Dizüstü Ram Yükseltme

eradamm
07-11-2013, 03:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba 32 bit x64 tabanlı işlemciye sahip dizüstü bilgisayarım var.

Bilgisayarımda 3GB mevcut ram bulunmakta. Ben 4GB'a yükseltmeyi düşünüyorum. 32 bit 4GB'a kadar desteklindiğini biliyorum
fakat sistem tarafından 3GB kullanılabiliyor. x64 desteklediği için 64 bit işletim sistemi kurabilir miyim eğer kurabilirsem
zaten rami yükseltmemin faydası daha fazla olacaktır.

- Ayrıca varolan ram modelini bulamayacağımı düşündüğüm için farklı marka bir ram kullanmam sorun teşkil eder mi ?

--------------------------------------------
"Kullandığım Asus dizüstü'nün resmi sayfasında aşağıdaki gibi bir ibare bulunmakta. Sanırım 3GB veya 4GB kullanılabildiği,
fakat 64 bit işletim sisteminde sorun olmayacağı belirtiliyor. Pek güvenemediğim için sormak istedim.

*Due to the 32-bit operation system's limitation, only 3GB will show up with a 4GB memory.
The 64-bit operating system will not have this issue.
http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/F83Se/#specifications
--------------------------------------------

Şimdiden herkese teşekkürler.

serhan23
24-11-2013, 02:48   |  #2  
serhan23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
347 mesaj

64 Bit kurabilmen için işlemcinin bunu desteklemesi lazım. hangi işlemci var?

murat5038
24-11-2013, 18:07   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

4 gb'a kadar ekleyebilirsin yanlız vram paylaşımlı olduğundan ramden yiyecektir. 64 yükleyebilirsin ancak 32 de kalman iyi olur. Fark model ramler her zaman sorun teşkil eder deneyip görmek lazım. İlk olarak 2 Slot olduğundan bir ramini çıkartmak zorunda kalacaksın. diğer dolto büyük ihtimal ddr2 2gb ram alacaksın işlemci modelini yazarsan ve şuan ki kullandığın ram modelini yazarsan onlara göre sorun çıkarması az olan bir ram öneririz.