 54 gb lik dvdler çıktı şimdi onları yazmaya yarıyor . Hem dvd si pahalı hem de yazıcısı pahalı . İleride çok çok ileride işe yarar belki ama hiç gerek yok olmasada olur.
2. 2gb ram eksik ki o pek farketmez . ende de 6 ram var ucuyo laptop ;)..
3. 1. laptopta e-sata bağlantısı var 2. de yok ki o da pek birşey farketmez . Harıcı usb ile yüksek veri transferi sağlar e sata ama kullanırsan tabi. O olmasa bile usb ile harici disk bağlayabilirsin laptopa .

Sonuç itibariyle aralarındaki fark temel ihtiyaçları değil de lüx e kaçan ayrımlar var . Bence 400 lira fark verme 2. vatan computer deki casper laptopu al . Tipi de çok şık . Fikrimi sorarsan onu al ama tabi karar senin . Ama exper i sakın alma pişman olursun .. Ben gördüm çünkü onu berbat .

OnurTRPN
04-04-2011, 21:21   |  #16  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Kanka öncelikle exper in o modelinikafandan çıkar . Ben onun kadar mal bi tip görmedim :) tipi ve sağlamlığı sınıfta kalır alma pişman olursun . Ben o pc yi canlı olarak gördüm teknosada .
Gelelim 2. laptopa .Yani 1600 lük Casper a.

Aralarındki farkı söylüyorum

Senin 1. casper blue ray dvd yazıcı var bunda yok . O özellik senin pek işine yaramaz . 54 gb lik dvdler çıktı şimdi onları yazmaya yarıyor . Hem dvd si pahalı hem de yazıcısı pahalı . İleride çok çok ileride işe yarar belki ama hiç gerek yok olmasada olur.
2. 2gb ram eksik ki o pek farketmez . ende de 6 ram var ucuyo laptop ;)..
3. 1. laptopta e-sata bağlantısı var 2. de yok ki o da pek birşey farketmez . Harıcı usb ile yüksek veri transferi sağlar e sata ama kullanırsan tabi. O olmasa bile usb ile harici disk bağlayabilirsin laptopa .

Sonuç itibariyle aralarındaki fark temel ihtiyaçları değil de lüx e kaçan ayrımlar var . Bence 400 lira fark verme 2. vatan computer deki casper laptopu al . Tipi de çok şık . Fikrimi sorarsan onu al ama tabi karar senin . Ama exper i sakın alma pişman olursun .. Ben gördüm çünkü onu berbat .

dostum dediklerini de düşünerekten vatandaki cihazı almaya karar verdim. kısmetse aleti yerinde gördükten sonra satın alıcam. 

laptopta 6 gb ram gerektiğinde zaten 8 yapılabilir diye biliyorum, doğru mudur?

teşekkür ediyorum alakan için tekrardan. bi kaç arkadaşla da konuştum, içim oldukça rahat şu an. saygılar :)

vahapcemil
05-04-2011, 06:14   |  #17  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

6 yı 8 yaparsın yapmasına da tavsiye etmem . Laptop masaüstü gibi olmuyor . Ayar tutmayabiliyor .. Sen 6 ile devam et merak etme bir süre sonra kafanda ram ile ilgili hiçbir soru işareti kalmayacak :) Bu arada ben bugün medal of honor 2010 u yükledim full görüntü ayarında oynuyorum . Sana da tavsiye ederim ;) alınca yükle